Haber Detayı
01 Temmuz 2019 - Pazartesi 12:00
 
İşte Büyükşehir'in en ONURLU bürokratı! İstifa dilekçesi OLAY!
Ajans ÖZEL Haberi
İşte Büyükşehir'in en ONURLU bürokratı! İstifa dilekçesi OLAY!

Adana Büyükşehir Belediyesi bürokratlarından Av. Özlem Süslüoğlu son günlerde Büyükşehir nezdinden yaşanan işçi kıyımına kayıtsız kalamadı ve adeta bir manifesto niteliğinde ki 2 sayfalık istifa dilekçesi ise görevinden istifa ederek sözleşmesinin feshini gerçekleştirdi. Süslüoğlu'nun bu ONURLU davranışı kamuoyunda büyük takdir toplarken, işçi giderlerinin fazlalığı bahane edilerek yapılan İşçi çıkışlarına SESSİZ, KAYITSIZ ve DUYARSIZ kalan sözde BÜYÜK ÜLKÜ DEVİ diğer bürokratlara ve isimlerede UTANMALARI için büyük bir neden oluşturdu!

İşte o açıklamayı yorumsuz bir şekilde sizlerle paylaşıyoruz;

 

 

01.09.2014 tarihi itibari ile kurumunuzda sözleşmeli memur avukat olarak görev yapmaktayım. Görevim suresince hiçbir personel veya aboneye din, dil, irk, mezhep, siyasi görüş ayırt etmeksizin eşit ve ayni mesafede davrandım, yetkilerim elverdiğince sorunlarını çözdüm, yardımcı oldum. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde tekrar belediye başkan aday olan Hüseyin Sözcü’yü destekledim. Secimler her ne kadar Hüseyin Sözlü başkan aleyhine olsa da yürütmekte olduğum görevin kamu görevi olması ve kamuya hizmetin esas olması düsturu ile görevime devam ettim. Ancak yönetim değişikliğinin akabinde yeni Büyükşehir Belediye Başkanımız Zeydan Karalar, bürokratlarla yaptığı toplantıda "Sizden onurlu bir davranış bekliyorum. Bu onurlu davranış istifanızı vermek olacaktır" seklinde beyanda bulunmuş, akabinde sosyal medyada ve haberlerde istifa etmeyenler için beklenen onurlu davranış kimseden gelmedi seklinde yorumlar yapılmış, görevine devam edenlere onursuz ithamı yapılmak suretiyle Hüseyin Sözlü döneminde ise alınan isçiler ve göreve getirilen bürokratlar itibarsızlaştırılmıştır. Bankamatikçe tespiti adi altında tüm personelin yalnız kendisine özel kalması gereken ve yalnız savcılık veya mahkeme kararı ile istenebilecek banka hesap işlem detayları talep edilmiş, bu konu ulusal görsel ve yazılı basında da yer bulmuştur.

07.05.2019 tarihinde ASKİ yönetim kurulunda alınan ve yine 10.05.2019 tarihinde Büyükşehir Belediye başkanı imzası ile birimlere dağıtılan kararlarda Temmuz ayında yapılacak zamlar ile personel maaşının bütçedeki personel gideri sınırını asacağı dolaysı ile büyükşehirde 1750, ASKİ’de 302 isçinin isten çıkarılması hususunda cok acil tespit ve fesih işlemlerinin yapılması talimatı verilmistir. Bütçede tahakkukun artırılması ve sair yöntemlerle gelirin artırılması yoluna gitmek mümkünken bu kararın alınması açıkça Hüseyin Sözlü döneminde ise giren işçilerin çıkarılacağı anlamına geldiğinden, bu kararları öğrendiğimiz andan itibaren isten çıkarılacak kişiler listesinde olma kaygısı ve zaten hâlihazırda yasamış olduğumuz ötekileştirilme duygusu nedeniyle yakın gelecekte issiz kalacak olabilme ihtimalimiz Demokles'in kılıcı gibi her gün tepemizde sallanmıştır. En nihayetinde siyasi görüşü ve tercihi farklı olarak fişlenen isçilerden 1750 adedi mesailerine ve görevlerine riayet etmelerine karşın hiçbir hâkli sebep gösterilmeksizin İstanbul seçimlerinin hemen ardından 28.06.2019 tarihinde isten çıkarılmış, Eylül’e kadar yine yaklaşık 1500 kişinin isten çıkarılacağı ifade edilmiştir. Hal böyleyken ve bizler kamu görevimize devam etmek arzusunda iken maruz kaldığımız fişleme, ötekileştirme, görmezden gelinme, itibarsızlaştırılma, isten atılma kaygısı ve mobbing nedeni ile insan onuruna yakışır şekilde en azından sahsım adına görevimi yürütmek artık imkânsız hale gelmiştir. Sayın başkanın çağrısına uyuyor ve sirenin ne zaman sahsıma geleceği tedirginliği ile çıkarılmayı beklemektense onurlu bir şekilde kurum ile olan sözleşmemi feshediyorum. Kaldı ki yaptığım göre itibari ile hâksiz bir şekilde fişlenerek ve ayrımcılık yapılarak hukuksuz bir şekilde isten çıkarılmasına şahit olduğum isçilerin kuruma karsı açacağı davalarda avukat olarak kurumu ve dolaysı ile inanmadığım bir davayı temsil etmek zorunda kalacağım için, “salla başı al maaşı” anlayışından ibaret gördüğüm profesyonelliktense 9 Işık öğretisinden edindiğim ahlakçılık ışığı yolunda yürümeyi tercih ediyorum.

AB sosyal sertinin 26. Maddesi, ILO prensipleri, insan Hakları Beyannamesi, Anayasa 17 ve 49. Maddeleri, 4721 say Medeni Kanun 2. Maddesi, TCK 122. Maddesi, 657 say Devlet Memurları Kanunu 10. Maddesi, 6701 say. Türkiye insan hakları ve Eşitlik Kanunu 3 ve 4. Maddeleri, 10.2011/2 say. Is yerinde Psikolojik Tacizin Önlenmesi Başbakanlık genelgesi maddelerine aykırılık arz eden yukarıda açıklamış olduğum gerekçeler ile Is Kanunu 24/2. Mad uyarınca kurumunuzla imzalamış olduğum sözleşmeyi fesheder, 01.09.2014 tarihinden sözleşmemi feshetmiş olduğum 01.07.2019 tarihine kadar olan süreçte hakketmiş olduğum tazminat haklarım tarafıma ödenmediği takdirde yasal yollara başvuracağım hususunu ihtaren bildiririm. Ayrıca avukatlık maaşım ortalama iki personel maaşına denk geldiğinden, bütçe yetersizliğinden personel çıkarılmasına dair yapmış olduğunuz hesaplamada tespit edilen isten çıkarılması gereken isçi sayısından an itibariyle iki isçinin düşülmesi gerekmekte olup, is akdimi feshime karşılık personel maaşı giderime denk gelen iki isçinin isten çıkarılmayarak görevine devam ettirilmesi hususunda gereğini arz ederim.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı Adana Temizlik Şirketleri