Haber Detayı
10 Mart 2018 - Cumartesi 20:14
 
FETÖCÜ polislere ceza yağdı...!
Asayiş Haberi
FETÖCÜ polislere ceza yağdı...!

Adana'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında hakkında dava açılan eski polis memuru Mehmet B. 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.
Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya tutuksuz sanık Mehmet B. ile avukatı katıldı.
Mahkemede savunma yapan sanık Mehmet B. ByLock kullanıcısı olmadığını belirterek mahkeme heyetinden tahliyesini ve beraatini talep etti.
Cumhuriyet savcısı ise sanığın cezalandırılması yönünde mütalaa verdi.
Mahkeme hakimi sanık Mehmet B'yi 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırdı.

Bylock İncelemesinde 650 Sayfalık Mesaj Kaydı Çıktı

Öte yandan Adana'da, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında örgütün "dar bölge memur ünitesi sorumlusu" olduğu öne sürülen kişi hakkında 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle hazırlanan iddianame kabul edildi.
Adana Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ/PDY üyesi olduğu iddiasıyla tutuklanan Ersin Urunga hakkındaki soruşturmayı tamamladı. 
Urunga için 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle hazırlanan iddianame, Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.
İddianamede, Urunga hakkında bilgi sahibi olan itirafçıların ifadelerine yer verildi.
Etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanan itirafçılardan B.K, Urunga'nın kendisini sohbetlere götürdüğünü belirtti.
Birlikte 2-3 ay sohbete gittikten sonra Urunga'nın kendisine "Artık sen küçük bölgecisin." dediğini aktaran B.K, "Bana sohbet yapmam için kendisinin mütevellisinde bulunan bir kişiyi zimmetledi. Bu kişinin yanında getirdiği esnafa sohbet yapıyordum." ifadelerini kullandı.

650 sayfalık ByLock dökümü

Urunga'nın hem kendi üzerine kayıtlı telefon hattı hem de başka dava dosyasında işlem yapılan M.Ü'nün telefon hattı üzerinden ByLock kullandığının tespit edildiği belirtilen iddianamede, zanlının ByLock incelemesinde 650 sayfalık mesaj dökümü çıktığı kaydedildi.
İddianamede, Urunga'nın örgütün "dar bölge memur ünitesi sorumlusu" olduğu, ByLock listesinde de Adana grubu içinde örgütte yönetici konumundaki kişilerin bulunduğu bildirildi.
ByLock mesaj içerik incelemesinde "polisin arama için evlerine geldiğinde neler yapılmasına dikkat edileceğine" yönelik paylaşımlar tespit edildiği bilgisine yer verilen iddianamede, Urunga'nın ByLock kullanıcısı eşi hakkında da Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesinde dava açıldığı belirtildi.

Bylock Kullanıcısı Eski Polislere Hapis Cezası

Yine Adana'da FETÖ/PDY soruşturması kapsamında haklarında "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan dava açılan 21'i tutuklu 26 eski emniyet mensubunun 4 yıl 7 ay ile 9 yıla kadar hapisle cezalandırılmasına karar verildi.
Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesince görülen duruşmaya tutuklu sanıklar ile bazı tutuksuz sanıklar ve avukatları katıldı.
Tutuklu sanık Davut Kaya, tutuklanmadan önce terörle mücadele şubesinde çalıştığını, hakkındaki tanık beyanlarını kabul etmediğini belirtti.
Mahkeme başkanı ise sanık Kaya'ya FETÖ sanığı olarak yargılanırken kaçan eski polis müdürü Mehmet Karabörk'ün hakkında beyanları olduğunu aktararak bu konudaki savunmasını sordu.
Sanık Kaya ise Karabörk'ün emniyette operasyonel birimlerde görev yaptığını belirterek, "Benim Mehmet Karabörk'le iş ilişkisinden başka bir bağım olmadı. Karabörk'ün hakkımdaki beyanlarını kabul etmiyorum. Sohbet toplantılarına katılmadım. Tahliyemi ve beraatimi istiyorum." diye konuştu.
Mahkemede savunma yapan diğer sanıklar da tahliye ya da beraatlerini istedi.
Cumhuriyet savcısı sanıkların cezalandırılması ve tutuklu sanıkların mevcut hallerinin devamına karar verilmesi yönünde değerlendirmesini sundu.
Mahkeme heyeti, 26 sanığa 4 yıl 7 ay ile 9 yıl arasında değişen hapis cezası verdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: FETÖCÜ, polislere, ceza, yağdı...!,
Yorumlar
Haber Yazılımı Adana Temizlik Şirketleri