Haber Detayı
09 Temmuz 2018 - Pazartesi 22:49
 
İşte Yeni sistemin İlk Bakanlar kurulu...!
Siyaset Haberi
İşte Yeni sistemin İlk Bakanlar kurulu...!

Yeni hükümet sisteminin yeni bakanlar kurulu listesini bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklanayor. Herkesin beklediği an geldi. Gözler canlı yayınla kabineyi açıklayacak olan Erdoğan'a döndü. Beştepe'de yeni bakanların açıklanacağı yerde son hazırlıklar yapılıyor. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde Erdoğan kabinesini ağırlıklı olarak dışardan uygun bulduğu isimlerden oluşturdu. Haliyle bu isimlerin yemin etmeleri gerekiyor. Bunun için yarın saat 15.00'de mecliste tören yapılacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe'deki canlı yayında kabineyi açıklıyor. İşte Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

"Dünyada yönetim sistemini demokratik yollarla değiştirebilen az sayıda ülkeler arasına girmiş bulunuyoruz. Demokrasimiz 15 Temmuz gecesi milletimizin kanı ve canıyla rüştüyle ispat etmiştir. 24 Haziran'da da bu sandıkla sağlanmıştır. Kesin sonuçlara baktığımızda dünyada eşi ve benzeri olmayan bir seçim gerçekleşmiştir. 

Seçimlerde sandığa giderek iradesini yansıtan 50 milyon vatandaşımızın her birine şükranlarımı sunuyorum. Şahsımı cumhurbaşkanlığına layık gören vatandaşlarıma ayrıca teşekkür ediyorum. Artık 81 milyonun cumhurbaşkanı olarak görevimizi yürüteceğiz.

BAHÇELİ'YE TEŞEKKÜR

MHP'ye burada başta genel başkan Devlet Bahçeli olmak üzere teşekkür ediyorum. MHP ile işbirliğimizi inşallah Meclis'te de geleceğe dönük olarak sürdüreceğiz.

Uzun ve yoğun bir mesainin ürünü olan yeni yönetim sisteminin çalışmalarını geçtiğimiz güne kadar devam ettirdik. Bakan yardımcılarından başlayarak aşağıya doğru yeni yönetim mimarisini tamamladık ve çalışmaya devam ediyoruz.

Eski sistemden yeni sisteme geçişin alt yapısı resmi gazetede yayımlandı. Bugün de yemin ederek resmen bu göreve başladık. Hemen ardından da 1 numaralı kararnameyi yayınladık. Yeni yönetim sisteminin çatısını resmen hayata geçirmiş olduk.

"BAHANEMİZ KALMAMIŞTIR"

Ne bizim ne de bizden sonra gelecek olan cumhurbaşkanlarının yürütme hususunda eksiklikler konusunda milletimize karşı öne sürecekleri bahaneleri kalmamıştır. Elbette yasaları Meclis'te uyumla çıkarmak zorundayız. Bakanlarımız ve ekibimizle birlikte gece gündüz çalışacağız.

Daha önce de açıkladığımız gibi bakanlık sayımızı 17'ye indirdik. Başkan yardımcımızın dışında 16 bakan bulunuyor. Bakanlıkların bazılarını birleştirdik bazılarını ile tümden lağvettik. 

Şimdi sizlere kurulan ilk cumhurbaşkanlığı kabinesindeki isimleri açıklamak istiyorum. Kendilerini de buraya davet edeceğim ve yakından tanıma imkanı olacak."

İŞTE ERDOĞAN'IN YENİ KABİNESİ

Başkan Yardımcısı: Fuat Oktay
Adalet Bakanı: Abdulhamit Gül
Çalışma Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı: Zehra Zümrüt Selçuk
Çevre ve Şehircilik Bakanı: Murat Kuru
Dışişleri Bakanı: Mevlüt Çavuşoğlu
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Fatih Dönmez
Gençlik ve Spor Bakanı: Mehmet Kasapoğlu
Hazine ve Maliye Bakanı: Berat Albayrak
İçişleri Bakanı: Süleyman Soylu
Kültür ve Turizm Bakanı: Mehmet Ersoy
Milli Eğitim Bakanı: Ziya Selçuk
Milli Savunma Bakanı: Hulusi Akar
Sağlık Bakanı: Fahrettin Koca
Sanayi ve Teknoloji Bakanı: Mustafa Varank
Tarım ve Orman Bakanı: Bekir Pakdemirli
Ticaret Bakanı: Ruhsar Pekçan
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı: Mehmet Cahit Turan

Yeni Kabine Sistemindeki Bakanlıklar : Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile bazı bakanlıklar birleştirilerek bakanlık sayısı 26'dan 16'ya düşürüldü. Yeni yapılanma kapsamında bazı bakanlıkların da isimleri değişti. "Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Çalışma Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı."

cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi yeni kabine yeni bakanlar

Kaynak: Editör:
Etiketler: İşte, Yeni, sistemin, İlk, Bakanlar, kurulu...!,
Yorumlar
Haber Yazılımı Adana Temizlik Şirketleri