Haber Detayı
31 Ekim 2017 - Salı 00:50
 
MÜSİAD Başkanı Kavak'tan Afrika pazarı vurgusu...
Ekonomi Haberi
MÜSİAD Başkanı Kavak'tan Afrika pazarı vurgusu...

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Adana Başkanı Burhan Kavak, ürettiğinin yüzde 50’sini zor beğenen Avrupa Birliği ülkelerine satma başarısı sağlayan Adana’nın Afrika pazarından daha fazla pay alacağını söyledi. 55 Afrika ülkesine Etiyopya’dan ulaşılabileceğini belirten Başkan Kavak, “Üyelerimiz arasında Etiyopya ile halihazırda iş yapanlar var. Önümüzdeki süreçte bu ülkeye olan ilgimizi daha da artıracağız. Türkiye’nin en önemli sanayi kenti Adana, Avrupa’daki, Ortadoğu’daki, Kafkaslar’daki ticari varlığını Afrika’da da gösterirse dış ticareti yüzde 25 gelişir. Bu hiç zor değil” dedi.Etiyopya Federal Demokratik Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Ayalew Gobezie Workneh, Ticari Ataşe Terefe Haile Eggu, Büyükelçilik Danışmanı Mebrat Mekonnen’in MÜSİAD Adana’yı ziyaretinde konuşan Burhan Kavak, Etiyopya heyetine Adana ekonomisiyle ilgili bilgi verdi.
Ülkesinin yatırım fırsatlarını anlatan Büyükelçi Ayalew Gobezie Workneh, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türk bakanlarla birlikte ülkelerini 3 kez ziyaret ettiğine vurgu yaparak, “Afrika’daki 55 ülkeyle oluşan 6 milyar dolarlık ticaret hacminin 2,5 milyar dolarlık kısmı Etiyopya’dan yapılmaktadır. Etiyopya üzerinden Afrika’daki 55 ülkeye ulaşabilirsiniz. Adanalı işadamlarımızı, 140’dan fazla Türk yatırımcının bulunduğu, birçok desteğin verildiği Etiyopya’ya yatırım yapmaya davet ediyorum” dedi. 
Ziyaret heyetinde yer alan Adana Fahri Konsolosu Yusuf Can Dağtekin de, iki ülke arasındaki ekonomik işbirliğinin önemine değindi. Dağtekin, uzun vadeli ve düşük faizli kredi ve teşviklerinin Etiyopya’yı yatırımcılar için cazip hale getirdiğini söyledi.
Etiyopya Ticari Ataşesi Terefe Haile Eggu da, ülkelerindeki yatırım fırsatları hakkında brifing verdi. Eggu, 100 milyonluk nüfusa sahip Etiyopya’da sağlıktan tarıma, tekstilden makineye neredeyse tüm sektörlerde ortak yatırımlar yapılabileceğini anlattı. 
Günün anısına Büyükelçi Ayalew Gobezie Workneh MÜSİAD Adana Şube Başkanı Burhan Kavak’a el yapımı bakır tepsi hediye etti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: MÜSİAD, Başkanı, Kavak'tan, Afrika, pazarı, vurgusu...,
Yorumlar
Haber Yazılımı Adana Temizlik Şirketleri