Haber Detayı
12 Mayıs 2020 - Salı 15:07
 
İşte TUFANBEYLİ BELEDİYESİNDE Kİ belgeli yolsuzluk!
Adana'nın Tufanbeyli İlçe Belediyesinde yaşanan akıl almaz yolsuzluğu www.cukurovamanset.com haber sitesi ortaya çıkardı ve yılın haberine imza attı...
Siyaset Haberi
İşte TUFANBEYLİ BELEDİYESİNDE Kİ belgeli yolsuzluk!

İftar yemeği, şehitler anısına verilen mevlit yemeği, güreş festivali, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ilçe ziyareti, doğa yürüyüşü ve fotoğrafçılığı, dönemin bakanlarından Jülide Sarıeroğlu'nun ilçe ziyareti gibi kalemlerde yaşandığı ileri sürülen yolsuzluk iddialarının en şaşırtıcı olanlarından biri ise  belediyenin yeni satın aldığı, uğruna kurbanlar kestiği araçları, hülle yoluyla satması ve sattığı bu araçların yeniden belediyeye kiralaması!..

Tufanbeyli Belediye Başkanı Remzi Ergü ile ilgili iddialar, CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut tarafından TBMM'de gündeme getirilmişti.

Tufanbeyli Belediyesi eski ve yeni meclis üyelerinin savcılığa suç duyurusu yapmasıyla başlayan süreçte, 20 madde halinde sunulan şikayetlerle ilgili, mali hizmetler ödeme belgeleri, belediye araçlarının satışı, satılan araçların tamiratının belediye tarafından ödendiğine dair faturalar ve aynı araçların yeniden belediyeye kiralanması ile ilgili bilgilere Çukurova Manşet ulaştı.

İŞTE İDDİALAR:
Konu hakkında bilgi sahibi kişilerin iddiasına göre, araç satış işlemleri, bakım onarım ödemeleri ve belediyeye kiraya verilmesi süreci şöyle gelişti:

"Tufanbeyli Belediye Başkanı Remzi Ergü tarafından, Devlet Malzeme Ofisi'nden alınan 2 adet araç ile ikinci el olarak piyasadan alınan 2 kamyonet, bakım onarım maliyetlerinin yüksek olması bahanesiyle satışa çıkarıldı. Kurbanlar kesilip, konvoylar yapılarak alınan araçlar, alındıktan 18 ay sonra satıldı. Bu satış işlemleri kanuna tamamen aykırıdır.

 

FİRMA SAHİBİ BİLGİ VERMEYE HAZIR


Bir dönem belediye ile ruhsat sıkıntısı yaşayan MİT Madencilik firması bahse konu 4 adet aracı satın aldı. Araçları sözde satın alan MİT Madencilik firması sahibi İsmail Örken, alım-satım giderleri dahil, sigortası, bakımları gibi hiçbir ödemeyi kendisinin yapmadığını, belediyeye haciz geleceği için evrak üzerinde satış yapıldığını, belediyenin araçları daha sonra yeniden satın alacağını, daha sonra başkanın yeğeni olduğu bilinen Harun Kafadar tarafından, aralarında hiçbir alacak-verecek olmamasına rağmen, araçların üzerine 'satılamaz' rehini koydurduğunu, bir süre sonra da araçların tamamını 110 bin TL fatura bedeli karşılığında, MAPAŞ Harita Mühendislik firmasına evrak üzerinde satışını gerçekleştirdiğini, bu konu hakkında gerekli bilgileri vermeye hazır olduğunu konuştuğu bilinmektedir.

 

ARAÇLAR BİR YILDA 3 KEZ EL DEĞİŞTİRDİ


Araçların bu firmaya satışından sonra, aynı araçlar, firmadan hiçbir kiralama, sözleşme, yasal bir  belge olmadan, belediye hizmet aracı olarak 7 ay boyunca kullanılmaya devam etti. Daha sonra firmanın mali durumu bozulunca, araçların üzerine haciz konulması korkusuyla araçlar, MAPAŞ Harita Mühendislik (Bu firma ise belediyenin imar ve haritacılık işlemlerini yapan kişi Davut Atilla'dır) firmasına fatura karşılığı satılıyor. Fakat MİT Madencilik firmasının hesabına hiçbir şekilde bu satışla ilgili para girişi yapılmıyor. Aynı araçlar, yine belediyede 3 ay boyunca kullanılmaya devam ediliyor. Daha sonra adı geçen araçlar, MAPAŞ Harita Mühendislik firmasından DAS Özel Sağlık Ambulans firmasına satılıyor.

 

KENDİ SATTIĞI ARAÇLARI KİRALADI


Bu araçlar. Tufanbeyli ilçesindeki termik santralde faaliyet gösteren DAS Özel Sağlık Ambulans firmasına devrediliyor ve  araçlar bu firmadan 10 aylığına 220 bin Türk Lirası bedelle, belediyeye kiralanıyor. Anlaşılacağı üzere, paravan şirketler kullanılarak, kamunun araçları satılıyor ve parası zimmete geçiriliyor. Satılan araçlar, 'Pazarlık Usülü' ihale yöntemiyle, satışı yapılan 3'üncü firmadan 10 aylığına kiralanarak, kamu zararına yol açılıyor."

 

İŞTE O BELGELER:

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı Adana Temizlik Şirketleri