Haber Detayı
28 Mart 2020 - Cumartesi 17:28
 
Adana Valiliğinden YASAKLARLA ilgili çok önemli açıklama!
Gündem Haberi
Adana Valiliğinden YASAKLARLA ilgili çok önemli açıklama!

Dünya Sağlık Örgütünce çok tehlikeli pandemi olarak ilan edilen Covid-19 salgınının yayılarak vatandaşlarımızın hayatını tehdit etmesini engellemenin en temel yolu vatandaşların evlerinde sosyal izolasyona geçmeleridir.

Ancak ilimizde başta gençler olmak üzere orta yaştaki vatandaşlarımızın virüsün etki alanı içinde olmadıkları duygusu ile yürütülen çalışmaların aksine cadde ve sokaklarda sosyal hareketlilik içinde oldukları gözlemlenmektedir. Virüs,  65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızı daha çok etkilemekle beraber tüm yaş gruplarındaki vatandaşlarımızın sosyal hareketliliği virüsün yayılmasını hızlandırmaktadır. Bu kapsamda Umumi Hıfzıssıhha Kanunun 23. ve 72. maddeleri gereğince;

1- İl Sınırlarımız içerisinde 28.03.2020 tarihi itibari ile sahil bantları, mesire ve ören yerleri ile piknik alanlarında; piknik yapmak, balık tutmak, spor ve yürüyüş yapmak gibi aktivite ve faaliyetler ikinci bir emre kadar hafta içi ve hafta sonlarında yasaklanmıştır.

2- Vatandaşlarımızın bilinçlendirilmesi ve uyarılması amacıyla belediye merkezi ses sistemleri, camiler, zabıta ve kolluk birimlerinin kullandığı araçlardan; vatandaşlarımızın gerekli olmadığı sürece dışarı çıkmamaları, evde kalmaları, sosyal mesafeyi korumaları (2 Metre) yönünde ikaz/anonsları yapılacak, kolluk görevlileri tarafından da cadde ve sokaklarda zorunlu olmadıkça sosyal hareketlilik içinde olanlar evlerinde kalmaları konusunda uyarılacaktır.

3- Alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunun 282. maddesi gereğince idari para cezası verilecek olup aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddesi gereğince işlem yapılacak, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacaktır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı Adana Temizlik Şirketleri