Haber Detayı
08 Şubat 2015 - Pazar 19:41
 
Adana'ya kent meydanı!
Balıkçılar Pazarı civarına yapılacak olan kent meydanı Seyhan Belediye Meclisi’nde görüşülmeye başlandı.
Gündem Haberi
Adana'ya kent meydanı!

40 dönüme yakın bir alanda 40 milyon TL bütçeyle oluşturulacak projeyi Başkan Karalar, ‘Seyhan’ın makus talihini değiştirecek proje’ olarak yorumladı. 

 
Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın seçim döneminde vadettiği meydan projesi hayat bulmaya başlıyor. Meydan oluşturulmasına ilişkin madde Seyhan Belediye Meclisi Şubat ayı son oturumda ilk gündem maddesi olarak ele alındı.

ADANA KENT MEYDANINA KAVUŞUYOR
Gündeme ilişkin konuşan Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, "Seyhan’ımızın makus talihinin değiştirecek bir proje. Orada yıllardır kangren hale gelmiş Balıkçılar Pazarı var. Obalar da, Saydam da sıkışıklık ve kaosun olduğu bir yerdir. Kaos olmuş bir yeri düzenleyerek Adana’ya güzel bir hizmet yapmış olacağız. Burada Balıkçı esnafı da var. Biz onları da daha modern bir yere taşıyacağız. Her zaman diyorum bu meclis güzel işler yapacak, efsane olacak. Şunu da ifade etmek isterim ki bu yıl bütçemizden para biriktirerek kent meydanını 40 milyon TL'ye bitirmeyi hedefliyoruz. 2015 bütçesinden hiç borçlanmadan bu projeyi tamamlayacağız" ifadelerini kullandı.

ERSÖZ, MEYDAN PROJESİNİ POPÜLİST BULDU
Gündem maddesine ilişkin söz alan AK Parti Seyhan Meclis üyesi Abdullah Ersöz ise, projeyi desteklediğini bildirdi ama hizmet sıralaması açısından popülist bulduğunu kaydetti. Ersöz, Seyhan'da iki bine yakın çıkmaz sokak olduğunu hatırlatarak önceliğin buna verilmesi gerektiğini ifade etti. 

Ersöz, “Ben başkanın tüm sözlerine katılıyorum. Seyhan için doğru bir projedir. Bulunduğu bölge için ranta da dönüştürülebilecek bir projedir ve kesinlikle cesur bir karardır. Şahsi görüşüm ise popülist bir projedir. ‘Neden?’ derseniz bakın; Seyhan’da bin 500’ün üzerinde çıkmaz sokak olduğundan bahsediliyor. Seyhan’ın sokaklarına bakarsak ambulansın, itfaiyenin giremeyeceği sokaklar var. Bu güzel projeden evvel bir pilot bölgeden başlayıp çıkmaz sokakları açalım” ifadelerini kullandı.

KARALAR’IN YANITI SERT OLDU
Ersöz'ün bu sözlerine Başkan Karalar, yanıtı sert oldu. Karalar, "Sayın Ersöz, çok talihsiz bir konuşma yaptı. Söze başlarken destekliyorum dedi, ardından da popülist dedi. Böyle bir şey olmaz. Zaten kent meydanı yaparak çıkmaz sokakları da ortadan kaldırıyoruz. Meydan yapacağımız alan zaten Ersöz’ün bahsettiği gibi oldukça sorunlu. Tüm amacımız Seyhan’a, Adana’ya hizmet etmek. Tüm dünyada şehirler meydanlar etrafına şekillenmiştir. Ancak ne yazık ki Adana bu açıdan çok şansızdır. Biz bu olaya siyasi olarak da bakmıyor, siyaset de yapmıyoruz. Siyaset yapacak olursak size ’10 yıl Seyhan’ı yönettiniz kaç çıkmaz sokak açtınız’ diye sorardık. Biz Seyhan'ın sorunlarını çok iyi biliyoruz, nasıl çözüleceğini de biliyoruz" diye konuştu.

Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, ilçe genelinde yürütülen kentsel dönüşüm projeleri ilgili bilgiler de verirken Barbaros Mahallesi ile ilgili dönüşüm çalışmasında protokol aşamasına gelindiğini söyledi. Konuşmaların ardından yapılması planlanan kent meydanının 1/1000’lik planı görüşülmek üzere komisyonlara havale edildi.

CEM EVLERİ İBADETHANE SAYILACAK
Seyhan Belediye Meclisi Şubat ayı son oturumu oldukça hareketli geçti. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin cemevlerinin ibadethane sayılması yönündeki kararı doğrultusunda CHP Genel Merkezi'nin talimatıyla harekete geçen CHP teşkilatları belediye meclislerinde bu kararı hayata geçirmeye başladı.
 
Seyhan Belediye Meclisi gündemine gelen madde ile ilgili konuşan Başkan Zeydan Karalar, "Türkiye'nin Alevilerden özür dileyerek bunu kabul etmesi gerekiyor" ifadelerini kullandı. 

1400 YILDIR ŞEHİT VEREN BİR TOPLUM
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin 2014 kararı ile Cem evlerinin ibadethane olarak tanınması kararı Seyhan Belediye Meclis gündeminde ele alındı. Gündem ile ilgili konuşan Başkan Zeydan Karalar, "1400 yıldır bu kadar şehit veren bir toplum yoktur. Bizim siyasi partinin aldığı bu karar gerçekten çok takdir edilmesi gereken bir şeydir. Cemevlerinin ibadethane sayılmasını destekliyoruz. Bu maddeyi bunun için getirdik. Çok isteyerek, sevinerek ve mutlu olarak bu maddeyi meclise getiriyorum. Bırakın Seyhan'ı, Türkiye'nin Alevilerden özür dileyerek bunu kabul etmesi gerekiyor. Seyhan bir örnek olsun bütün belediyeler bunu kabul etsin. İnşallah önümüzdeki zamanlarda Bu meclise Cemevine yer vermek ve yapmak nasip olacak” dedi.

AKINCI: "OY BİRLİĞİ İLE GEÇMELİ"
Madde ile ilgili konuşan CHP’li Seyhan Belediye Meclis Başkan Vekili Yusuf Akıncı, konunun önemine vurgu yaparak maddenin komisyonlara gönderilmeden oy birliği ile geçmesi gerektiğinin söyledi. Akıncı, “Hepimizin ifade ettiği gibi Anadolu coğrafyasında birebirinden farklı inançlara sahip toplum yaşıyor. Burada en çok hakarete uğrayanlar aleviler olmuştur. Biz Seyhan Belediye Meclisi olarak çok tarihsel bir kararın arifesindeyiz. Burada ibadethanenin toplumsal talepleri yapılmıştır. Cemevinin yeninden tarif yapmıyoruz sadece ibadethane olarak görüyoruz. Bizim burada bu maddenin komisyonlara gitmesini gerektirecek teknik bir şeyi yok. Gitmeden oylanmasını gerekli. Toplumsal barış için bunun son derece önemli olacağını söylüyorum” şeklinde konuştu.

OY BİRLİĞİ İLE KABUL EDİLDİ
Ak Parti Grup Başkan Vekili Yalçın Limoncu gündem ile ilgili söz alarak konunun komisyonlara havale edilmesini istedi. Limoncu’nun bu teklifine karşın CHP, MHP ve HDP gruplarını konunun komisyonlara gönderilmeden kabul edilmesi yönünde teklif sundu. Oylamaya sunulan madde oy birliği ile kabul edildi. Kararın alınmasından sonra meclis üyeleri ortak tavrı alkışladılar. Bu karar ile birlikte Cem evleri Seyhan'da ibadethane olarak kabul görecek.

MOROĞLU’NDAN BAŞKAN KARALAR VE MECLİS ÜYELERİNE TEŞEKKÜR
Meclisin kapanmasının ardından kürsüye gelerek bir konuşma yapan Adana Alevi Kültür Derneği Başkanı Murtaza Moroğlu Başkan Zeydan Karalar ve meclis üyelerine teşekkür etti. Moroğlu, “Bugün burada almış olduğunuz bu karar biz Alevileri çok sevindirdi. Aslında söylenecek çok şey var ama ben burada başta Seyhan Belediye Başkanı Sayın Zeydan Karalar olmak üzere mecliste tüm grubu bulunan siyasi partilere teşekkür ediyorum. Önemli bir adım attınız sağ olun var olun” dedi.
Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı Adana Temizlik Şirketleri