google-site-verification=9o-PCanu17uNkRFRXfnrpvdGm4PqEkdFSkECFs4oyw4
Haber Detayı
10 Ocak 2019 - Perşembe 23:53
 
Çukurova Oğuzhan Ortaokulundan uluslararası Proje!
Eğitim Haberi
Çukurova Oğuzhan Ortaokulundan uluslararası Proje!

İlçemizin güzide okullarından biri olan Oğuzhan Ortaokulu'nun üçü uluslararası toplam 18 okul ortaklığı ile yürüttüğü e-Twinning projesi her geçen gün büyüyerek devam ediyor.
Kuruculuğunu İngilizce Öğretmeni Derya SARI'nın üstlendiği  ve Matematik  Öğretmeni Canan ÜLKE 'nin de ortak olduğu "Çevre İçinse Eğer, Atıkları Toplamaya Değer Projesi"  yoğun bir çalışma içerisinde sürdürülüyor. Bu süreçte tüm öğretmenlerimizden ,özellikle Görsel Sanatlar ve Teknoloji Tasarım öğretmenlerinden, ve velilerden büyük destek gördüklerini belirten çalışkan öğretmenlerimiz hem çevre bilincini küçük yaşta öğrencilere aşılamayı hedeflemekte hem de dayanışmayı arttırmaktadır. Sıfır Atık Projesi için de önemli bir ayak olan bu projede öğrenciler geri dönüşebilir atıkları toplamaktadır. Her hafta farklı bir etkinliğin yapıldığı proje kapsamında yeteneklerini sergileme fırsatı bulan öğrenciler yaratıcılıklarını ortaya koyabilmektedir. Bugüne kadar, logo tasarımı, slogan yarışması, e-kitap, geri dönüşüm malzemelerinden tasarım, yapay zeka teknolojisi ile tanışma vb bir çok etkinliğe dahil olan öğrencileri sırada atık yağlardan sabun yapımı beklemektedir.

 

 

Her hafta geri dönüşüm merkezine bir kamyonet malzeme teslim eden proje öğretmenlerimiz, öğrencilerdeki bu duyarlılıktan ötürü gurur duyduklarını dile getirmektedirler.

 

 

Proje kapsamında; AB 2020 “sürdürülebilir büyüme hedefi çerçevesinde, Avrupa Birliği’nde kaynakları daha verimli kullanan, daha çevreci ve daha rekabetçi bir ekonominin temellerinin oluşturulması” hedefine yaklaşmak amaçlanmaktadır.Çukurova Belediyesi ve Adana Geri Dönüşüm Merkezi'nden alınan geri dönüşüm kutularını da okulun çeşitli yerlerine konumlandırarak, çöp olmayan atıkları geri dönüşüme kazandırmak hedeflenmektedir.

 

 

Proje özeti:

Plastik atıklar doğada 400 yılın sonunda bile çözülmüyor. Kağıt atıklar ise çöp alanların artmasının ve daha çok ağaç kesilmesinin sebebi. Ülkemizde her 100 kişiden 90'ı kullanılmış atık yağları lavaboya dökerek hem doğayı kirletiyor hem de kanalizasyon sistemini tıkayarak şehir hayatını olumsuz etkiliyor. 1 lt atık yağ 1 milyon lt içme suyunu kirletiyor. Biz bu sebeple öğrencilerimizin çevreye olan duyarlılığını arttırmak ve daha temiz bir dünya için " Çevre içinse eğer,atıkları toplamaya değer" sloganıyla okulumuzda bu projeyi başlatıyoruz.Proje kapsamında 150 pet şişe veya 20 kg atık kağıt getiren her öğrenciye kitap hediye etmeyi, 1 lt atık yağ getiren her öğrenciye de atık yağdan elde ettiğimiz sabunları hediye etmeyi planlıyoruz

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı Adana Temizlik Şirketleri