Haber Detayı
21 Haziran 2017 - Çarşamba 10:12
 
Fatih Köylü'nün sorusuna ATO'dan Skandal cevap!
ATO Meclis Üyesi Fatih Köylü ‘ATAK A.Ş hakkında bilgi verir misiniz?’ diyerek yönetime ve genel sekreterliğe sordu. Yanıt ilginçti, ‘Cevap veremeyiz!’
- Haberi
Fatih Köylü'nün sorusuna ATO'dan Skandal cevap!

Adana Ticaret Odası’nın hizmet binası olarak bilinen Abidinpaşa Caddesi’nde Aralık 2015’te kurularak ticaret sicili tescil olunan ve bugün kira parası vererek başkaca bir binada faaliyetlerini devam ettirip harcama kalemlerinde izahı yapılmayan masraflar için ‘cevap veremeyiz’ yanıtı ile soruların geçiştirilip sır gibi saklanan ATAK A.Ş hakkında bugün Adana kamuoyunu bilgilendirecek haberlere imza atmak istiyoruz.

ŞİRKET NASIL KURULUR? KİMLERİN SERMAYESİ VARDIR?

Adana Ticaret Odası Meclisi, 2015 yılında bir meclis kararı alarak ATAK A.Ş isimli bir şirket kurulması ve bu şirketin de ATO’nun üyesi olmasını düşünüp karar altına alır. Fikir kimden geldi? Neden böyle bir şirket kurulmak istendi? Sorusunun yanıtı da o tarihte ‘Adana’yı tanıtmak, film platolarının oluşturulmasını sağlayarak Adana’da filmlerin çekilmesini sağlamak’ gibi halisane duygular içinde saklıdır. ATAK A.Ş’nin toplam sermayesi 1 milyon liradır. Bu 1 milyon liranın 750 milyon lirasını ATO, 75 bin lirasını Adana Sanayi Odası, 75 bin lirasını Adana Ticaret Borsası ve 100 bin lirasını da Organize Sanayi Bölgesi sermaye veremediğinden Bekir Sütçü şahsi olarak taahhütte bulunarak şirket kurulur.

AMAN YAPMAYIN YAZIK EDERSİNİZ!

Şirket kurulur kurulmasına da ATO Meclis Üyelerinden Fatih Köylü başta olmak üzere bazı meclis üyeleri karşı çıkarlar. Gerekçesi de böyle bir şirkete gerek olmadığını ve eğer böyle bir hizmete gerek var ise ATO’nun kendi bünyesinde bunun gerçekleştirilerek yapılacağı, böylelikle masraflarında aşağıya çekilerek ATO’nun parasının çarçur edilmesinin önüne geçileceğini iddia ederler. Ne Fatih Köylü’nün sözüne itibar edilir, ne de diğer itiraz eden meclis üyelerinin sözüne. Portakal Çiçeği Festivali’nin mimarı Ali Haydar Bozkurt’un sınıf arkadaşı olarak bilinen İlhami Günsel’in sevk ve idaresine 1 milyon bütçeli şirket teslim edilir.

İLGİNÇ YANITLAR ZİNCİRİ!

Bizim haberimize konu olan ATAK’ın ne yaptığından haberdar olmak isteyen ATO’nun Meclis Üyesi olan Fatih Köylü, mecliste çıkıp konuşma yaparak yazılı da bir soru önergesi hazırlayıp bir dizi sorular sorar idareye. Yanıt verin de öğrenelim der. Adana Ticaret Odası’nın yanıtı ilginçtir. ‘Size cevap veremeyiz. Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na aykırı olduğundan cevap veremeyiz.ATAK A.Ş’nin yönetim yetkisinin sorgulaması hükmünde olduğundan cevap verilememiştir’ Aslında Fatih Köylü, ATAK A.Ş’nin Adana adına hayırlı hizmetler yapmadığı savından hareketle bu soruları sorar iken alacağı yanıtı da az çok biliyordur.

ATİLLA MENEVŞE İMZALI YANIT BELGESİ VE 900 BİN LİRA MASRAF!

Çukurova Barış Gazetesi olarak Adana Ticaret Odası Meclis Üyesi olan Fatih Köylü’nün ziyaretine giderek ATAK A.Ş konusunda gelinen son noktayı ve kendinin uğraşlarını öğrenmek istedik. Bir sorduk, bin yanıt aldık doğrusu. Fatih Köylü öncelikle bize 25 Mayıs 2017 tarihinde Atilla Menevşe imzalı yazılı soru önergesine verilen yanıta ait resmi belgeyi gösterdi. ATAK A.Ş’nin sır gibi saklanmasına ait bu yazıyı görünce ne söyleyeceğimizi bilemedik. Sıkı durun dedi Fatih Köylü. Bu da ne ‘Ticaret Odası’nın yeni hizmet binasının yapılması düşünülen Sanayi Odası ve Müftülük Binası’na yakın E-5 üzerindeki yerle ilgili 900 bin lira masraf yapılmış. Elde var sıfır’ dediğinde yeni bir konuyu da böylelikle öğrenmiş olduk.

KÖYLÜ’YE YANIT VERİLEMEYEN SORULAR NELERDİR?

Bugün sizlere ATAK A.Ş ile ilgili ayrıntılar hakkında bilgiler vereceğimiz için 900 bin lira masraf edilerek imarı bir türlü çıkarılamayan ve bugün kazma dahi vurulamayan ATO Hizmet Binası’nın serüvenindeki gelişmeleri ve ATO’nun üyelerinden topladığı aidatla kendi dergilerini nasıl finanse ettiklerine ait bilgileri de yarın gazetemizde okuyucularımıza duyurmayı taahhütte bulunup bugün yine ATAK A.Ş’ye dönelim istiyorum. Fatih Köylü, ATAK A.Ş ile ilgili neler sordu? Dilerseniz ona bir bakalım. Fatih Köylü bakınız neler sormuş. ‘Şirketin kar-zarar bilançosunu açıklar mısınız? ATO olarak ATAK A.Ş’ye sermaye katılım miktarı olan 750 bin liradan kaç lira ödendi? ATAK A.Ş’nin genel müdürünün maaşı ve tüm giderleri nelerdir? ATAK A.Ş’nin idare merkezi ATO binası gösterilir iken kiralanan yere ne kadar masraf ediliyor? Kira bedeli nedir? Sair giderler nelerdir? Ve yeni hizmet binamız için ne kadar para harcandı? İmar durumu ne oldu?’

MENEVŞE KAFA KARIŞTIRDI

Atilla Menevşe yanıt veriyor. Böyle bir yanıt verilir mi? Sorusunun yanıtını da Menevşe’nin yanıtını okuyunca siz karar verin isterseniz. İşte Menevşe’nin yanıtı. ‘ATAK A.Ş’nin 2016 yılı bilanço-kar-zarar çetveli ile faaliyet raporu hazırlanmakta olup talep eden meclis üyesine verilecektir. (Halen verilmedi) ATAK A.Ş’ye 750 bin liranın 650 bin lirasını verdik. Genel müdürün maaşı ve tüm giderlerini dair soru 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na aykırı olduğundan cevap verilemez. Kira miktarı, faaliyet yeri, sair giderlere ait sorunuza ATAK A.Ş yönetim kurulunun yetkisinin sorgulanması hükmünde olduğundan yanıt verilemez’ Bu yanıtlarla karşılaşan Fatih Köylü önce bu yanıta gülüp geçti. Sonrasında da ‘benim aklımla, meclis üyelerinin hafızaları ile alay ediyorlar gibi yanıt veremezler. Gereğini yapacağım’ dedi. Peki, Fatih Köylü’nün gereğini yapacakları neydi? Dilerseniz burada bir soluklanalım ve yarın ayrıntılara kaldığımız yerden devam edelim.

(YARIN: FATİH KÖYLÜ ATO VE ATAK A.Ş HAKKINDA NELER YAPMAYI DÜŞÜNÜYOR?

BARIŞ GAZETESİ (ÖZCAN ALADAĞ)

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı Adana Temizlik Şirketleri