Haber Detayı
03 Haziran 2016 - Cuma 21:07
 
Kocavezir'de AVM isyanı...!
Adana ESOB Başkanı Nihat Sözütek, Yönetim Kurulu Üyeleri Ve Birliğe Bağlı Esnaf Odası Başkanları İle Esnaflar, Kocavezir İş Merkezi Önünde Ellerinde AVM Karşıtı Sloganlar yer alan Dövizlerle Yaptıkları Ortak Basın Açıklamasında, Ülkemizde Ve Adana'da Hızla Çoğalıp, Her Türlü Ürünü Satarak, Küçük Esnaf Ve Sanatkarları İflasa Sürükleyen Avm'lere "Dur" Denilmesini ve Kapatılmasını İstediler.
Gündem Haberi
Kocavezir'de AVM isyanı...!

Adana'da sayıları süratle artan AVM'ler sonunda iflasa sürüklenen esnafı isyan ettirdi... Kocavezir İş Merkezi yanında toplanan esnaf ve sanatkarlar, ellerinde pankartarla AVM'leri protesto etti, hükümetten acil çözüm ve destek istedi.

Adana ESOB Başkanı Nihat Sözütek, Başkan Vekili Mustafa Göktaş ile Birlik Yönetim Kurulu Üyeleri ve Birliğe bağlı çok sayıda esnaf odası başkanı ile esnafların katıldığı Kocavezir Parkı'ndaki eyleme, ellerinde "Yaşasın Esnafların Birliği", "AVM değil, Fabrika", "BİM, A-101, Şok, Migros, Carrefoursa'da Veresiye Defteri Var mı ?", "Cenazenize, Düğününüze AVM'ciler Değil Esnaf Gelir", "Esnafına sahip çık, Küçük Esna         Biterse, İnsanlık Biter" yazılı dövizlerle gelen esnaf ve sanatkarlar, "Yaşasın Esnafların Dayanışması", "Esnaflar Yalnız Değildir" şeklinde sloganlar atarak ortak hareketle sorunlarına çözüm arayacaklarını bildirdi.

Esnaf ve sanatkarlar adına ortak basın açıklamasını okuyan Birlik Başkanı Nihat Sözütek,"Buradan hükümetimize, sorumlu belediyelere, tüm yetkililere sesleniyorum, artık bıçak kemiğe dayandı, kemiği kesmeye başladı. O da tehlikenin hangi noktaya geldiğinin kanıtıdır. Ülkemizde AVM'ler cenneti oldu. Sadece büyük AVM'ler sayısı 400'ü geçti. Köylerde bile AVM kuruluyor. Küçük esnafı bitirdiler. Şehir içindeki AVM'ler kapatılmalıdır. Bu kadar ayrıcalık fazla. Adana'da son 5 yılda 12 bini aşkın esnaf kepenk kapatmış, işini bırakmıştır. Bizim temennimiz, esnaf olarak isteğimiz, Anayasa'daki gibi herkes kanun önünde eşit olmalıdır. Ama küçük esnaf kıyıma uğramış, milyonlarca dükkan kapanmıştır. Bu mudur adil düzen, adalet. Komşunuz açken, siz tok yatmayın diyen bir hadis var. Esnaf aç, karteller tok yaşıyor. Esnaf ve sanatkarımızın sabrı tükenme noktasındadır.  İş işten geçmeden siyasiler küçük esnaf - sanatkarı koruyup kollayacak çözümleri hızlandırmalıdır. Küçük esnaf biterse insanlık biter, küçük esnaf biterse ekonomi biter, ülke büyük zarar görür. Bunun için diyoruz ki, sorunlarımıza acil çözüm lazım"dedi.

Sözütek, esnaf ve sanatkarların ortak sorunlarına da değinirken, trafik ve kasko sigortasının birleştirilmesini, ucuz otobüs, ucuz ekmek politikasıyla esnaf ile haksız rekabet edilmesine son verilmesini, toplu taşımacılara da indirimli yakıt verilmesini, esnafa indirimli elektrik verilmesini, sıfır faizli kredi miktarının ve vadesinin artırılmasını, kayıt dışı çalışan Suriyelilere karşı tedbir alınmasını, Kocavezir İş Merkezi'ndeki esnafın, su baskınları ve kaçak hal yüzünden yaşadığı mağduriyete son verilmesini, büyükşehir belediyesinin esnaf müdürlüğü, hükümetin esnaf bakanlığı kurmasını, terör ve sınır olaylarına mutlak çözüm bulunmasını, ülkenin huzur ve barışa kavuşmasını, yeni kurulan hükümetin ekonomiye odaklanmasını, Emlak Yasası'nın çıkarılmasını, taksiciye güvenlik kabini kolaylığı sağlanmasını, esnafın sicil meselesinin çözülmesini, kantinci esnafının 3 aylık sigortasızlık sorununun giderilmesini, kayıt dışı ekonomiyle mücadelenin hız kazanmasını da talep etti.

 

Adana Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Nevzat Alphan, basın açıklamasından dolayı Başkan Sözütek ile katılımlarından dolayı esnaflara teşekkür ederken,  daha sonra Kocavezir İş Merkezi'ni ziyaret ederek, esnafların sorunlarını yerinde görüp, çözüm için Büyükşehir Belediyesi'ni ve ilgili kurumları göreve davet ettiler.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı Adana Temizlik Şirketleri