Haber Detayı
05 Eylül 2018 - Çarşamba 12:43
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan bomba AF ve İTTİFAK açıklaması
Siyaset Haberi
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan bomba AF ve İTTİFAK açıklaması

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, Kırgızistan dönüşü kendisini takip eden aralarında İnternethaber Yayın Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Hadi Özışık'ın da bulunduğu gazetecilere açıklamalarda bulundu ve soruları cevapladı. İdlib sorunu, ABD ile yaşanan kriz, AB ile son gelişmeler hakkında değerlendirmeler yapan Erdoğan, yerel seçim ve MHP'nin af talebiyle ilgili de dikkat çeken açıklamalar yaptı.

2019 Mart'ında yapılacak olan yerel seçimlerde MHP ile yeniden ittifak yapılmasına açık kapı bırakan Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP'nin af teklifiyle ilgili ise net tavrını ortaya koydu. "Benim bir ilkem var. İlkem de şudur: Devlete karşı işlenen suçlarda devlet affedici olabilir. Ama kişilere karşı işlenen suçlarda devletin af yetkisi yoktur" diyen Erdoğan, arkadaşlarına "affın gündemlerinde olan birşey olmadığını ancak yapabilecek bir şey var ise bunu da aramızda görüşelim" dediğini anlattı.

İşte Erdoğan'ın uçakta yaptığı flaş açıklamaları...

YEREL SEÇİMDE CUMHUR İTTİFAKI NEDEN OLMASIN...

- Yerel Seçimlerde ittifak olacak mı? Çünkü Devlet Bahçeli buna yeşil ışık yakan mesajlar verdi. AK Parti dışından adaylar olacak mı?

-CHP’nin HDP’den, HDP’nin CHP’den aday gösterip göstermemeleri bizi ilgilendirmiyor, kendi iç meseleleri. Bizim dışarıdan, içeriden diye bir şeyimiz olmaz. AK Parti’nin ilkelerini benimsemiş, AK Partiliği tescillenmiş olan kişi bizim adayımız olur. Sipariş adaylar belediye başkanlığında hiç uygun düşmez. Bu farklı bir şey. Belediye başkan adayının bir karşılığı olacak ki partinin oy tabanına hitap edebilsin, ve partinin oy miktarı ile karşılığı olan oy birleşmiş olsun. Cumhur ittifakı meselesine gelince, doğrusu Sayın Bahçeli’nin bu konudaki yaklaşımı tam nedir bilemiyorum. Biz böyle bir noktada bu işe olumlu yaklaşabiliriz. Milletvekili seçiminde attığımız bir adım var. Böyle bir durum yerel seçimlerde de böyle bir adımı müşterek olarak atabiliriz. Bunun için arkadaşlarımızın, başta liderler olarak bizlerin oturup konuşmalarında fayda var. Taraflar olumlu bakarsa böyle bir adım niye olmasın, olabilir.

DEVLETE KARŞI İŞLENEN SUÇLARDA AF DÜŞÜNÜLEBİLİR AMA...

- Zaman zaman dile getiriliyor, af gibi bir konu gündemde mi? Değerlendirdiniz mi, değerlendirmeniz nedir ?

-Kader mahkumları meselesini anlamış değilim. Kime kader mahkumu denir çok çok önemli. Benim bir ilkem var. İlkem de şudur: Devlete karşı işlenen suçlarda devlet affedici olabilir. Ama kişilere karşı işlenen suçlarda devletin af yetkisi yoktur. Bunu bazıları şu anda menfaate çevirmek isteyenler olabiliyor. İçeridekiler onların bekleyenleri... Biz arkadaşlarımıza şunu da söyledik, özellikle bu bizim gündemimizde olan bir şey değil. Tüm bunlara rağmen hakikaten yapabilecek bir şey var ise bunu da aramızda görüşelim. Biz MHP ile bir yola çıktık. Burada zaman zaman buna benzer konuları aramızda değerlendirmek suretiyle atılabilecek adımlar var ise bu adımları atmaktan da çekinmemeliyiz. Burada milletin, ülkenin, devletin menfaati önemli. Cezaevlerinde ciddi manada bir doluluk var, kabul ediyoruz. Tüm bunlara rağmen bir şey yapalım derken, öbür tarafta mağdur, mazlum  meydana getirmeyelim. İlke şu, devlete karşı işlenenlerde devlet bu yetkiyi kullanabilir ama şahıslara karşı işlenen olduğunda orada devletin böyle bir af yetkisi kesinlikle yoktur.

ENFLASYON TEKRAR TEK HANAYE GELİR...

- Enflasyon rakamları açıklandı, hem bu konuda hem ekonomiye ilişkin genel değerlendirmeniz nedir ?

-Bunlar tekrar tek haneye gelir. Biz bunları aşarız. Turizmdeki adımları görüyorsunuz, 40 milyona doğru giden bir atağımız var. Yatırımlar konusunda dışarıdan girişimci Türkiye’ye girmekten çekinmiyor. İhracatta iyi bir konumdayız. Sıkıntımız söz konusu değil. Bunları aşacağız. Başaracağız.

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Cumhurbaşkanı, Erdoğan'dan, bomba, AF, ve, İTTİFAK, açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı Adana Temizlik Şirketleri