Haber Detayı
20 Ağustos 2019 - Salı 00:02
 
Evlilikte 25 yılı dolduran ev hanımları emekli olabilecek!
Yaşam Haberi
Evlilikte 25 yılı dolduran ev hanımları emekli olabilecek!


Evin direği hanımlar için meclis harekete geçti. Evin bakımı, çocukların büyütülmesi vb. işler için ömrünü evine ve çocuklarına adayan bayanlar için emeklilik formülü üretiliyor. Erkeklerin iş hayatında bir şekilde emekli olabildiği ama ev hanımlarının ise bu konudan mahrum kaldığı ülkemizde bu sorunu çözmek üzere harekete geçildi.

Sigortalı olmayan ev kadınlarının emekli olabilmesi için Meclis’e kanun teklifi verildi. Teklif yasalaşırsa, evliliklerinde en az 25 yılını tamamlayan kadınlar faydalanabilecek. 

Ev hanımlarını sevindiren bir gelişme yaşandı.Sigortalı olmayan ve 25 yıl evli kalan ev hanımlarının emekli olabilmesi için Meclis’e kanun teklifi verildi. Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifini TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Kanun teklifinin kabul edilip yasalaşması halinde 25 yıl evli kalan ev hanımlarına emeklilik hakkı sağlanmış olacak.

Kanun teklifinin gerekçesi olarak şu ifadeler yer aldı: “Bu kanun teklifi düşük gelirli hanelerde primleri ödeme imkanı olmadığı için herhangi bir şekilde sigortalı olamayan ve belli bir süre sigortalı olarak sosyal güvenlik sisteminde kaydı bulunduğu halde şu an sigorta ile bağı bulunmayan ve prim ödeyemeyen ev kadınlarının yaşlılık aylığı alabilmelerinin önü açılmaktadır”

25 Yıllık Evli Kalana Emeklilik Şartları Nelerdir?

Kanun teklifine göre, ev hanımlarının emekli olmasının önü açılmaktadır.Teklifin yasalaşması halinde ev hanımları da özlemini duyduğu mutluluğa ulaşarak emekli olabilecek.Yani 25 yıllık evlilere emeklilik hakkı gelecektir.Ancak, yine teklife göre bunun belli şartları bulunmaktadır. Bu şartları 3 şekilde sayabiliriz.

1) Sosyal Güvenlik Kurumu ile herhangi bir bağ olamayacak,

2) Evlilik süresinin 25 yıl ve daha üzeri olması gerekmektedir,

3) Belli bir süre sigortalı olarak sosyal güvenlik sisteminde kaydı bulunduğu halde şu an için Sosyal Güvenlik Kurumu ile bağın bulunmaması gerekir.

Ev Hanımları Emeklilik İçin Ne Yapılması Gerekiyor?

25 yıllık evlilere emeklilik şartlarını yukarıda belirtmiştik.Bu şartları sağlayan kadınlar,kanunda belirlenen yaş sınırı ve prim gün sayısı esas alınmak şartıyla ve kanunda belirlenen kazanç sınırları içinde hesaplanacak tutarları peşin ödeyerek veya borçlanarak yaşlılık aylığı almaya yani emekli olmaya hak kazanacaklardır.Yani emekli olmak için yine biraz da olsa ödeme yapılacaktır.

Kanun Teklifinde Son Durum Ne? Ev Hanımlarına Emeklilik Yasası Çıktı Mı?

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifini TBMM Başkanlığı’na sunulmuştu. 25 yıl evli kalana emeklilik şartlarını taşıyan ev hanımları meclisten gelecek habere odaklanmış durumda.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı Adana Temizlik Şirketleri