Haber Detayı
02 Ekim 2018 - Salı 01:29
 
İttifak için baş başa görüşeceğiz...
Siyaset Haberi
İttifak için baş başa görüşeceğiz...

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Genel Kurulunda yaptığı yeni yasama yılı açılış konuşmasının ardından, TBMM Başkanı Binali Yıldırım ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile bir araya geldi.

Davetin TBMM Başkanı Binali Yıldırım’dan geldiği belirtilirken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kendisine yapılan daveti kabul etmediği öğrenildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM Başkanı Binali Yıldırım ve MHP lideri Bahçeli’nin katıldığı görüşme yaklaşık 30 dakika sürdü. Görüşmenin ardından gazetecilere açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Önümüzde- ki günlerde itttifak konusunu baş başa görüşeceğiz” dedi. MHP Lideri Devlet Bahçeli ve Cumhurbaşkanı Erdoğan Meclis kapısına kadar yanında yürüdüğü görüldü.

Türkiye’yi çökertmek için çok uğraştılar

Yeni yasama yılının açış konuşmasında önemli mesajlar veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Terör örgütlerini kullanarak ülkemize diz çöktürmeye çalıştılar. Buna da eyvallah etmedik. PKK’sından FETÖ’süne hep birlikte başını ezdik. Türkiye’yi yeniden yükselişe geçirmeye kararlıyız. Milletimiz biraz daha sabırlı olsun” dedi.

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, Meclis Genel Kurulu’nun açılış konuşmasında tarihi mesajlar verdi. Yeni dönemi birlikte inşa edelim diyen Erdoğan, tüm partilere demokrasiyi hep birlikte geliştirelim mesajı verdi. “Meclis’imizin ilk başkanı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere rahmetle anıyorum” diyerek sözlerine başlayan Erdoğan, “Önce tek partili, ardından çok partili rejimleri denedik. Maalesef ne yaparsak yapalım darbelere, vesayetlere, krizlere engel olamadık. Bu arayışlar son dönemde de sürmüştür. Özellikle 2007 yılında yaşanan Cumhurbaşkanlığı seçimi krizi, artık yeni bir reformu kaçınılmaz hale getirmiştir. Milletimiz 2007 yılından beri adım adım ilerleyen bu sürecin her aşamasında, sağ duyu ile ve ferasetle hareket etmiştir. Bu kritik dönemde ülkemizi raydan çıkartmak, kaosa sürüklemek, içeriden ve dışarıdan başarısızlığa uğratmak isteyenlere fırsat vermedik. Milletimizin birlik ve beraberliğine sahip çıkmasıyla, devletimizin dayanışmasıyla tüm engelleri aşarak bugünlere geldik” dedi.

“SIKINTILARI AŞIYORUZ”

Avrupa ile sıkıntıları yavaş yavaş geriye bırakmaya başladıklarını kaydederek, ABD yönetimine eleştirilerde bulundu. Erdoğan, “Bir başka alanımız ABD ile ilişkilerimizdir. Uzun bir geçmişe sahip olduğumuz, ABD mevcut yönetimin hiçbir mantıki, stratejik tutarlılığı olmayacak şekilde ülkemizi hedef alması bizi üzmüştür. Terör örgütünün ele başı ve pek çok mensubu bu ülke tarafından korunup kollanmaktadır. Suriye’de bölücü terör örgütüyle işbirliğine giden Amerika bu olumsuz tavrını ekonomik alana da taşımıştır” diye konuştu. Erdoğan şöyle devam etti: Örneğin Halkbank davası bir hukuksuzluk örneğidir. Terör örgütleriyle karanlık ilişkileri sebebiyle yargılanan bir rahibi bahane ederek, ülkemize yaptırımlar uygulamaya kalkan bu çarpık anlayışla diplomasinin ve hukukun sınırları içinde mücadele etmekte kararlıyız. Amerika yönetiminin eninde sonunda ülkemize yönelik yanlış bakış açısını düzelteceğine inanıyorum.”

Kıbrıs ve Ege’de Türkiye’nin izni olmadan hiç bir adım atılamayacağını vurgulayan Erdoğan, “ABD güvenilirliğini iyice yitirmiştir. Bizim yaşadıklarımızdan sonra dünyadaki hiçbir ülkenin Amerika ile ilişkilerine güvenle bakması artık mümkün değildir. Türkiye ekonomisi saldırılarla yıkılmayacak kadar güçlüdür. Türkiye kimseden para talep etmiyor. Tüm çabamız uluslararası sermayenin ülkemizde yatırım yapmasını sağlamak” ifadelerini kullandı.

MİLLETİN GÖZÜ MECLİS’TE

MECLİS Genel Kurulu TBMM Başkanı Binali Yıldırım başkanlığında yeniden toplanarak açıldı. Yasama yılının Cumhurbaşkanı’nın konuşmasıyla açılması geleneği devam etti. Ancak Yıldırım sunuş konuşması yaptı. Partiler yeni dönem- de ilk grup toplantılarını bugün yapacak. AK Parti ve İP’de genel başkanlar milletvekili olmadığından Meclis’teki en yüksek temsilcileri ‘grup başkanları’ olacak. Ancak grup toplantılarında genel başkanlar konuşacak. Genel Kurul’da çarşamba günü ilk iş olarak, Irak ve Suriye’deki Türk Silahlı Kuvvetleri’nin görev süresinin uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi görüşülecek. Türkiye Kalkınma Bankası’nın yeniden yapılandırılmasını öngören yasa teklifi de Plan Bütçe Komisyonu’nda ele alınacak. Partiler çalışmaları yeni sisteme uyumlu yürütmek amacıyla acil bir içtüzük değişikliği yapacak. Anayasa gereği 2019 bütçesinin 17 Ekim akşamına kadar Meclis’e sunulması gerekiyor. Bu yıl ilk kez bütçe doğrudan Cumhurbaşkanlığı’nca Meclis’e gönderilecek. Bütçenin hangi aşamada nasıl görüşüleceği de içtüzük değişikliğiyle açıklık kazanacak. Yeni yasama yılının en önemli gündem maddelerini; MHP’nin tutuklu ve hükümlülere yönelik af teklifi ile diğer muhalefet partilerinin de vaadi olan emeklilikte yaşa takılanların hakları oluşturuyor. Yerel seçime gidilen süreçte bütçe tasarısından sonra bu gündem maddeleriyle ilgili siyasi tavrın netleşmesi bekleniyor. Olası yerel seçim takvimine göre Meclis’in Mart 2019’da tatile girmesi beklendiğinden, bu tarihe kadar bütçe dışında parlamentonun önünde ortalama 3 aylık çalışma dönemi bulunuyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İttifak, için, baş, başa, görüşeceğiz...,
Yorumlar
Haber Yazılımı Adana Temizlik Şirketleri