Haber Detayı
22 Ocak 2015 - Perşembe 23:19
 
Adana ve Mersin tek çatı altında!
Çukurova Kalkınma Ajansı’nın desteği ile Adana ve Mersin tek çatı altında EMİT Fuarında
Ekonomi Haberi
Adana ve Mersin tek çatı altında!

Çukurova Kalkınma Ajansı’nın desteği ile Adana ve Mersin tek çatı altında EMİT Fuarında Çukurova Bölgesini dünyaya tanıtıyor.

TÜYAP Fuar Merkezi'nde 25 Ocak tarihine kadar ziyaretçilerini ağırlayacak olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (EMITT) 19. Kez kapılarını 71 ülkeden 4 bin 500'ü aşkın kurum, kuruluş ve beldenin katılımlarıyla kapılarını açtı.

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in katılmadığı 19. EMITT Fuarı'nın açılışında konuşan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, rekabetçi ve sürdürülebilir politikalar ile ülkemizin daha çok tanıtılmasının sağlandığını, destinasyon odaklı çalışmalar ile Türkiye markasının güçlendirilmeye çalışıldığını söyledi. Arıcı, “İstikrarlı yükselişini sürdüren Türkiye bu yıl da bir büyüme bekliyor. Ürün çeşitliliğimiz ve Türk mutfağının adeta yeniden keşfedilmesi, konaklama tesislerimizin ilk sıralarda yer alması 2015 yılı beklentilerimizi artırmaktadır. Turizm gelişimimizin sürdürülebilir olması için uluslararası pazarlarda tanıtım faaliyetleri yapmaktayız. Destinasyonlarımızı ayrı ayrı markalar olarak pazarlıyoruz. İstanbul dünyada bir marka değerine sahip bir kentimiz. Kültürel imkânlar ve turizm alt yapısı ile adından çokça söz ettirmektedir. İstanbul en çok ziyaret edilen dünyadaki ilk 5 kent arasında yer almıştır." dedi.

Doğu Akdeniz Uluslar arası Turizm ve Seyahat Fuarı EMITT’e bu yıl da Adana ve Mersin ortak stantla katıldı. Açılışa katılan Adana Valisi Mustafa Büyük ve Mersin Valisi Özdemir Çakacak ile Çukurova Kalkınma Ajansı Genel sekreteri Lütfi Altunsu standı gezdi, ziyaretçilerle sohbet etti. Adana Valisi Mustafa Büyük,  dünyanın en büyük turizm fuarında Çukurova olarak Adana ve Mersin illeri olarak katıldıklarını söyledi. Vali Büyük şöyle konuştu:

 “Bölgemizin turizm açısından var olan değerlerini turizm varlıklarını çok daha iyi bir şekilde tanıtmak ve turizm gelirlerinden daha fazla pay alabilmek için her zaman en önemli platformlar turizm furlarında yer alıyor. Bu anlamda EMİTT de en önemli fuarlardan biridir. Çukurova Kalkınma Ajansımız tarafından organize edilen her iki ilimiz Adana ve Mersin’in turizm faktörlerinin, acentaların, otellerin hemen hemen tüm tarafların bir araya geldiği bu standlarda Çukurova olarark hem Adana hem de Mersin’i en iyi tanıtmaya çalışıyoruz. Başarılı olmasını temenni ediyorum. Son zamanlarda her iki ilimiz çok güzel birlikte başarılı çalışmalar da yürütüyor. Her iki ilimiz birlikte kazanmaya birlikte zenginleşmeye kentleri birlikte tanıtmaya çalışıyorlar. Bu da güzel bir örnek oluyor.” 

Mersin Valisi  Özdemir Çakacak, Adana ve Mersin’in Çukurova Kalkınma Ajansı ile fuarda olduğunu ifade ederek, “Gerek Mersin, gerek Adana Çukurova Bölgesi Binlerce yıllık medeniyetlere beşiklik etmiş kentlerimiz. Turizmde sadece bir ilin tanıtımı, sadece bir il’e turist çekelim diye eksik kalır. Bir destinasyon oluşturmak lazım. Bizler valiler, Kalkınma Ajansımız, Büyükşehir belediye Başkanlarımız, odalarımız birlikte hareket ediyoruz.  Biz Adana, Mersin ve Hatay’ı da içine alarak inanç turizmine önem veriyoruz. Özellikle bölgesel birlikte yapılması gerekliliğine inanıyoruz. Bu fuarlarda kentlerimizi, bölgelerimizi tanıtıyoruz. Amacımız bölgeye daha fazla turist çekmek. Gerçekten önemli bir potansiyele sahibiz. Bu potansiyelin çok az bir kısmı kullanılıyor. Bunun çok daha fazla olması gerektiği hareketle bu fuarlara sektör temsilcileriyle katılmaktayız.” dedi.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı Adana Temizlik Şirketleri