Haber Detayı
28 Nisan 2020 - Salı 18:01
 
O Polis tutuklandı...!
Asayiş Haberi
O Polis tutuklandı...!

ADANA'da polisin uygulama yaptığını görüp kaçan Suriyeli Ali Hemdan'ı (18),  'dur' ihtarına uymayınca vurarak ölümüne neden olan polis memuru tutuklandı. Ali Hemdan'ın işçi olduğu, 20 yaş altına sokağa çıkma yasağı olduğu için kaçtığı öğrenildi.Olay, dün öğle saatlerinde Seyhan ilçesi Sucuzade Mahallesi'nde meydana geldi. İddiaya göre, polisin kimlik sorarak uygulama yaptığını gören Ali Hemdan, otomobiliyle kaçmaya başladı. Ardından da otomobilden inip, ara sokaklarda izini kaybettirmeye çalıştı.

 

GÖĞSÜNDEN VURULDU

 

Yaşanan kovalamacada polisin 'dur' ihtarına uymayan Ali Hemdan, havaya açılan ateşe rağmen kaçmaya devam etti. İkinci kez açılan ateşle göğsünden vurulan Ali Hemdan, olay yerine gelen ambulansla hastaneye kaldırıldı. Ancak doktorların tüm müdahalelerine rağmen hayatını kaybetti.

 

 

ALİ İŞÇİ ÇIKTI 20 YAŞ ALTI DİYE KAÇMIŞ


Polis kurşunuyla can veren Ali El Hemdan’ın 18 yaşında olduğu ve ailesini geçindirmek için atölyeye gittiği anlaşıldı. Ali Hemdan’ın 20 yaş altındakiler için sokağa çıkma yasağı olduğu için ceza almaktan korkup kaçtığı ortaya çıktı. Suriyeli mülteci Ali El Hemdan’ın vurulduğu Sucuzade mahallesi, tekstil atölyelerinin yoğun olduğu bir bölge.

 

SÜLEYMAN SOYLU AİLEYİ ARADI


İçişleri Bakanı Soylu, A.H’nın babasını arayarak başsağlığı diledi. Soylu, telefonda yaşanan olaydan dolayı derin üzüntüsünü dile getirerek, olayın takipçisi olduğunu söyledi. A.H’nin babası, “Allah razı olsun, geçirdiğimiz zor dönemde Türkiye bize ev sahipliği yaptı. Biz kardeşiz ve kardeşliğimizi kimse bozamaz” dedi.Aileyi ayrıca Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Emniyet Müdürü Zafer Aktaş ve Göç Müdürü Vekili Velican Doğru da ziyaret etti. Öte yandan aile ile ilgili her türlü konuyla ilgilenildiği ve ihtiyaçlarının giderildiği kaydedildi.

 

O POLİS TUTUKLANDI

 

Adana Valiliği, yaptığı yazılı açıklama ile Ali Hemdan'ı vuran polis memurunun açığa alındığını, başlatılan adli ve idari tahkikatin devam ettiğini bildirdi. Hakkında adli ve idari soruşturma başlatılan polis memuru F.K., tutuklandı.

 

Adana Cumhuriyet Basşavcılığından açıklama: 


Cumhuriyet Başsavcılığımızca, Suriye uyruklu Ali El HEMDAN isimli şahsın ateşli silah yaralanmasına bağlı olarak ölmesi sebebiyle yürütülen soruşturma ile ilgili olarak basın ve kamuoyunun bilgilendirilmesi ihtiyacı doğduğu anlaşılmıştır.
 Olayın mahiyeti de gözetilerek, bir Cumhuriyet savcımız tarafından bizzat yürütülen soruşturma kapsamında; 
27.04.2020 günü saat 12.00 sıralarında Seyhan İlçe Emniyet Müdürlüğüne bağlı görevlilerce Güney Kuşak Bulvarı ile Obalar Caddesi kesişiminde uygulama yapıldığı sırada bir şahsın görevlileri görünce kaçmaya başladığı, polis ekibinin de yaya olarak bu şahsı kovaladığı, şahsa “dur” ihtarında bulunulduğu, şahsın Sucuzade Mahallesi 30095 ile 30093 Sokak kesişiminde kendisini takip eden ekipte görevli polis memuru  F.K.’nın  görev  silahından çıkan bir adet mermi ile göğüs bölgesinden yaralandığı, olay yerine gelen ambulans ile şahsın hastaneye kaldırıldığı, ancak kurtarılamayarak hayatını kaybettiği anlaşılmıştır. 
Şüpheli F.K. “kasten öldürme” suçundan Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilmiştir. 
Tüm yönleriyle titizlikle yürütülen soruşturmanın safahat ve sonucundan gerektiğinde ayrıca bilgi verilecektir.
           

Basına ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.“

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı Adana Temizlik Şirketleri