Haber Detayı
30 Mayıs 2021 - Pazar 14:03
 
İşte illere göre 1 Haziran normalleşme takvimi!
Gündem Haberi
İşte illere göre 1 Haziran normalleşme takvimi!

Tüm gözeler yarın yapılacak olan Kabine toplantısında... Hangi yasaklar kalkacak, hangi yasaklar devam edecek? Yeni yasaklar gelecek mi? Maske takma zorunluluğu bitiyor mu? Kararları Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklayacak. Vatandaş ve esnaf rahatlama beklerken, uzmanlar yüksek Covid-19 vaka sayısına sahip illerde önlemlerin bir anda kaldırılmasını istiyor.

 

İşte illere göre 1 Haziran normalleşme takvimi! Kafe ve restoranlar açılıyor mu?

 

Türkiye normalleşme takviminin ilk dönemini 1 Haziran Salı günü tamamlıyor. 1 Haziran'dan sonra normalleşme takviminin ikinci aşaması başlayacak. İkinci aşamada hangi yasaklar kalkacak? Yüz yüzü eğitim başlıyor mu? Kafe ve restoranlar açılacak mı? Sokağa çıkma yasakları sona mı eriyor? Kabine yarın Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanacak ve yeni dönemin kurallarını belirleyecek. Vatandaş ve esnaf rahatlama beklerken, illere göre normalleşme adımlarının atılması gündemde. 

 

Türkiye'de son 24 saatte 222 bin 613 Kovid-19 testi yapıldı, 7 bin 656 kişinin testi pozitif çıktı, 137 kişi hayatını kaybetti. Ağır hasta sayısı 1391 oldu, 11 bin 180 kişinin Kovid-19 tedavisinin/karantinasının sona ermesiyle iyileşen sayısı 5 milyon 94 bin 279'a yükseldi. 


Türkiye, 1 Haziran’dan itibaren Koronavirüsle mücadelede yeni bir döneme giriyor. Bilim Kurulu’nun tavsiyelerinin yarın gerçekleştirilecek Bakanlar Kurulu’nda değerlendirilerek netleşmesi beklenirken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın  “yasaklamaları daha azaltan ama kişisel koruyucu tedbirleri daha yoğunlaştıran bir döneme girileceği” yönündeki açıklamaları beklentileri yükseltti. 1 Haziran sonrası kademeli normalleşmenin nasıl sürdürüleceği ise Bilim Kurulu’nun yaptığı değerlendirme ve tavsiye kararları da dikkate alınarak yarın toplanacak Cumhurbaşkanlığı Hükümeti kabinesinde kararlaştırılacak.

 

En az 2 metre varsa maske takılmasın

 

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Deniz Çalışkan Odabaş, Bakan Koca’nın dışarı çıkıldığında 2 metre mesafede başka kimse yoksa maske takılmasına gerek olmadığına dair sözlerini hatırlatarak, “Açık alanların desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Açık alanda ve 2 metre mesafenin korunduğu noktada biraz daha rahat davranılabilir” dedi.


Ancak kapalı ortam ve mekanlarla ilgili tedbiri elden bırakmamak gerektiğine işaret eden Odabaş, “Kalabalık ortam, kapalı mekan ve kötü havalandırma toplumsal bağışıklık düzeyimiz yüzde 75’in üzerine çıkana kadar, halen büyük bir risk taşıyor. Bu mekanlardan kaçınılması, uzak durulması, bulunulan sürenin 10 dakikadan aşağıda tutulması, gerekli değilse kapalı alanlara girilmemesi vatandaşımızda dikkat etmesi gereken en önemli konu” uyarısını yaptı.


Kente ve vaka durumuna göre önlem


1 Mart’ta olduğu gibi, 1 Haziran’dan itibaren illerin risk durumuna ve bunu gösteren renklendirilmiş haritaya göre atılıp atılmayacağına ilişkin soru üzerine de Odabaş, şunları kaydetti: “En son renklendirilmiş harita mart ayında açıklandı. Kısmi ve tam kapanma dönemlerinde de tüm Türkiye genelinde uygulamalar oldu. Açıkçası bu şekliyle devam edip etmeyeceğinin kararı kabinede netleşecek diye düşünüyorum."

 

"Yüksek riskli olan illerde İl Hıfzıssıhha kurulları halen yetkili. Daha farklı önlemler de alabilirler. Bu pandeminin başından beri işleyen bir sistemimiz aslında. Kümelenmelerin olduğu, vaka sayılarının yoğun olduğu il ve ilçeler için farklı önlemler de alınabilir.”


Açık alanma maske kulanımı kalkıyor mu?


Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, 1 Haziran sonrası işletmelerin yeniden faaliyete geçebileceğine inandığını, bu durumun vaka sayılarındaki düşüş ve aşılamanın artmasıyla oluşabileceğini ifade etti. İlhan “Açık alanlarda, belki 1 Haziran’dan sonra, çok kalabalık olmayan yerlerde maske kullanımı azaltılabilir. Ancak kapalı alanlarda sonbahara kadar maske takmaya kesinlikle devam etmeliyiz.


Kafe ve restoranlar açılacak mı?

 

1 Haziran'dan itibaren kafe ve restoranların sıklaştırılmış önlemler eşliğinde tekrar müşteri kabul etmelerine izin verilmesi bekleniyor. Şartlar Kabine toplantısında belirlenecek...


Yüz yüze eğitim başlayacak mı?

 

1 Haziran'dan itibaren yüz yüze eğitimin başlamayacağı neredeyse kesinleşti. Haziran ayında yüz yüze telafi eğitimlerinin başlatılmasının planlandığını Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk açıkladı. Karneler ise 3 Temmuz'da verilecek. Yüz yüze eğitim ise Eylül ayında başlayacak.


Açık havada düğünlere izin

 

Son dakika kulis bilgilerine göre, açık havada kısıtlı sayıda düğünlerin yapılacağı da belirtiliyor. Halı sahalar-spor salonları bunlar da aşılama hızı arttıkça açılacak...


Sokağa çıkma yasakları

 

Sağlık bakanlığı Bilim Kurulu, hafta içi ve hafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasına ilişkin yol haritası önerisini Bakan Koca'ya sundu. Koca, öneriyi Kabine'de anlatacak.Bilim Kurulu'na göre, hafta içi uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması uygulaması saat 24.00'e kadar uzatılmalı. Kabine üyeleri bu öneriyi ele alacak. Hafta sonu kısıtlamasının da kaldırılması üzerinde duruluyor.


Temaslı şartları değişti? 


Bilim Kurulu tarafından hazırlanan rehberde, daha önce 10 gün olan yakın temaslıların karantina süresi yeniden 14 güne çıkarıldı. Rehberde yüksek riskli temas ile ilgili kriter de değişti. Daha önce maske takma kurallarına uyulmadan 1,5 metreden daha yakın mesafede, 15 dakikadan uzun süreli temas yüksek riskli temas olarak kabul ediliyordu.


Yapılan değişiklikle mesafe 2 metreye çıkarıldı ve süre 10 dakikaya düşürüldü. Daha önce Kovid-19 tanısı almış ya da iki doz aşı olmuş kişiler, tanı aldığı ya da 2. aşı dozunun 14. gününden sonraki 3 ay içerisinde bir Kovid-19 vakası ile yakın temaslı olması durumunda karantinaya tabi tutulmuyorlardı. 

 

Yapılan değişiklikle artık bu kişiler de karantinaya alınacak. 7. gün yapılan PCR testi sonucu negatifse karantinadan çıkacaklar. Değişiklikle PCR pozitif kişilerde de izolasyon süresi 14 gün olarak belirtildi. Ancak en az üç gün ateş ve diğer klinik belirtisi olmayan kişilerde 10. günde yapılan PCR testinin sonucu negatifse izolasyon sonlandırılacak.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı Adana Temizlik Şirketleri