Haber Detayı
04 Mart 2018 - Pazar 11:46
 
Mavi çocuk Utku dualarla anıldı...
Beynindeki tümör nedeniyle hayatını kaybeden ve bağışlanan organlarıyla 4 çocuğa yeniden hayat veren 6 yaşındaki Ali Utku Yücel’in adı, Adana Büyükşehir Belediyesi Eğitim Merkezi’nde yaşayacak.
Yaşam Haberi
Mavi çocuk Utku dualarla anıldı...

Adana’da beynindeki tümörden kurtulmak için ameliyat edilen, ancak 9 gün sonra yaşam savaşını kaybeden ve bağışlanan organları minik bedenlere umut olan 6 yaşındaki Ali Utku Yücel’in, vefatının 5. Yılı nedeniyle Mevlid’i Şerif okutularak, anma töreni düzenlendi. Aynı zamanda İbo Osman Caddesi üzerinde bulunan Adana Büyükşehir Belediyesi Eğitim Merkezi’nin ismi de değiştirilerek Mavi Çocuk Ali Utku Yücel Eğitim Merkezi oldu. Adanademirspor’un maçlarında Mavi-Lacivertli bayrağı elinden düşürmediği için Ali Utku Yücel, ’Mavi Çocuk’ diye anılıyordu.

DUALAR OKUNDU
Adana İbo Osman Caddesi üzerinde bulunan ve ismi değiştirilen Adana Büyükşehir Belediyesi’ne ait Mavi Çocuk Ali Utku Yücel Eğitim Merkezi binası önünde Ali Utku Yücel için Mevlid’i Şerif okutuldu. Mevlit de Ali Utku Yücel’in babası Gazeteci Kemal Yücel, Adana Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili  Ramazan Akyürek, Gençlik Spor Daire Başkanı Halil Hızlısoy, Gençlik Spor Şube Müdürü Kadir Ak, Yeşilyurt Mahalle Muhtarı Günay Şahin, Engelsiz Yaşam ve Farkındalık Derneği Başkanı Hacer Bulut, Köprü Yardımlaşma Derneği Başkanı Bekir Fevzi Yıldırım, Adana Demirspor  Yönecisi Kazım Bozan, Adana Demirspor altyapı hocaları Fatih Tevek, Kasım Gökyıldız, Erhan İnan ve çok sayıda davetli hazır bulundu. Okunan Mevlit’in ardından Ali Utku Yücel ve Afrin de hayatını kaybeden şehitler için dualar edildi.

İKRAMLAR YAPILDI
Yapılan açılışın ardından ise, mevlit yemeği ikramı yapıldı. Burada gazetemize açıklamalarda bulunan  Adana Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili  Ramazan Akyürek, mevcut Gençlik Merkezi’nin ismini değiştirerek, yeni ismine kavuşturduklarını söyledi. Akyürek, “Bugün İbo Osman Caddesi üzerinde bulunan Adana Büyükşehir Belediyesi’ne ait Gençlik Merkezi’ndeyiz. Adana bulunan 15 Gençlik Merkezlerimizden bir tanesi burası. Sayın Başkanımız Hüseyin Sözlü buranın ismini değiştirerek çok daha anlamlı bir isim verdi.  Meslektaşımız Kemal Yücel’in merhum oğlu Ali Utku’nun Mavi Çocuk Utku olarak Türkiye’ye mağ olmuş ismini verdik.” dedi.

FIRSAT EŞİTLİĞİ SAĞLIYORUZ
Gençlerin İstikbal için fırsat eşitliği sağlansın diye bu ücretsiz üniversiteye ve liseye hazırlık kurslarını açtıklarını belirten Akyürek, “Umutlarımız hiç solmasın, mutlu geleceklere koşsun ve gençlerimizin İstikbal için fırsat eşitliği sağlansın diye bu ücretsiz üniversiteye ve liseye hazırlık kurslarını açıyoruz. Utku demek, “zafer” demek, Ali’mizin adına burada nice hayatta başarılı olacak, zaferlere koşacak gençlerimiz yetişsin istiyoruz. Bu kentte yetişen gençler bu ülkeyi yönetsin istiyoruz. Sosyal belediyecilik anlamında da, gerek eğitsel, gerek toplumsal, gerekse kültürel çalışmalarımıza da, diğer hizmetlerimize verdiğimiz kadar önem veriyoruz.” diye konuştu.

MAVİ ÇOCUK UTKU ADANA’NIN EVLADI
Mavi Çocuk Utku Adana’nın evladı ve Adana’ya mal olmuş bir isim olduğunu vurgulayan Başkan Akyürek, sözlerini şöyle tamamladı; “Ama bugünün önemi Mavi Çocuk Ali Utku’nun adının verilmesi. Kemal kardeşimiz de burada sağ olsunlar kabul ettiler ismin verilmesini. Tabi ki Mavi Çocuk Utku Adana’nın evladıydı. Adana’ya mal oldu. İnşallah Adanalı gençler onun ismiyle özdeşleşen güzelliklere ve mutlu bir geleceğe kavuşurlar diyorum ve hayırlı uğurlu olsun diyorum.”

KEMAL YÜCEL: EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR ETTİ

Mavi Çocuk Ali Utku Yücel’in Babası Kemal Yücel ise, oğlunun isminin gençlik merkezine verilmesinde emeği geçenleri “güzel yürekli insanlar” diye adlandırarak, “Mavi Çocuk Ali Utku Yücel Eğitim Merkezi'nin açılarak evladımın adının ve anısının yaşatılmasına destek veren, katkı sağlayan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Adana Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili değerli ağabeyim Ramazan Akyürek, Gençlik Spor Daire Başkanı Halil Hızlısoy, Gençlik Spor Şube Müdürü Kadir Ak ve emeği geçen tüm güzel yürekli insanlara teşekkür ediyorum.” dedi.

DUYGULANDIRAN KONUŞMA

‘Her ölüm erken ölümdür’ diyen Kemal Yücel, duygu dolu şu cümlelere yer verdi; “Her ölüm derin bir acı bırakır geride, bir daha hiç çıkmacasına yürekte. Kaybedilen acısı, yitip gidenin umudu ve düşleri. Henüz altısındaydı. Umutları ve hayalleri vardı. Düşlere bile sığmayacak kadar büyük mutlulukları olacaktı. Küçücük bedenine rağmen kocaman bir yüreği vardı Ali Utku’nun. Susardı. Bakışları ile çok şey anlatırdı o. Bazen bir gülüşü bile yeterdi. En umutsuz anınızda bir bakışı bile yeterdi size. Durup öyle bakardı gözlerinizin en derinine.”

ÖLÜM ONU BİZDEN ALDI

“Ali Utku idi onun adı, Mavi Çocuk Utku. Düşleri engin denizler kadar büyük, umutları dağlar kadar yüce. Ama olmadı. Ölüm aldı onu bizden. Vakitsiz ve erken geldi ölüm. Ama o ölürken bile yine de gülümsedi bize. Ölüm ona hiç ama hiç yakışmadı.  Küçücüktü o. Ölümü ile 4 küçük bedene yeniden hayat verdi. Cana can kattı. Umutları ve hayalleri ise bugün hala aynı canlılıkta. Adın yaşasın diye seni seven herkes toplandı. Bir anaokulu, çocuk parkı, hatıra ormanı ve dernek kurduk. Bak şimdi de senin adını taşıyan eğitim merkezinin açılışını yapıyoruz.”

 
 
Kaynak: Editör:
Etiketler: Mavi, çocuk, Utku, dualarla, anıldı...,
Yorumlar
Haber Yazılımı Adana Temizlik Şirketleri