Haber Detayı
08 Şubat 2015 - Pazar 19:12
 
Narenciye de acı gerçek!
Adana Toroslar Federasyonu (ATF) öncülüğünde düzenlenen “Kozanda yetişen narenciyenin pazarlanması” konulu seminerde, narenciye üretimindeki acı gerçek vurgulandı.
Ekonomi Haberi
Narenciye de acı gerçek!

Seminerde konuşan, Çukurova Üniversitesi Bahçe Bitkileri öğretim görevlisi Doç. Dr. Okan Özkan, pazarlama sıkıntısı nedeniyle ürünün elde kaldığını belirterek “Narenciye hasadının yarısı çöpe gidiyor” dedi. Seminerde yapılan konuşmalarda, narenciye ürününün değerlendirilmesi için “şirketleşme” tek yol olarak gösterildi.

Toplantıya ilgi büyüktü

Kozan Ticaret Odası toplantı salonunda düzenlenen seminere Kozan Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Duru, Çukurova Üniversitesi İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turgut Çürük, Kozan Ticaret Odası Başkanı Hilmi Baysal, Kozan Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Yağan, Çukurova Üniversitesi Bahçe Bitkileri öğretim görevlisi Doç. Dr. Okan Özkan, Adana Toroslar Federasyonu Başkan Vekili Mahmut Nimet Dalkır,Yönetim Kurulu Üyeleri Oya Işık, Hamza Farsak ve Abdullah İspir, Kozan Ziraat Bankası İkinci Bölge Satış ve Performans Sorumlusu Yaşar Kahraman ile üreticiler katıldı. 

Şirketleşme sağlanmalı

Seminere, Çukurova Üniversitesi Bahçe Bitkileri öğretim görevlisi Doç. Dr. Okan Özkan’ın açıklamaları damga vurdu. Özkan,” Hasattan sonra 100 ton ürün hasat edebiliyorsak, 50 tonunu çöpe atıyoruz. Çünkü pazarlamayı bilmediğimiz için ürün elimizde kalıyor. Bunun milli ekonomiye de yansıması negatif oluyor. “ dedi.

Üreticilere,  “Dağınık yapıdan bileşik yapıya gitmeniz gerekiyor. Bir şirket kurup yönetime işi bilen insanları getirip farkındalık yaratmalısınız.” önerisinde  bulunan Özkan, “ Kozan Bal tesisinizi örnek alarak bir soğuk hava ve paketleme tesisi yapmalısınız. Narenciye en çabuk bozulan üründür. Narenciyeyi soğuk hava depolarında saklamanız gerekmektedir. Biran önce çeşit dinamiğini ve hasat sonrası kayıpları azaltmanız için bileşik yapıya geçmeniz gerek.” diye konuştu. 

Lisanslı depoculuk kredi imkanı yaratır

“Lisanslı Depoculuk” hakkında bilgiler veren Kozan Ziraat Bankası İkinci Bölge Satış ve Performans Sorumlusu Yaşar Kahraman ise, üreticilere lisanslı depoculuğun yararları hakkında bilgi verdi. Kahraman,  “Lisanslı depoculuk tarım ürünleri ticaretini kolaylaştırmak, sağlıklı depolama alt yapısı sağlamak, teminat ve kredi imkanı yaratmak için kullanılır. Emniyetli ve sağlıklı ortamlarda depolama sağlanması, nakliye masraflarının ve ürün kayıplarının da en aza indirilmesi hedeflenir” dedi. 

Üreticiler bir araya gelip şirket kurmalı

Toroslar Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi Oya Işık’ın, “Kozan ekonomisine sorunlarına katkı getirmek amacıyla bu semineri tertip ettik. Üreticiler bir araya gelip şirket kurmadıkları sürece bu toplantıların hiçbir amacı olmaz. Biran önce bileşik yapıya geçilip Kozan’ın kalkınması lazım” şeklindeki açıklamalarından sonra söz alan Toroslar Federasyonu Başkan Vekili Mahmut Nimet Dalkır ise şöyle konuştu: 

 “Biz Toros Federasyonu’nu kurarken özellikle Saimbeyli, Tufanbeyli, Kozan gibi çok fazla sahibi olmayan ancak kendi içerisinde de bu sorunlara çözüm bulamayan ilçelere farkındalık oluşturmak amacıyla bu yola çıktık. Şu an geldiğimiz noktada birlik başkanlarımızın desteğini alıyoruz. Şirket kurulması için her desteği vermeye hazırız. Kozan’da bir üretici batarsa, bütün Kozan batar. Bu bilinçteyiz.  biran önce şirketleşme yapılması gerekiyor.”

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı Adana Temizlik Şirketleri