Haber Detayı
16 Şubat 2015 - Pazartesi 11:51
 
Güvel'den atanış ve seçilmişlere uyarı!
CHP Adana 23. Dönem Adana Milletvekili, Ekonomist, Hulusi Güvel, atanmışlar, seçilmişler ve sivil toplum örgüt başkanlarının koltuklarını korumak için değil kentin menfaatleri için mücadele etmesi gerektiğini vurguladı
Siyaset Haberi
Güvel'den atanış ve seçilmişlere uyarı!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 23. Dönem Adana Milletvekili, Ekonomist, Hulusi Güvel, Adana’nın kültürel, sosyal ve ekonomik alanda geri plana itildiğini bildirdi. Son yıllarda tarım kenti niteliğini kaybeden Adana’da başta narenciye ürünleri olmak üzere pamuk ve diğer tarım ürünlerinde umduğunu bulamayan çiftçinin çaresizlik içerisinde bırakıldığını dile getiren Güvel, “İktidar Adana’ya yönünü ters dönmüş” dedi.
Tarımla birlikte sanayi alanında da kötü gidişe maruz bırakılan Adana’da kapanan fabrikaların yerine yenilerinin açılmadığını, sanayinin beşiği konumundaki kentin yatırım ve istihdamdan uzak kaldığını dile getiren Güvel, “Sanayide Türkiye’nin lokomotif görevini gören Adana’da çırçır fabrikalarının yanı sıra Güney Sanayi, Çukobirlik, Sümerbank, Et Balık Kurumu, Bossa, Paktaş ve birçok dev kuruluş yok edildi. Adana’da işsizlik sorunumuz yoktu. Türkiye’nin birçok kentinden Adana’ya işçi akını yaşanırken, ticari faaliyet için de birçok iş adamı kentimize gelirdi. Adana tam bir cazibe merkeziydi ancak şimdilerde işsizlik kenti olarak anılıyor” diye konuştu.
“İŞ İNSANLARI YATIRIMDAN KAÇIYOR”
Bünyesinde kurulu tesisler ve tarım sektörü sayesinde geçmişte Türkiye ihracatının yüzde 25’ini tek başına karşılayan, İstanbul’u dahi geride bırakan Adana’da bugün gelinen noktada ihracatın ithalatı karşılayamadığını dile getiren Güvel, “İhracatımız yıllık toplam 2 milyar dolar, ithalatımız ise 2.5 milyar doları buluyor. Bu sonuç ve işsizlik sorunu açıkça Adana’nın ekonomide sınıfta kaldığını ortaya koyuyor.  Yerli ve yabancı iş insanları Adana’nın son yıllardaki geriye gidişini baz alarak yatırım yapmaktan çekiniyor. 2002 yılından bu yana iktidarda olan siyasi parti ise maalesef kamu kaynaklarını da Adana’nın uzağında tutmak için her yolu deniyor” dedi.
İşsizlikte Türkiye şampiyonu olan Adana’nın kamu kaynaklarında 81 il arasında 81. Sırada yer aldığını ifade eden Güvel, eğitimde başarı sıralamasında 46. sırada yer alan kentin yaşanabilirlik sıralamasında ise 55. Sırada yer aldığını, futbol ve basketbolda süper lig seviyesinde takım oluşturulamadığını vurguladı.
“YOKLUKLARLA KARŞI KARŞIYAYIZ”
Karayolları, TRT, Ekonomi Bakanlığı Bölge Müdürlüğü, Bölgesel Havalimanı gibi kurumların Adana’nın elinden alınarak başka illere kaydırıldığını ifade eden Güvel, “Tüm bu göstergeler, Adana’nın siyaseten de bürokratik anlamda da sahipsiz olduğunu gösteriyor. Olumsuzluklar birleştirildiğinde ekonomide yer almayan, kültür-sanatta, sporda, siyasette adeta ‘yok’ları oynayan bir Adana ile karşı karşıyayız” diye konuştu.
7 Haziran 2015’te yapılacak genel seçimlerde Adanalı hemşehrilerinin tüm bu olumsuzlukları göz önüne alarak ve değerlendirmelerde bulunarak sandık başına gitmesini dileyen Güvel, “Atanmışlar, seçilmişler ve sivil toplum örgütlerinin değerli başkanları kendi koltuklarını korumak için değil Adana’nın menfaatlerini korumak için o makamda olduklarının bilincine varmalarını umuyorum. 
Güvel, Adana’nın önceki yıllarda olduğu gibi potansiyelini harekete geçiren, kendi öz kaynaklarıyla Türkiye’de her alanda önde seyreden, kazanan, kazandığını paylaşan, katılımcı, yaşanabilir ve duyarlı bir kent imajına kavuşması için kentte yaşayan her bireyi birlikte mücadeleye çağırdı.
İmajı yerle bir olan Adana’nın dünyanın en güzel kentlerinden biri olduğuna vurgu yapan Güvel, “Artık herkes sorumluluğunun bilincine varmalı” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı Adana Temizlik Şirketleri