Haber Detayı
13 Temmuz 2019 - Cumartesi 13:24
 
Karalar : Bankamatikçiler hakkında suç duyurusunda bulunduk!
Siyaset Haberi
Karalar : Bankamatikçiler hakkında suç duyurusunda bulunduk!

Adana Büyükşehir Belediye Meclisinin Temmuz ayının dördüncü birleşimine katılan Başkan Zeydan Karalar, çıkartılan işçi sayısının henüz 500’lere gelmediğini söyledi. Karalar, “Belediye bütçesini düzeltmek için elaman çıkarmak da bir yöntemdir” dedi.

Temmuz ayında ilk kez dördüncü birleşime katılan Zeydan Karalar, AK Parti ve MHP sözcülerinin işten çıkarmalar konusunda net bir sayı bildirmesi isteklerine verdiği cevapta, bankamatikçiler hakkında Cumhuriyet Savcılıklarına suç duyurusunda bulunduklarını söyledi Başkan Karalar, “Yaklaşık 90 milyon lira geliri olan belediyede yaklaşık 60-65 milyon lira gideri olan bir belediyemiz var. Bizim amacımız sadece ve sadece karaya oturan gemiyi yürütebilmek ve seçim sathında verdiğimiz sözleri yapmaktır” dedi. 
Gelir artırıcı çalışmalarının yanında giderleri azaltıcı çalışmalar da yaptıklarını ifade eden Karalar, “Amacımız devri sabık oluşturmak değildir. Bizim işimiz Adana bütçesini düzletmektir. Gelir-gider dengemizi düzeltmeye çalışıyoruz. Belediye bütçesini düzeltmek için elaman çıkartmak da bir yöntemdir” dedi. 
4.5 milyar lira borcu bulunan belediyenin 160 milyon lira borçlanma isteğinin de her şeyi düzelteceği anlamına gelmeyeceğini kaydeden Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, “Ama bunları hep birlikte düzelteceğiz” dedi. 

KARALAR EŞ BAŞKAN

Dünya Belediyeler Birliği toplantısına katıldığını açıklayan Karalar, Balıkesir ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanlarının Türkiye’nin eş başkan olarak seçildiklerini söyledi. 
Karalar, Uluslararası Adana Film Festivali adını eskiden olduğu gibi Adana Altın Koza Film Festivali adı altında yapacaklarını belirtti. 
Gündem dışı söz alan AK Parti Grup başkan Vekili Ozan Gülaçtı, ise, belediyenin toplam borcunun bugünün bir ürünü olmadığını ve son 20 yıldır devam eden bir borç olduğunu ve emekçileri de bankamatiçi olarak adlandırmanın doğru olmadığını ve yanlışa da belediyenin idaresinin görerek ‘geri adım’ atıldığını söyledi. Gülaçtı, işçi çıkararak belediyeyi düzlüğe çıkarmanın mümkün olmadığını, belediyeye gelir getirecek kaynaklar yaratmanın gerektiğini ve bugüne kadar ne kadar işçi alınıp ne kadarının da çıkarıldığını aylık olarak belediye meclisi ile başkanın paylaşmasını rica etti. Gülaçtı’nın konuşmasına KHK ile işten atılan seyirciler arasından sert tepki geldi. Tepkileri Başkan Karalar yatıştırdı. Meclisin oturumunun kapatılacağı son dakikalarda CHP Grup Başkan Vekili Serdar Seyhan, 2014 seçimlerinden sonra geçmişte yaşanan belediyelerin işçi çıkarılmalarına ait örnekleri internetten tespit ettiğini ve AK Partili MHP’li belediyelerdeki işçi çıkarılmalarını isim, isim liste olarak okuyarak "Burada işçi haklarını savunuyorsunuz ama siz de işçi çıkarmışsınız’ ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı Adana Temizlik Şirketleri