Haber Detayı
09 Şubat 2015 - Pazartesi 20:40
 
Büyükşehir'de gündem Cem evleriydi...
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Büyükşehir Belediye Meclisi Üyesi ve Grup Sözcüsü Ulaş Çetinkaya, 14 Haziran 2014 tarihinde gerçekleştirilen Ulaşım Çalıştayı’nın sonuç bildirgesinin açıklanmasını beklediklerini belirtti.
Gündem Haberi
Büyükşehir'de gündem Cem evleriydi...

CHP’li belediyelerin meclis kararıyla cemevlerini ibadethane olarak kabul  ettiğini anımsatan Çetinkaya, bunun diğer belediyelere de örnek olması gerektiğini söyledi. Adana Büyükşehir Belediye Meclisi’nin şubat ayı toplantısının ilk birleşiminde CHP Grubu adına gündem dışı söz alan Çetinkaya, geçen yıl gerçekleştirilen ulaşım çalıştayı ve cemevleriyle ilgili konuştu.

“ULAŞIM ÇALIŞTAYININ SONUÇ BİLDİRGESİ AÇIKLANSIN”

Büyükşehir Belediyesi’nin geçtiğimiz yılın haziran ayında kentteki ulaşım sorunun çözümü için ulaşım çalıştayı düzenlediğini hatırlatan Çetinkaya, çalıştayın sonuç bildirgesinin açıklanmadığına dikkati çekerek, ‘Sonuç bildirgesinin açıklanmasını bekliyoruz. Kentin büyük sorunları var. Bu konularda da yeni çalıştayların yapılması gerekiyor’ dedi.

“CHP’Lİ BELEDİYELERİN CEMEVİ KARARLARI ÖRNEK OLSUN”

Türkiye’nin laik, sosyal bir hukuk devleti olduğunun altını çizen Çetinkaya, Avrupa insan Hakları Mahkemesi’nin verdiği kararlar doğrultusunda ülke genelindeki CHP’li belediyelerin cemevlerini ibadethane olarak kabul ettiğini anımsattı. Adana’da da Seyhan, Çukurova ve Karataş belediye meclislerinin de aynı kararı oybirliği ile aldığına dikkati çeken Çetinkaya, “Umarım diğer belediyeler de bu yönde karar alır” diye konuştu.

Gündem dışı söz alan CHP’li Meclis Üyesi Zafer Mülazımoğlu da Ceyhan’ın iki önemli bulvarı olan Uğur Mumcu ve İnönü bulvarlarının tabelalarının eksikliğini gündeme getirerek, tabelaların yerine konulmasını istedi.

SÖZLÜ:BU KONUDA YASA ÇIKMALI

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ise CHP’nin önerisine genel anlamda katıldığını ancak yasal düzenleme yapılmasının şart olduğuna işaret ederek “ibadethane dendiği zaman burada kanunlar devreye girer. Belediye meclislerinin almış olduğu kararlar sadece temenniden ve iyi niyetten ibarettir. Bizde böyle bir karar alabiliriz. Hatta Cemevleri’nin tüm ihtiyaçlarının karşılanması yönünde de bir karar alabiliriz. Hizmetin en iyisini oralara yaparız. Fakat, ibadethane olması için tekrar söylüyorum TBMM’nin yasa değiştirmesi gerekmektedir” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı Adana Temizlik Şirketleri