Haber Detayı
13 Mayıs 2017 - Cumartesi 11:53
 
Liselilerden muhteşem bir TARİH-TEKNOLOJİ PROJESİ!
Adana İhsan Sabancı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı açıldı. Seyhan İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri ve Okul Müdürü Şule Dalkır tarafından açılışı yapılan fuar, yoğun ilgi gördü.
Eğitim Haberi
Liselilerden muhteşem bir TARİH-TEKNOLOJİ PROJESİ!

DİKKAT ÇEKEN FUAR

Fuarda Çocuk Gelişimi bölümü öğrencilerinin sunduğu 'Beceri Kartları' adlı projede, çocukların zihinsel ve bedensel gelişiminde oyunun önemi anlatıldı. Ayrıca, giydikleri kostümlerle kitap karakterlerini canlandıran öğrenciler de ilgi odağı oldu. Fuarın en dikkat çeken yönü ise öğrencilerin yapmış oldukları projeleri etkinliklerle tanıtımları oldu. Katılımcıların oldukça beğenisini kazanan TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı Adana’da Milli Eğitim alanında yapılan en popüler fuar olarak ta kayıtlara geçmiş oldu.

 

 

TÜRKİYE’DE BİR İLK : QR ŞEHİR PROJESİ

Adana İhsan Sabancı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Tamer Aktaş öncülüğünde geliştirilen “QR ŞEHİR PROJESİ” fuarın en ilgi çeken projesi oldu. Bu projeyi önemli kılan neden ise “TARİH-TEKNOLOJİ” birleşimini sağlamış olması olarak ön plana çıkıyor. Porjeyle birlikte hem kentin tanıtımına katkı sağlanıyor hem de kentin tarihinin birçok kişi tarafından öğrenilmesine olanak sağlıyor.

 

 

CADDE VE SOKAK İSİMLERİNDEKİ TARİHİ ŞAHSİYETLER

Adana İhsan Sabancı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Tamer Aktaş ve öğrencileri bu projeyi geliştirirken özellikle kentin cadde ve sokaklarına isimleri verilen tarihi şahsiyetlerin hayatını, hizmetlerini ve kim olduklarına dair bilgileri QR (KARE KOD) sistemiyle ilgililerin bilgisine sunuyorlar. Günümüzde ki hayatın birçok alanında kullanılan bu teknolojik sistem ile kentin herhangi bir sokağında yazan tabelaya yerleştirilecek olan kodun Cep Telefonları tarafından okutulması sonucunda bu bilgi sistemi otomatikman devreye giriyor.

 

 

KENTİN TARİHİ CEP TELEFONLARINDAN İNSANLARA…

Bu projeyle sadece kentin tarihi şahsiyetleri değil aynı zaman da sokak tabelalarından o bölgenin tarihi hakkında da bilgi sahibi olabiliyorsunuz. Örneğin; Alidede Mahallesinin geçmişini o mahallenin sokak tabelalarında ki kodu cep telefonunuza okutmak suretiyle bilgi sahibi olabileceksiniz. Özellikle yerel yönetimlerin bu konuda önünü açan parlak bir proje olarak Adana İhsan Sabancı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Tamer Aktaş ve Öğrencilerinin bu anlamda önümüzde ki günlerde çok ciddi talep alacakları ön görülüyor…

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Liselilerden, muhteşem, bir, TARİH-TEKNOLOJİ, PROJESİ!,
Yorumlar
Haber Yazılımı Adana Temizlik Şirketleri