Haber Detayı
30 Ocak 2015 - Cuma 00:52
 
Bu habere dikkat!
Darphane vatandaşı darp etti… Trafik ve nüfus müdürlüğünden darbe yiyen vatandaş nakavt oldu…
Gündem Haberi
Bu habere dikkat!

Adana’da nüfus kağıdı, ehliyet ve araç ruhsatı alabilmek, deveye hendek atlatmaktan daha da zor hale geldi. Aslında bir devenin hendek atlamasını sağlamak mümkün ama şu an bu şehirde yaşıyorsanız belirtilen belgeleri almanız imkansız. Zira, ne nüfus müdürlüklerinde kimlik kartı var, Trafik Tescil Şube Müdürlüğü’nde ehliyet ve ruhsat cüzdanı… Yerel yetkililer topu Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü’ne atıyor. Çipli uygulamaya geçileceği söylentisi yüzünden yeterli basım yapılmamış.

NÜFUS MÜDÜRLÜKLERİNDE SİNEK AVLANIYOR

Seyhan, Yüreğir, Çukurova ve Sarıçam Kaymakamlığı’na bağlı nüfus müdürlükleri yaklaşık bir aydır zorunlu tatilde. Daireler, asli görevlerini yerine getiremiyor. Çünkü stoklarda nüfus kağıdı kalmadı. Ne zayi eden yenisini çıkarabiliyor, ne de yeni doğan bir bebeğe Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğunu belgeleyecek nüfus cüzdanı verilebiliyor. Kartların ne zaman geleceği meçhul olduğundan vatandaşa, ‘Bugün git, yarın gel’ de denilemiyor. Bir işlem yapamayan memurlar boş boş oturuyor.

Sıkıntı, Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü’nden kaynaklanıyor. Ha bugün ha yarın geçileceği dillendirilen ancak lafta kalan çipli uygulama söylentisi yüzünden, darphanenin yeteri kadar kimlik kartı basmadığı belirtiliyor.Seyhan Nüfus Müdürlüğü’ne gelip yeni doğan bebeğine nüfus kağıdı çıkaramayan Mehmet Kabak adlı vatandaş, “3 haftadır geliyorum ancak elim boş dönüyorum. Çocuğum neredeyse konuşmayı ve yürümeyi öğrenecek ancak bir kimliği hala yok “ diyor. 

EHLİYET VE RUHSAT BULMAK NE MÜMKÜN

Ehliyet ve ruhsat almak ya da bu belgelerini yenilemek isteyenler, Trafik Tescil Şube Müdürlüğü kapısından geri çevriliyor. Müdürlükte, 10 gündür ehliyet kartı ve ruhsat cüzdanı bulunmuyor. İşlem yapmak için gelenlere, ‘Önümüzdeki hafta bir daha uğrayın’ deniliyor. Vatandaş hem şaşkın hem tepkili.”2015 yılının Türkiye’sinde bu kadar basit nedenlerle vatandaş mağdur ediliyorsa, çağdaşlığa hedef konulan 2023’te neler yaşanacağını çok merak ediyoruz” diyor.

Ehliyet kartı ve ruhsat cüzdanı tükenmek üzereyken Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bilgi verildiği ancak sorunun Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü’nden kaynaklandığı belirtiliyor. Darphanenin çipli ehliyete geçeceği için yeterli sayıda sürücü belgesi kartı basmadığı öne sürülüyor. Çip uygulamasına geçileceği söylentisinin 4 yıldan beri var olduğunu belirten vatandaşlar, “Resmen ehliyet bulamıyoruz. Ehliyetsiz araç kullansak 500 liraya yakın ceza keserler” diye konuşuyor.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı Adana Temizlik Şirketleri