Haber Detayı
19 Şubat 2018 - Pazartesi 10:33
 
Abdulkadir Selvi'den son seçim anketi...!
Abdulkadir Aksu bugünkü yazısına son seçim anketi sonuçlarını paylaştı. Anketlere göre Afrin harekatı AK Parti'nin oylarını yükseltti. CHP'de ise yaklaşık 3 puan gerileme var.
Siyaset Haberi
Abdulkadir Selvi'den son seçim anketi...!

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi bugünkü köşesinde anketlerden çıkan çarpıcı sonuçlara yer verdi. Buna göre AK Parti yüzde 50 bandında, CHP'de erime görülürken MHP kıl payı baraj üstünde.

Erdoğan'ın güçlü liderliği ve Afrin operasyonuyla birlikte 16 Nisan referandumu sırasında yüzde 45-46 olan AK Parti oylarının yeniden yükseliğe geçtiğini yazan Selvi, "Afrin operasyonuyla devlete ve hükümete olan güven 8-9 puan arttı. Afrin bu yanıyla 15 Temmuz’a benzedi. 15 Temmuz kadar olmasa da Afrin, siyaseti etkilemiş gözüküyor. Öncelikle kararsızların oranında ciddi bir gerileme tespit ediliyor." ifadelerine yer verdi. Birkaç anketin ortalama sonuçlarını okurlarıyla paylaşan Selvi'ye kulak veriyoruz:

MHP YÜZDE 11: "Afrin ve AK Parti ile girilen ittifak sürecinin MHP’yi de olumlu yönde etkilediği görülüyor. MHP uzun bir aradan sonra yüzde 10’un üzerinde yer alıyor. Ama MHP’nin, 1 Kasım’dan sonra girdiği türbülanstan çıkmaya başladığı görülüyor. Bahçeli, partiye sahip çıkarak, MHP’nin kurumsal kimliğini ve marka değerini korumayı başarmış görünüyor.

CHP YÜZDE 22-23: MHP, yüzde 11’i yakalarken CHP’de erime gözleniyor. İYİ Parti’nin MHP’deki yıpratıcı etkisinin bittiği ama CHP’de sürdüğü anlaşılıyor. Kararsızlar dağıtıldığı halde CHP’nin oy oranı yüzde 22-23’e gerilemiş durumda. CHP’den İYİ Parti’ye bir akış olduğu gözleniyor. Afrin konusundaki çelişkili tutum ile bazı parti yöneticilerinin sosyal medya hesaplarında yer alan ifadelerin CHP’yi olumsuz etkilediği anlaşılıyor.

 

İYİ PARTİ YÜZDE 6.5: İYİ Parti’nin ise kuruluşundan sonra bir sıçramada yapamadığı ortaya çıkıyor ama bir varlık ortaya koyuyor. İYİ Parti, yüzde 6-6.5 seviyesinde gözüküyor.

HDP YÜZDE 9-9.5: HDP ise yüzde 10’un civarında geziyor. Eş genel başkanlarının tutuklanmasına rağmen HDP oylarını koruyor. Seçmenler PKK ve HDP’nin çağrılarına karşılık vermemesine rağmen partisine desteğini sürdürüyor. Özellikle de büyükşehirlerdeki Kürt seçmen HDP’ye desteğini koruyor. HDP yüzde 9-9.5 görünüyor.

SEÇMENLERİN PARTİ SADAKATİ: AK Parti’ye oy verenlerin yüzde 97’si HDP’ye oy verenlerin yüzde 97’si,CHP’ye oy verenlerin yüzde 95’i partisine oy vermeye devam edeceğini söylüyor. MHP’ye oy verdiğini söyleyenlerin yüzde 75-80’i oy vermeye devam edeceği yanıtını veriyor.

AK PARTİ YÜZDE 49-50: Son olarak AK Parti. AK Parti, kararsızlar dağıtılmadan yüzde 45-45.5’a, kararsızlar dağıtıldığında ise yüzde 49-50 bandına tekrar oturmuş görünüyor.

Abdulkadir Selvi'nin yazısının tamamı

Kaynak: Editör:
Etiketler: Abdulkadir, Selvi'den, son, seçim, anketi...!,
Yorumlar
Haber Yazılımı Adana Temizlik Şirketleri