Haber Detayı
14 Ocak 2019 - Pazartesi 13:20
 
Adana Büyükşehir’den Suriyeliler konusuna örnek çalışma!
Yerel Haberi
Adana Büyükşehir’den Suriyeliler konusuna örnek çalışma!

Adana Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Başkanlığı bünyesinde kentimizde yaşayan ve sayıları 320 BİN civarında olan göçmenlerin kentimize ve bizim kültürümüze uyum sağlamaları için örnek bir çalışma ortaya konuyor.

AB ORTAKLIĞI İLE GÖÇMENLERE TÜRKÇE VE DİĞER KURSLAR VERİLİYOR

 

 

Adana Büyükşehir Belediyesi Göçmen Koordinasyon ve Uyum Merkezi Avrupa Birliğinin bu anlamda ki fonlarıyla birlikte kentimizde yaşayan Göçmenlere Türkçe başta olmak üzere birçok kültürel ve Sosyal kurslar düzenleyerek ülkemize adaptasyon süreçlerini şekillendiriyor. Bu konuda Adana Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Başkanı Opt. Dr. Fatih Karayandı ve ekibi aylardır süren çok sıkı ve bir titiz çalışmaya imza atmış durumdalar.

 

HERGÜN ONLARCA GÖÇMENİN SORUNU DİNLENİYOR

 

 

Koordinasyon ve Uyum Merkezinde her gün onlarca Göçmenin sorunları konusunda uzman kişilerce dinleniyor ve çözümler aranıyor. Bu doğrultuda Psikolog ve Avukat gibi meslek guruplarının temsilcilerinin yanı sıra birçok alanda danışmanlık hizmetleri veriliyor. Merkeze gelen göçmenler Numarataj sistemi ile sıra alıyor ve sorununa göre görüşmesi gereken ilgili ve yetkili kişiye yönlendiriliyor.

 

MESLEK EDİNDİRME KURSLARI DÜZENLENİYOR

 

 

Tüm bu sosyal ve kültürel anlamda ki uyum çalışmalarının yanı sıra kentimizde yaşayan Göçmenlerin daha sağlıklı bir uyum süreci geçirmeleri adına 15 Göçmen ve 5 Türk kadın olmak şartıyla gruplar kurularak girişimcilik kursları düzenleniyor. Bu karma gruplarda ise Göçmenlerin Türklerle iç içe bir şekilde uygulamalı bir uyum süreci hedefleniyor.

GÖÇMENLER İÇİNDE KANAAT ÖNDERLERİ İLE TOPLANTILAR YAPILIYOR

 

 

Kentimizde yaşayan Göçmenlerin farklı coğrafyalardan gelmeleri ve Feodal yapıya sahip kültürlerinin olmasından dolayı Kanaat önderleri ile iletişim halinde bulunuluyor. Periyodik olarak bu kanaat önderleri Koordinasyon ve Uyum Merkezinde bir araya gelerek çalışmaların en uç nokta olan çekirdek ailelere kadar götürülmesinde etkin bir rol üstleniyor.

 

 “AMACIMIZ ÜLKEMİZDE KALICI OLAN GÖÇMEN KARDEŞLERİMİZE KÜLTÜRÜMÜZÜ AŞILAMAK”

 

 

Göçmen Koordinasyon ve Uyum Merkezinin kurulumu ve işlevsellik sistemini kuran Adana Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Başkanı Opt. Dr. Fatih KARAYANDI, bu çalışma ile kentimizde yaşayan on binlerce Göçmenin birçoğunun artık ülkemizde kalacağı ve bu insanların bundan sonra doğacak çocuklarının da bizlerin içinde yaşamlarını sürdüreceğini söyleyerek, yaptıkları bu çalışmalar ile aslında gelecekte hem bizim hem de Göçmenlerin sosyal hayatta daha kaynaşmış bir şekilde yaşamlarını sürdürebilmelerini hedeflediklerini kaydetti. Bu Projenin maliyetinin ise Büyükşehir Belediyesinin bütçesinden değil bütünüyle AB fonları ve Göçmenlik kuruluşlarının finansman desteği ile şekillendirildiğini kaydeden Karayandı, gün geçtikçe derinleşen bu toplumsal soruna bir neşter atmanın sorumluluğunu taşıdıklarının önemle altını çizdi…

 

 

 

HÜSEYİN SÖZLÜ’NÜN TALİMATLARINI UYGULUYORUZ

Karayandı bu projenin Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün talimatları doğrultusunda şekillendirildiğini ve Başkanın bu konuda aşırı derecede hassasiyetinin olmasının kendi çalışmalarında en büyük motivasyon desteği olduğunu belirterek, bundan sonra ki süreçte artık kabul edilmesi gereken bir gerçek olan Göçmen sorununun olduğunu ve bununla ilgili Büyükşehir Belediyesi olarak gereken neyse yapılmaya devam edeceğinin önemle altını çizdi…

Kaynak: Editör:
Etiketler: Adana, Büyükşehir’den, Suriyeliler, konusuna, örnek, çalışma!,
Yorumlar
Haber Yazılımı Adana Temizlik Şirketleri