Haber Detayı
29 Eylül 2017 - Cuma 21:12
 
Festivalin en görkemli gecesine Nilüfer damgası...
24. Uluslararası Adana Film Festivali kapsamında düzenlenen Türk Sineması Dayanışma Gecesi Sheraton Oteli’nde yapıldı.
Kültür Haberi
Festivalin en görkemli gecesine Nilüfer damgası...

Adana Büyükşehir Belediyesi’nin  gerçekleştirdiği festivalin 4. gününde hayata geçirilen ve Çiğdem Tunç’un sunduğu Türk Sineması Dayanışma Gecesi’nde  sahne alan ünlü sanatçı Nilüfer en güzel parçalarını seslendirdi.  Geceye; Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Çukurova Belediye Başkanı Zeydan Karalar, sanatçılar, sivil toplum kuruluşlarının liderleri ve konuklar katıldı.

TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN TEMELİ KÜLTÜRDÜR

Adana Film Festivali ve Adana Büyükşehir Belediyesi’nin sanata bakış açısıyla ilgili bilgi veren Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, “Sanata hizmet, sanatçıya hürmet” anlayışıyla hareket ettiklerini söyledi. Başkan Sözlü, “Adana Büyükşehir Belediyesi olarak bütün sanatsal faaliyetlerde temel ilkemiz ‘Sanata hizmet, sanatçıya hürmet’ Elbette sanata hizmet ederken, içinde bulunduğu döneme dair yeni modeller ortaya koyan, dahil oldukları sanat dalında başarılı eserleriyle sanatı yücelten kıymetli sanatçılarımıza hürmet etmeden olmaz. ‘Türkiye Cumhuriyetinin temeli kültürdür’ diyen kurucumuz Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği muasır medeniyetler seviyesine ancak, sanatı ve kültürü temele alarak ulaşabiliriz. Sanatı geri plana atarsak, medeni milletler arasında hak ettiğimiz yerde olamayız” dedi.


BEREKETLİ TOPRAKLARDAN SANATÇILAR DA YETİŞİYOR

Başkan Sözlü, Türk Sineması Dayanışma Gecesi’nde sahne alan Nilüfer’in, Türk müziğinin çok değerli bir sesi olduğunu ve sanatını hep zirvede tutmayı başardığını ifade etti.

Adana Film Festivali’nde her yıl daha iyisini yapmaya çalıştıklarını kaydeden Başkan Sözlü, “Yaşar Kemal’den Orhan Kemal’e, Aytaç Arman’dan Menderes Samancılar’a uzanan geniş yelpazede çok sayıda sanatçımız, edebiyatçımız bu topraklardan çıkmıştır. Arif Nihat Asya’ya Bayrak şiirini yazdıran bereketli topraklarımızdır” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Türk sinemasına damga vuran yüzlerce sanatçının yetiştiği ve beslendiği Adana’nın tanıtıldığı ve sinemaya ömür veren sinemacılar için hazırlanan VTR izlendi.


Adana Olgunlaşma Enstitüsü’nün “Çukurova’nın Nadir Çiçekleri ve Kültür Hazinesi” isimli defile gerçekleştirildi.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, eşi Zeynep Sözlü ile birlikte Nilüfer’e çiçek verdi.

Bir Başkadır Benim Memleketim şarkısını sahnede birlikte söylendi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Festivalin, en, görkemli, gecesine, Nilüfer, damgası...,
Yorumlar
Haber Yazılımı Adana Temizlik Şirketleri