Haber Detayı
14 Temmuz 2017 - Cuma 13:00
 
MHP Adana İl Başkanı Sertan Duran ile dobra dobra...
MHP Adana İl Başkanı Sertan Duran ile herkesin fısıldadığı ama konuşmaya cesaret edemediği her şeyi oturup çay içerek konuştuk. Biz sorduk, Sayın Başkan açık yüreklilikle cevaplarını verdi ve ekledi ; “MHP Adana İl Başkanı olarak her Ülkücüye ve her hemşehrimize aynı mesafede ve yakınlıkta olmak arzusudayım…
Ajans ÖZEL Haberi
MHP Adana İl Başkanı Sertan Duran ile dobra dobra...

SERTAN DURAN KİMDİR?

1975 Adana Doğumlu olan Sertan Duran, ailecek Ülkücü Camia içinde yıllardır her kadamede mücadele etmiştir. 1997 yılında bulunduğu Adana Ülkü Ocakları İl Başkanlığı Merhum Alparslan Türkeş’in son Adana Ocak Başkanı olduğu görevdir. Sertan Duran İktisat Fakültesi mezunu ve uzun yıllar Eğitim Camiasında hizmet veren Aile şirketlerini yönetmiş. Daha sonra farklı iş kolları olmak şartıyla birçok alanda ticari faaliyetlerine devam etmiş. Duran, daha sonrasında uzun yıllar ayrı kaldığı MHP sancağına Çukurova İlçe Başkanı olarak geri dönmüş. 5 yıla yakın bir süre bu görevi başarıyla yürüten Duran daha sonrasında bu görevdeyken İl Başkanlığına getirildi. Sertan Duran “Mahalli seçmen psikolojisi” üzerine YükseK Lisansını bitirmiş olup bu anlamda da akademik bir çalışmayı da başarıyla sonlandırmış. Sertan Duran evli ve 3 çocuk babasıdır.

ERCAN YILMAZ : Sayın Başkan bu makama 20 yıllık bir mücadele sonunda kırılmadan, küsmeden ve yılmadan partinize olan sadakatinizden ödün vermeden geldiniz. Ne söylemek istersiniz?

SERTAN DURAN : Bu dava küsmeyi kaldırmaz. Çünkü Ulvi bir davadır Ülkücü hareket. Siyasi bir oluşum değil, gücünü geçmişinden alan ve asırlar üzeri kutlu bir misyonu olan davadır. Nasıl küsülebilir ki bu davaya. Şehitlerimizin, gazilerimizin ve nice gözü yaşlı kadınlarımızın duaları, şefaatleri ile donatılmış bu davaya bırakın küsmeyi, küçük bir kalp kırgınlığı dahi beslemek inanın bana ruhunda Türk – İslam Ülküsünü gerçekten taşıyana büyük zulümdür. 20 Yıl ile sınırlamak doğru olmaz aslında bu süreci. Biz sadece inandığımız şekilde davamıza katkı koymaya ve hizmet etmeye gayret ettik. Allah nasip etti, Liderimiz icazet verdi ve İl Başkanlığı gibi her ülkücünün gönlünde yatan hizmet makamı bize kısmet oldu. Allah utandırmasın inşallah bu makam layık olmak için geceli gündüzlü çalışacağız.

ERCAN YILMAZ : Bu makamdan çok büyük isimler geçti öyle değil mi?

SERTAN DURAN : Ben bu makama çay hizmeti vererek bu davaya başladım. Allah nasip etti Adana Ülkü Ocakları Başkanlığı yaptım. 2 dönemdir Çukurova İlçe Başkanlığından sonra Allah bana İl Başkanlığı nasip etti. Evet bu makamdan çok önemli isimler geldi geçti. Hepsinden Allah Razı Olsun. Recai Yıldırım, Fatih Zorba, Yılmaz Tankut, Ahmet Erdoğan, Mustafa İzgioğlu ve Yusuf Baş gibi Ülküdaşlarımız bu koltukta Adana’ya ve Ülkücü Harekete hizmet ettiler. Şimdi hizmet sırası bizde.

ERCAN YILMAZ : Sertan Duran ismi beklenmiyordu aslında. Yani farklı isimler İl Adaylığı için haftalarca kulis yaptılar ve hiç birisi bunda başarılı olamadılar. Şimdi bütün bu isimlerin dışında sizin İl Başkanı olmanız ciddi kırgınlıklara ve küskünlüklere sebebiyet vermiş gibi görünüyor. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

SERTAN DURAN : Ben bu konuyu sizin gibi düşünmüyorum. Kırgınlık ve küskünlük oluşturacak hiçbir eylem veya söyleme girmeyeceğiz. Herkesi kucaklayan, sahiplenen ve istişarelerimize ortak edeceğimiz bir yol izleyeceğiz. Benim zaten bu anlamda şahsi bir kırgınlığım olamaz. Bütün geçmiş sorunları ve kırgınlıkları da geride bırakmak gerekiyor. MHP hepimizin evi, yuvası ve vazgeçemeyeceğimiz davamızın siyasi kalesidir. Hal böyle olunca kenetlenmek, bir olmak ve diri olmak durumundayız. Ülkemizin içinde bulunduğu durum ve Liderimizin bu anlamda ki duruşunu göz ardı etmeden yolumuza ilk gün ki heyecanla devam etmeliyiz. Kaybedecek tek bir insanımız ve tek bir günümüz dahi yok. Bir an önce çalışma tempomuzu artırmalı ve Adana’yı bütünüyle kucaklayan MHP’yi hayata geçirmemiz gerekiyor.

ERCAN YILMAZ: Sizin İl Başkanı olmanızla birlikte MHP’de siyaset yapmak isteyen bazı kesimler büyük bir hayal kırıklığı yaşıyorlar. Siz bu konuda siyaset yapmak isteyenlere seçici davranacak mısınız?

SERTAN DURAN: Bizim bu konuda tek bir kriterimiz olacak. MHP’ye çalışmak. Herkesin performansına göre bir kanaat oluşmalı bence. Çünkü gönlünü bu davaya vermiş ve uğrunda çalışmalarıyla büyük katkılar koymuş biri kim olursa olsun MHP’de karşılık bulacaktır. Bu aşamada benim şahsi anlamda siyaset yapacak bir arkadaşımın torpili az önce bahsettiğim kriterde ki birini aşamaz. Ben bana yakın olana değil, davamıza samimiyetle bağlı ve çalışkan olan herhangi birine yakın olacağım. Liderimizin bu konuda ki direktifleri ile Adana’da bundan sonra üreten, çalışan ve hem Ülkesine, hem kentine ve hem davasına kim samimiyetle ve çalışarak bağlı ise MHP Adana İl Başkanı olarak bu arkadaşımızın sonuna kadar yanında olmaya gayret göstereceğim.

ERCAN YILMAZ : Siz bu yapının temelinden gelen birisiniz. Sizce MHP’nin Adana’da durumu nedir? İl Başkanı olarak gördüğünüz eksiklikler nelerdir?

SERTAN DURAN : MHP için Adana çok özel bir şehirdir. Cennet Mekan Başbuğ Alparslan Türkeş buradan vekil seçilmiştir. Bilge Liderimiz Devlet Bahçeli her ne kadar Osmaniye’li olsa da aslında Adanalıdır. Her şeyden önce genel bir tabir vardır mesela “ Hareketin kalesi 01” diye. Yani Adana MHP için en özel illerin başında gelmektedir. Eksiklik veya yanlışlık elbette ki her siyasi partide olduğu gibi bizde de mümkündür. Ancak bundan sonra ki koyacağımız hedefler mevcut durumu bir üst noktaya çıkarmaya yönelik olmalıdır. Şu an 8 İlçe ve Büyükşehir olmak üzere 9 Belediyemiz var. Bunu daha fazla sayıya nasıl çıkarabiliriz gibi çalışmalarımız olacak. Genel seçimlerde 3 vekil çıkartmışız. Bunu daha fazla vekil sayısına nasıl çıkartabiliriz buna çalışacağız. Adana son yıllarda sürekli geri kalmasıyla gündeme geliyor. Ekonomik, sosyal ve kültürel anlamda bu şikâyetlere çözüm önerileri getirip sonuç odaklı çalışmalar yapacağız.

ERCAN YILMAZ : 15 Temmuz Darbe girişimiyle ilgili MHP Lideri Devlet Bahçeli ilk geceden itibaren bir duruş ortaya koydu. Bu duruşu eleştirenler var. Özellikle parti içi muhalefet kanadı bu konuda çok sert eleştiriler getirdiler. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

SERTAN DURAN : 15 Temmuz demokratik yollardan seçimle iş başına gelen bir iktidarı derdest etme girişimidir. Biz Ülkücü camia olarak darbelerden en çok zarar gören hareketiz. Demokrasiler bir milletin kendi iradesini yönetim şeklinde tecelli ettirdiği çağdaş normlar ve Evrensel değerler ölçeğinde şekillenmiştir. Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Cumhuriyeti kurduğunda demokratik bir toplum Ülküsüyle bu yola baş koymuştu. O zaman darbeye karşı olmak Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyetinde bir erdem olmalıdır. Bunun yanı sıra darbe iktidara yani idareye karşı yapılır ancak 15 Temmuz’da milletin üzerine tanklarla, uçaklarla, silahlarla ve ağır bombalarla ölüm kusuldu. Bu bir darbeden çok katliam niteliğinde değerlendirilmelidir. Şimdi Liderimiz Devlet Bahçeli’nin duruşunu eleştirenlerin hangi safta yer alıp partimizin içine nifak tohumları ekme girişimleri daha da netleşmiştir. Devlet Bahçeli bir siyasi parti liderinden çok, inanmış bir Devlet adamıdır. Bu düsturla MHP’nin ideolojisine bağlıdır ve misyonumunuz olan “Devleti Ebed Müddet” ilkesine göre davranmıştır.

MUHALİF DEDİKLERİNİZİN ARKASINDA OLANLAR BELLİDİR

MHP İçinde söde Çadır Kurultayı yapan muhaliflerin kimler olduğu ve arkalarında ki güçler milletimizce yakından bilinmektedir. MHP Türk Milletinin garantörü olarak yıllardır popülist siyasetin dışında izlediği yolla her zaman devletin ve milletin açmazlara düştüğü anda devreye girmiş ve huzurun sağlanması noktasında büyük fedakârlıklar ödeyerek bedel ödemiş bir siyasal akımdır. Bunu anlamatmak zor, anlaşılmak daha zor aslında. Muhaliflerin ne Ülkücü mefkure ile ne de çağlar üstü sayılan ideolojimizle uzaktan yakından alakası olmadığı 15 Temmuz sürecinde daha da ortaya çıkmıştır. Bu yüzden onlar MHP’te değil, Türk Milletine muhalif oluyorlar. Bu millet kendine muhaliflik edene hak ettiği dersi her zaman vermiştir.

ERCAN YILMAZ : Hüseyin Sözlü ile aranızda sorun olduğu söyleniyor?

SERTAN DURAN : (Gülümsüyor) Böyle bir şeyin olma lüksü bile yoktur. Nihayetinde Sayın Sözlü MHP’li Büyükşehir Belediye Başkanıdır bizde MHP Adana İl Başkanı olma lütfunu Liderimizin bahşettiği şanslı biriyiz. İşte bakın bu bile Ülkücü hareketin anlaşılmasının ne denli zor olduğuna ispattır. “Ülkücü, ülkücünün öz kardeşidir” der Cennet mekan Başbuğumuz. Sayın Başkanımızla koordineli ve istişareli bir yol izliyoruz. Kendisinin bu anlamda İl Başkanlığımızla arasında kesinlikle bir sorun olamaz. Kaldı ki Belediyeler hizmetle, teşkilatlar parti çalışmalarıyla sorumludur. Yetki kavgası, güç dengelerine göre siyasal ayak oyunları bu aşamada zaten olamaz. Herkesin görev sahası ve yetki alanı farklıdır. Hal böyle olunca bizim nasıl Sayın Başkanla sorunumuz olabilir ki? Bunlar fitne ve siyasi fitne merkezlerinin çıkartmaya çalıştığı basit dedikodular. Umurumuzda bile değil buradan sizin aracılığınız ile bir kez daha ilan edeyim.

ERCAN YILMAZ: Peki Milletvekilleri? Onlarla durum nasıl. Çünkü bildiğim kadarıyla İl Başkanlığı konusunda sizin isminize hiç birisi sıcak bakmadılar?

SERTAN DURAN : (Tekrardan gülümsüyor) Bakın Ercan Bey. Siz bu hareketin içinden gelen birisisiniz. Sizde gayet iyi bilirsiniz ki Ülkücü Hareket içinde hiçbir şey talep edilmez. Görev verilir ve kabul etmeme lüksünüzde olmaz. Çünkü Ülkücü şunu bilir ki, kendisine verilen görev kutsal bir davaya hizmet şansıdır ve hiçbir Ülkücü böyle kutlu bir işi geri çeviremez. Milletvekillerimizle sürekli görüşme halindeyiz. Sayın Genel Bakan Yardımcımız Mevlüt Karakaya, MYK Üyemiz Muharrem Varlı ve Adana Milletvekilimiz Seyfettin Yılmaz birbirinden kıymetli ülküdaşlarımızdır. Ortak paydamız Adana’da birliği, bütünlüğü ve yüksek tempoyla çalışma azmimizi birlikte inşa etmektir. Sayın Vekillerimizden bu anlamda çok büyük destek alıyorum. Bizde vekillerimize bu anlamda büyük katkılar koyuyoruz ve koymaya da devam edeceğiz.

ERCAN YILMAZ : Yani ne yapsam da ağzınızdan skandal bir cümle alabilsem diye sürekli zorluyorum ama sizden umut yok Sayın Başkan…. Peki Sertan Duran İl Başkanlığı haricinde herhangi bir siyasi makama aday olacak mı?

SERTAN DURAN : Ben bu yaşıma kadar içinde büyüdüğüm davanın neferi olmaktan başka bir şey düşünmedim. Şu an hayal ettiğim makamdayım. MHP Adana İl Başkanı sıfatı benim hayatım boyunca hayalini kurduğum şeydi. Allah’a şükürler olsun ki bana istediğimi verdi. Bundan sonra hangi makam beni tatmin edebilir ki? Bu yüzden siyasi ikbal hesabım hiç olmadı bundan gayride olmayacak. Tek derdimiz MHP ve Ülkücü Hareketin başarısıdır. Bilge Liderimiz Devlet Bahçeli’nin yolundan gitmektir. Sözlerini, düşüncelerini ve duruşunu bu necip millete daha iyi anlatabilmektir.

ERCAN YILMAZ : Son olarak, MHP’de Adana’da siyaset yapmak isteyenlere mesajınız nedir?

SERTAN DURAN : MHP Adana teşkilatları adına şunu rahatlıkla söylüyorum. Kim MHP’de siyaset yapmak istiyorsa, koşulsuz, ön yargısız ve şahsi düşüncelerimin çok ötesinde herkese bu kapı açıktır. Bizim önümüzde beyaz bir sayfa var ve bundan sonra ki süreçte adaletli ve hakkaniyetli bir duruşumuz olacak. Geçmişte siyasi ayrılıklara düştüğümüz onlarca isim için bu dediklerim çok daha öncelikli. Gelsinler siyaseti evlerinde yapsınlar. MHP Ülkücünün evidir, mahremidir ve hayatıdır. Burada Ülkü Ocaklarından yetişmiş bir kardeşleri var. Birliğimizin, dirliğimize yol açacağını düşünüyorum. Ve bizim diri olmamız devlet ile milletin bekası için şarttır. Nefsimizle değil, halis ve iyi bir niyetle davranmak zorundayız. Yükümüz ve sorumluluğumuz çok ağır. Bu yüzden MHP Adana İl Başkanlığı 7/24 hainler ve bölücü unsurlar haricinde herkese açıktır.

ERCAN YILMAZ : Eklemek istediğiniz son mesajınız?

SERTAN DURAN : Sohbet için teşekkür ederim. Bu güzel söyleşi umarım sizin aracılınızla duygu ve düşüncelerimizin milletimiz tarafından anlaşılmasına olanak sağlar. Ercan Bey biz samimiyiz. Buna inanmayan varsa da lütfen gelsinler bunu canlı olarak test etsinler. Hiçbir şeye talip değiliz bir şey dışında ama… O da İnsanların gönüllerine talibiz. Sevginin ve hoşgörünün hüküm sürdüğü adaletli bir dünyada Türk Milletinin geçmişte gelen ispatlı tarihinin mirasçılarıyız. Buna layık olmak zorundayız. Ve bunu çocuklarımıza aktarmakla mükellefiz. Sefer bizden Zafer Allah’tan. Halis bir niyetle çıktığınız hiçbir yol karanlığa gitmez. Öyle görünse de sabrederseniz mutlaka aydınlığa kavuşursunuz. 3 Hilal her zaman karanlıkları bitirmiştir. Tekrardan bana böyle güel bir sohbetle bu imkanı verdiğiniz için teşekkür ederim. AJANS ADANA olarak başarılarınızın devamını dilerim…

ERCAN YILMAZ : Eyvallah Başkanım bizde bize kıymetli vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederiz. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: MHP, Adana, İl, Başkanı, Sertan, Duran, ile, dobra, dobra..., ,
Haber Videosu
Yorumlar
Adana Temizlik Şirketleri