Haber Detayı
06 Mayıs 2015 - Çarşamba 22:24
 
Seyhan Suriyeli'lerin verilerini tutacak
Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Suriyeli sığınmacılarla ilgili ‘Sığınmacılar İlçe Veri Sistemi’ kurulduğunu açıkladı.
Gündem Haberi
Seyhan Suriyeli'lerin verilerini tutacak

Göreve başladığı ilk andan itibaren toplumsal entegrasyon ve sosyal belediyecilik anlamında pek çok ilke imza atan Başkan Karalar’ın sığınmacılarla ilgili çalışması Türkiye’ye örnek olacak türden.
Seyhan Belediyesi’nin Çukurova Üniversitesi, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve Türk Tabipler Birliği ile ortaklaşa sürdüreceği ‘Sığınmacılar İlçe Veri Sistemi’ çalışması Çukurova Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle gerçekleştirilecek. Kurulan Veri Sistemi sayesinde aylardır herhangi bir kaydı bulunmaksızın ilçenin farklı mahallelerinde kontrol dışı bir yerleşime geçen Suriyeli göçmenler ilk kez kayıt altına alınmış olacak.

 

Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, ilçedeki 96 mahallenin tümünde farklı sayılarda yaşamlarını sürdüren Suriyeli göçmenlerin kurulacak sistemle ilk kez kayıt altına alınacağını belirtti. Başkan Karalar, “Suriyeli sığınmacıların sağlık, geçim olanakları, yaşam şartları ve eğitim durumlarıyla ilgili kapsamlı bir saha araştırması yapılacak” dedi.
Seyhan Belediyesi önceki aylarda sığınmacıların temel ihtiyaç malzemelerinin karşılanması ve benzeri insani yardımların sağlanmasında da etkin ve öncelikli adımlar atmıştı. Seyhan Belediye Başkana Zeydan Karalar, “İlçemizdeki sığınmacıların durum tespiti ve ilçe veri sistemi saha araştırmasında toplanacak bilgilerin belediye bünyesindeki kentsel veri sistemine işlenmesiyle belediye faaliyetlerinin daha verimli dağılımını sağlayacaktır. Belediyemizin bu öncü projesi, insani yardımın politik görüşlerin tekelinden çıkarılarak yeniden sosyal demokrasi eksenine oturtulması için önemli de bir rol oynayacaktır” diye konuştu.

 

Seyhan Belediyesi’nin öncülüğünde sürdürülecek olan ‘Sığınmacılar İlçe Veri Sistemi’ projesi Belediye Başkanı Zeydan Karalar ile projeye finans desteği sağlayacak olan Çukurova Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Lütfi Altunsoy arasında imzalandı.
Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı Adana Temizlik Şirketleri