Haber Detayı
03 Şubat 2015 - Salı 21:53
 
Büyükşehir sinekle mücadeleyi erken başlattı
Adana Büyükşehir Belediyesi, sivrisinek ve haşereyle mücadaleye bu yıl, daha etkin sonuç almak için erken başladı.
Gündem Haberi
Büyükşehir sinekle mücadeleyi erken başlattı

Adana Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı, sivrisinek ve haşereyle mücadele konusunda başarı yüzdesinin artması için bu yıl ilaçlamaya erken başladı. 208 personel, 200 adet sırt pompası ve 31 araçla ilaçlama kent merkezi ve ilçelerde sürüyor.

 

Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı M. Çelebi Akkuş, başlatılan mücadeleyle ilgili bilgi verdi. Çelebi Akkuş, “Ocak 2015 tarihi itibariyle vektörle mücadelenin en önemli etabı olan; vektörlerin üreme, dinlenme ve yaşama alanları, yeşil alanlar, kanal, foseptik ve gerekli görülen tüm üreme ve saklanma yerlerinde sivrisinek, karasinek, hamam böceği, tatarcık, kene, bit-pire  mücadelesine yönelik larva ve rezidüel  kapalı (bodrum katları, terk edilmiş alanlar vb.) ve açık alan haşere mücadelesi hizmeti başlatılmıştır” dedi.

31 ARAÇ, 208 PERSONEL VE GEREKLİ TEÇHİZATLA İLAÇLAMA...

Vektörle mücadele çalışmalarının, Büyükşehir’in sorumluluk alanı olan ilçeleri de kapsadığını kaydeden Mehmet Çelebi Akkuş, “Toplamda 31 araç, 6 adet pülverizatör, 8 adet holder, 10 adet kanal sisleme cihazı, 200 adet sırt pompası ve 208 personel ile çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.Vektörle mücadele çalışmalarında Sağlık Bakanlığı’nca halk sağlığı alanında mücadelesi yapılacak haşerelere karşı kullanılmak üzere ruhsatlandırılmış, onaylanmış ve etkinliği ispat edilmiş ilaçlar kullanılmakta olup, çalışmalarımız büyük bir titizlikle devam etmektedir” diye konuştu.

KIŞIN KULLANILMAYAN HAVUZLAR SİVSİSİNEK ÜREME ALANI...

Mehmet Çelebi Akkuş, ilaçlama çalışmalarıyla ilgili şu bilgileri verdi: “Çalışmalarımız, Belediye Evleri Mahallesi, Süleyman Demirel Bulvarı, Büyükşehir Belediyesi Ek Hizmet Binası Alarko Şantiyesi içerisinde yer alan İlaçlama Birimi Bürosu’ndan yürütülmektedir. Şikayet hattımız olan 328 82 72 telefon numarasından 08.00-17.00 saatleri arasında hizmet verilmektedir. Adana’mızın çeşitli yerlerinde yüksek duvarlarla çevrili evlerin bahçesinde bulunan havuzlar sivrisinek için ciddi problem oluşturmaktadır. Yaz aylarına kadar kullanılmayan bu tip havuzların bizlerde kaydı olmadığından dolayı, havuz içinde kalan su, üreme alanı oluşturmaktadır.  Bir avuç su bile o mahalleye problem çıkaracak sivrisinek üremesine yeterlidir. Lütfen kullanılmayan havuzların içinde su bulundurmayınız.”

BAHÇELERE ATILAN GÜBREYE DİKKAT!

Yerleşim alanlarının hemen yakınında tarım alanlarının bulunmasının da, karasinek ve diğer haşere problemine neden olduğunu anlatan Çelebi Akkuş, sözlerini şöyle tamamladı: “Tarım alanlarına atılan organik gübreler, karasinek üremesi için mükemmel ortam oluşturmaktadır. Mücadelemizin daha verimli olabilmesi adına vatandaşlarımızdan bodrumda veya apartman bahçesinde su birikintisi, açığa akan bir kanal veya ömrünü tamamlamış lastik gördüklerinde hemen mahalle muhtarlarına haber vermelerini ve mevcut olan Büyükşehir Belediyesi İlaçlama Birimini arayarak daha duyarlı olmalarını beklemekteyiz. Çünkü yapılacak her ihbar bizim sivrisinek üreme alanlarına zamanında müdahale etmemizi sağlayacaktır. Unutmayınız; sadece tarım alanı değil, apartman, ev ve bahçelerinize attığınız organik gübreler de karasinek için üreme alanıdır.”

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı Adana Temizlik Şirketleri