Haber Detayı
04 Şubat 2015 - Çarşamba 00:36
 
Çinkılıç'tan Evsen'e şamar gibi cevap!
CHP İl Kadın Kolları Başkanı Av.Rukiye Çinkılıç’ın eşi Av.Mustafa Çinkılıç hakkında çıkan bir haber nedeniyle yazılı açıklama yaptı.
Gündem Haberi
Çinkılıç'tan Evsen'e şamar gibi cevap!

Av.Mustafa Çinkılıç’ın o açıklamasının tam metni;

1 Şubat 2015 günü sevdiklerimizi üzen, basın ahlakının geldiği boyutu sergileyen gerçek dışı, asılsız ve veriliş biçimi ile meslek ahlakıyla bağdaşmayan  bir haber adana ulus, aha port ve adana habercisi  internet haber portallarında yer almıştır.

Haberde, aynen, “Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü danışman kadrosuna çok ilginç bir ismi daha ekledi. CHP İl Kadın Kolları Başkanı Avukat Rukiye Cinkılıç’ın eşi Avukat Mustafa Cinkılıç’ın Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’ye danışman oldu. Av. Mustafa Çinkılıç yeni görevine başladı” ifadeleri kullanılmaktadır.

Haberin veriliş biçimi dikkate alındığında amacın; CHP Il Kadın Kolları Başkanı olan, siyasete samimiyeti ve zerafeti getiren, siyaset yapmayı bir zenginleşme aracı değil, toplumsal ve bireysel yaraları sararak topluma hizmet aracı olarak gören ve partili partisiz herkesi ‘Ana Şefkati’ ile sarmaya çabalayan sevgili eşim/eşitim Rukiye Çinkılıç’ın yıpratılmasına yönelik nafile bir çaba olduğu görülmektedir.

Öncelikle, bizi sevenlere ve tüm kamuoyuna duyurmak isterim ki; Sayın Sözlü’nün danışmanı değilim ve Büyükşehir Belediyesi’nde de göreve başlamadım. Bu haber tamamen asılsız, yalan ve veriliş biçimiyle basın ahlakına uymayan bir haberdir.

İkinci olarak, parti içi yoldaşlık hukukuna dayalı siyaset yapmanın hazzını ve onurunu tatmamış olan haberi yaptıranların zavallılıkları ve hırslarının yarattığı körlükleri bir insan hakları savunucusu olarak beni yine de üzüyor. ‘Davamıza düşman bile olsa’ hiç bir insan bu kadar alçalmayı hak etmiyor.

Üçüncü olarak, Basın Ahlak Kuralları’ndan biri de; “Haberler doğruluğuna emin olunmadan yazılamaz”dır.

Bu haberi yazanların ‘gerçekten haber yapmak’ istiyorlarsa, birkaç saniye içerisinde bana ulaşabilecekken, haberi doğrulatmak gereği bile duymadan servise sunmaları manidardır.

Bu vesileyle ifade etmek isterim ki; ne karşılığı yapılırsa yapılsın hiçbir bedel, basına güvenin zedelenmesinin karşılığı olamaz. Bu asılsız ve veriliş biçimi ile ahlak dışı haberi yapanların, bin bir güçlükle, özveriyle ve onuruyla haber vermeye, kamuoyunu aydınlatmaya çalışan basın camiasını kirletmeye hakları olmadığı inancındayım.

Haberi servis edenlerin ve hala ‘gerçekmiş’ gibi portallarında tutanların; daha kristalize edilmiş ‘Basın Ahlak Kuralları’ndan vazgeçtim; genel, ortalama, sıradan ahlak kurallarından zerre kadar nasibini almışlarsa kendilerinden, Çinkılıç ailesi ve kamuoyu adına bir özür beklemekteyim.

Kişisel çıkarları için siyaset yapan ve ‘amaca ulaşmak için her yolu mübah sayan’ anlayışa karşı mücadelemize yılmadan, her geçen gün daha da güçlenerek devam edeceğimizi kamuoyuna saygı ile duyururum.

Av.Mustafa Çinkılıç

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı Adana Temizlik Şirketleri