Haber Detayı
05 Aralık 2016 - Pazartesi 11:19
 
Devlet Bahçeli köprüsü projesi iptal edildi...!
Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacağı açıklanan ve temel atma törenine bizzat MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin katıldığı köprü projesi iptal edildi...!
Ajans ÖZEL Haberi
Devlet Bahçeli köprüsü projesi iptal edildi...!

İHALEYİ ALAN FİRMA İLE KARŞILIKLI SÖZLEŞME FESHİ!

Devlet Bahçeli köprüsünün ihalesini alan firmanın yüksek maliyetlerden dolayı işi bırakmak istediği uzun bir süredir konuşuluyordu. Uzun zamandır konuşulan oldu ve ihaleyi alan TÜSAN isimli firma ile Adana Büyükşehir Belediyesi karşılıklı sözleşmeyi feshederek projeyi sonlandırdı.

YENİ İHALE OLACAK MI?

İhalenin karşılıklı olarak iptal edilmesinin ardından gözler Adana Büyükşehir Beldiyesinin DEVLET BAHÇELİ KÖPRÜSÜ için yeni bir ihale yapıp yapmayacağına çevrildi. Zaten uygulama projesi olmayan köprünün yapımıyla ilgili aylardır süren belirsizlik ve ciddi eleştiriler vardı. Şimdi gözler yeni bir ihalemi yapılacak yoksa başka bir yöntemlemi yola çıkılacak bu konuya çevrilmiş durumda.

PAZARLIK USÜLÜ İHALE

Köprü projesinin iptalinin ardından Adana Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin projeyi PAZARLIK USÜLÜ İHALE kapsamında 21 b diye bilinen yöntemle yapmak istedikleri iddia ediliyor. Buna göre bir çalışma başlatıldığı ancak FEN İŞLERİ DAİRE BAŞKANI RAGIP BEKAROĞLU'nun bu yöntemle bu işin olamayacağını ısrarla belirttiği bize gelen iddialar arasında. Hatırlanacağı gibi RAGIP BEKAROĞLU geçtiğimiz aylarda görevinden alınmış ve ASKİ bünyesine gönderilmişti. BEKAROĞLU'nun yerine ise YUSUF ÖZSIRKINTI getirilmişti. 

PAZARLIK USÜLÜ İHALE NEDİR? 

a)  Daha öncesinde  açık ihale  usulü veya belli istekliler arasında ihale usulü ile yapılan ihalede sonuç/teklif çıkmaması durumunda (21/a)
 
b)  Doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen veya idare tarafından önceden öngörülemeyen olayların ortaya çıkması üzerine ihalenin ivedi olarak yapılmasının zorunlu olması durumunda (21/b)
 
c)  Savunma ve güvenlikle ilgili özel durumların ortaya çıkması üzerine ihalenin ivedi olarak yapılmasının zorunlu olması durumunda (21/c)
 
d)  İhalenin, araştırma ve geliştirme sürecine ihtiyaç gösteren ve seri üretime konu olmayan nitelikte olması durumunda (21/d)
 
e)  İhale konusu mal veya hizmet alımları ile yapım işlerinin özgün nitelikte ve karmaşık olması nedeniyle teknik ve malî özelliklerinin gerekli olan netlikte belirlenememesi durumunda (21/e)
 
f)  Yaklaşık maliyeti 177.566 TL'yi geçmeyen (2016 yılı limiti) mamul mal, malzeme veya hizmet alımlarında (21/f)
 
İdareler PAZARLIK USULÜ ile ihale yapılabilir
 
 
ÖNEMLİ NOTLAR: 
 
I) 
21/b, 21/c ve 21/f kapsamında yapılan ihallerde ilan yapılması zorunlu değildir.
İlan yapılmayan hallerde en az üç istekli davet edilerek, yeterlik belgelerini ve fiyat tekliflerini birlikte vermeleri istenir.
            
 
II) 
21/a, 21/d ve 21/e kapsamında yapılacak ihalelerde, ihale dokümanında belirtilen değerlendirme kriterlerine göre yeterliği tespit edilen istekliler, öncelikle ihale konusu işin teknik detayları ve gerçekleştirme yöntemleri gibi hususlarda fiyatı içermeyen ilk tekliflerini sunar.
 
İdarenin ihtiyaçlarını en uygun şekilde karşılayacak yöntem ve çözümler üzerinde ihale komisyonu her bir istekli ile görüşür.
 
Teknik görüşmeler sonucunda şartların netleşmesi üzerine bu şartları karşılayabilecek isteklilerden, gözden geçirilerek şartları netleştirilmiş teknik şartnameye dayalı olarak fiyat tekliflerini de içerecek şekilde tekliflerini vermeleri istenir.
 
III)
21/b, 21/c ve 21/f kapsamında yapılacak mal alımlarında, malın sözleşme yapma süresi içinde teslim edilmesi ve bunun idarece uygun bulunması halinde, sözleşme yapılması ve kesin teminat alınması zorunlu değildir. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Devlet, Bahçeli, köprüsü, projesi, iptal, edildi...!,
Yorumlar
Haber Yazılımı Adana Temizlik Şirketleri