Haber Detayı
30 Mart 2017 - Perşembe 13:49
 
Atılacak Eski Kotlardan Yeni Kıyafetler Tasarladılar
Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tekstil ve Moda Kulübü öğrencileri çevreye duyarlılık farkındalığı yaratmak adına önemli bir sergiye imza attı. Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü öğrencileri atıl haldeki kıyafetleri geri dönüşüme kazandırarak yeniden bu kumaşlardan elbise tasarladı. Tasarlanan kıyafetler ise üniversite içerisinde sergilendi.
Eğitim Haberi
Atılacak Eski Kotlardan Yeni Kıyafetler Tasarladılar

Denim ya da Blue Jean bir diğer ismiyle kot olarak bilinen pamuk, polyester, naylon, viskon, lycra gibi ipliklerden üretilen ve atıl durumda olan eski kumaşları çöpe atmaktan kurtaran öğrenciler bu kumaşları yeniden elden geçirerek tasarladıkları kıyafetlerden oluşan geri dönüşüm sergisi açtı.

 

“Kullanılmayan Kıyafetler Yenilenerek Giyilebilir.”

ÇÜ Tekstil ve Moda Kulübü Başkanı 3. Sınıf öğrencisi Gizem Aslanyürek, yaptığı açıklamada amaçlarının kullanılmayan kıyafetleri atılmadan yeniden canlandırmak olduğunu söyledi. Denim projesini uygulayıp eski kot ve ceketleri yenileyerek giyilecek hale getirdiklerini ifade eden Kulüp Başkanı Aslanyürek sözlerine şöyle devam etti;

“Yaklaşık olarak 110 üyemiz var. Çoğu Güzel Sanatlar Tekstil ve Moda Tasarımında okuyan öğrenciler. Farklı Fakültelerden de moda tasarımı ve tekstile ilgi duyan öğrenci arkadaşlarımız ile kullanılmayan kıyafetleri yeniden canlandırarak hiçbir kumaşın atılmaması taraftarıyız”.

 

Tekniği Öğrenip Uyguladılar.

Çukurova Üniversitesi Öğrenci Kafeteryası önünde gerçekleşen “Denim Kıyafetler Sergisi”, öğrenciler tarafından büyük bir ilgiyle izlenirken, Kulüp Danışmanı Öğretim Görevlisi Dr. Özlem Uslu,  yaptığı açıklamada; “İki yıldır aktif halde defile, sergi ve workshoplar yapıyoruz. Bu sergide de öğrencilerimiz geri dönüşüme atılan kıyafetleri toparlayıp giyilecek hale getirdi. Öğrencilerimiz öğretim görevlisi Hande Bilvar’ın dersinde kıyafetleri hangi teknikle yapacaklarını öğrenip uygulamaya geçtiler. Bu bakımdan sürdürülebilirlik projesinin öğrencilerin eğitimi açısından çok önemli.” dedi.

 

Yemekhane önünde sergilenen kıyafetler öğrenciler, akademisyenler ve idari personel tarafından incelenerek beğeni kazandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Atılacak, Eski, Kotlardan, Yeni, Kıyafetler, Tasarladılar,
Haber Videosu
Yorumlar
Adana Temizlik Şirketleri