Haber Detayı
01 Mart 2018 - Perşembe 11:01
 
ADASO Başkanından Petrokimya tesisine destek...
ADASO Başkanı Zeki Kıvanç, Yumurtalık’a yapılacak petrokimya yatırımını değerlendirdi:
- Haberi
ADASO Başkanından Petrokimya tesisine destek...

Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, Yumurtalık’ta kurulacak petrokimya tesisinin cari açığı ve maliyetleri azaltacağını belirterek, “Sanayicinin ve müteşebbisin önü açılacak, yatırım iştahını kabartacak, üretim, ihracat ve rekabet gücümüzü artıracak. Ceyhan Enerji Bölgesi için de önemli itici güç olacak” dedi.

Cezayir ile Yumurtalık Serbest Bölgesi’nde kurulacak olan petrokimya tesisinin, ülkemizin polipropilende dışa bağımlılığını yüzde 25 oranında azaltacak büyük ve anlamlı yatırım olduğunu belirten ADASO Başkanı Zeki Kıvanç, polipropilen hammaddesinin ağırlıklı olarak halı, ambalaj malzemeleri, çuval ve mobilyada kullanıldığını, yıllık 2 milyar dolar tutarında 2 milyon ithalat gerçekleştirildiğini bildirdi. Kıvanç, yıllık 450 bin ton üretimin yapılacağı tesisin üretime geçmesiyle cari açığın azalmasına çok önemli katkı sağlayacağını ifade etti.

Ülkemizde özellikle polipropilende tek tedarikçi konumunda bulunan Petkim’in, ihtiyacın ancak yüzde 10’unu karşılayabildiğini belirten Kıvanç, “Sanayicimizin yüzde 90 oranında ithalata mahkum olduğu polipropilen, Ortadoğu’dan 3 hafta, Avrupa’dan 1 ay, uzak ülkelerden ise 1-2 ayda temin edilebilmektedir. Firmalarımız için ciddi zaman karyı olduğu gibi nakliye harcamaları da büyük boyutlara ulaşmaktadır” dedi.

Maliyet düşecek, rekabet gücü artacak

ADASO Başkanı Zeki Kıvanç, bölgede özellikle Adana ve Gaziantep’te çuval üretiminde ve ihracatında önemli pay ve söz sahibi firmalar bulunduğunu, polipropilen hammaddesinin yoğun bir şekilde kullanıldığını belirtti. Petrokimya tesisinin nakliye avantajının yanında hammadde temininde yaşanılan süre ve temin sıkıntılarını ortadan kaldıracağını ifade eden Kıvanç, “Dolayısıyla maliyetleri aşağı çekerek üretimi ve ihracatı artıracak, uluslararası pazarlarda rekabet gücümüzü yükseltecek. Hammaddesi yanı başında olan, nakliye, zaman ve temin sıkıntısı çekmeyecek olan sanayicilerimizin ve müteşebbislerin önü açılacak, yatırım iştahını kabartacak, daha çok üretim ve ihracat için önemli güvence sağlayacak” dedi.

Bölge için önemli itici güç olacak

Tesisin kurulacağının açıklanmasının, polipropilen hammaddesine şiddetle ihtiyacı olan bölgedeki başta çuval olmak üzere üretici ve ihracatçı firmalar arasında coşkuyla ve heyecanla karşılandığını belirten Kıvanç, şöyle konuştu: “Cezayir’den müjdeyi veren Sayın Cumhurbaşkanımıza, yatırımın gerçekleşecek olmasında katkıları olan kurum, kuruluş ve kişilere şükranlarımızı sunuyorum. Adana’daki kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri olarak, yatırımın gerçekleşmesi için gerekli katkı ve desteği vereceğimizi ifade ediyorum. Bu yatırımın bölgede yakın gelecekte gerçekleştirilmesi planlanan petrokimya yatırımları için bir başlangıç olmasını umut ediyorum. Bu yatırım bölgemizde kurulması planlanan Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi için de önemli bir itici güç olacaktır.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: ADASO, Başkanından, Petrokimya, tesisine, destek...,
Yorumlar
Haber Yazılımı Adana Temizlik Şirketleri