Haber Detayı
10 Mart 2017 - Cuma 20:36
 
AÖF' de Açık Uçlu Soru Dönemi Başlıyor...
Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi belli bölümlerin ara sınavlarında kısa cevaplı ve açık uçlu soru dönemi başlayacağını duyurdu.
Eğitim Haberi
AÖF' de Açık Uçlu Soru Dönemi Başlıyor...


18 Ocak 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle açıköğretim ara sınavlarında çoktan seçmeli soruların yanında, öğrencinin yazma, anlama ve yorumlama becerilerinin ölçülebileceği açık uçlu, kısa cevap ve doğru-yanlış eleştirme gibi farklı tip sorulara da yer verilebileceği açıklandı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, 2016/2017 öğretim yılı bahar döneminden itibaren bu tip soruların kullanılmaya başlayacağını söyledi.

Rektör Gündoğan, “Açıköğretim Fakültesi’nin 4 programında 4 ders kapsamında ilk uygulama başlayacak. Bu programlar;

*Türk Dili ve Edebiyatı (Çağdaş Türk Romanı)

*Sosyoloji (Türk Sosyologları)

*Felsefe  (Çağdaş Felsefe)

*Tarih (Hukuk Tarihi) programları olacak.

Bu programlarda klasik soru çeşitlerinin yanında; 2 kısa cevaplı ve 1 açık uçlu soru yer alacaktır.” dedi.

Prof. Dr. Gündoğan, uygulamanın içeriğiyle ilgili olarak şu detayları aktardı: “Öğrencilerimizin kendi cümleleriyle bilgilerini ifade etmelerine olanak sağlayacak bu sorular, 4 yanlış 1 doğru uygulaması kapsamında yer almayacak. Kısa cevaplı sorular, cevabı yalnızca bir ya da iki kelimeden oluşan sorular olacaktır. Bir romanın yazarının ya da bir anlaşmanın tarihinin yoklandığı sorular kısa cevaplı sorulara örnek olarak verilebilir. Kısa cevaplı soruların her birinin puan değeri çoktan seçmeli sorunun puan değerine eşit olacaktır. Açık uçlu sorular ise, öğrencilerin kitapta yer alan bilgileri organize etme becerilerini ölçmeye yönelik olacaktır. Açık uçlu sorunun cevabı bir veya iki paragraf olabilecektir. Tarihsel bir dönemin özelliklerini yazmak, iki düşünürün bir olaya ilişkin görüşlerini kıyaslamak, iki roman yazarının üsluplarını belli bir açıdan karşılaştırmak açık uçlu sorulara örnek olarak verilebilir. Bu soruların cevapları aslında kitaplarında yer almaktadır. Öğrencilerden beklenen kitapta yer alan cevabı yapılandırmalarıdır. Bu nedenle açık uçlu sorulara biz yapılandırılmış cevaplı sorular demeyi tercih ediyoruz. Her öğrenci istenen bilgiyi zihninde farklı şekilde yapılandırmış olabilir. Biz olası tüm yapılandırmaları önceden hazırladığımız ve adına rubrik denen standart puanlama anahtarlarıyla eşleştirerek puan vereceğiz. Böylece öğrenciler, sahip oldukları bilgi düzeyine göre doğru-yanlış yaptı şeklinde değil; bilgi sahibi olmama durumundan konuya tam hakim olma durumuna göre puan alabilecekler.  Bu uygulamanın, öğrencilerimizin bilgilerini gerçeğe daha yakın ölçmemizde yardımcı olacağını düşünüyoruz. Ayrıca bu soru türlerinin öğrencilerimizin biraz bile bilgi sahibi olsalar puan alabilmelerini sağlayacağını düşünüyoruz.”

Açık uçlu soruların değerlendirilmesiyle ilgili de Gündoğan şu sözleri ekledi;

“Öğrencilerimizin cevap kâğıtları, alanında uzman en az iki farklı puanlayıcıya gidecek. Bu puanlayıcılar önceden hazırlanmış standart puanlama anahtarlarına (rubrik) göre her bir soruya puan verecektir. Kısa cevaplı sorular için verilecek bu puanlar doğru ya da yanlış şeklinde değerlendirilecektir. Açık uçlu sorular ise öğrencilerin bilgilerini ne kadar doğru ifade edebildiklerine bağlı olarak 5 düzeyde puanlanacaktır. Açık uçlu sorudan alınabilecek en yüksek puan, iki çoktan seçmeli sorunun puan değerine eşit olacaktır. Uygulamanın detayları ve örnek sorular öğrencilerimize ayrıca önümüzdeki süreçte duyurulacaktır.”

Gündoğan, bu konuda kendilerine destek olan Yükseköğretim Kurulu’na ve YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’a teşekkürlerini ileterek, bu uygulama ile birlikte açıköğretim sistemi ölçme-değerlendirme kalitesinin yükseleceğine inancının tam olduğunu belirtti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: AÖF', de, Açık, Uçlu, Soru, Dönemi, Başlıyor...,
Yorumlar
Haber Yazılımı Adana Temizlik Şirketleri