Haber Detayı
11 Şubat 2015 - Çarşamba 14:28
 
Sözlü'ye müze teşekkürü
Cihan Pehlivanı Kocayusuf’un Bulgaristan’da doğup büyüdüğü topraklardan Adana’ya gelen Türk Heyeti, Büyükşehir Belediyesi’nin konuğu oldu.
Kültür Haberi
Sözlü'ye müze teşekkürü

Şeytancık Belediye Başkanı Nuriddin Basri İsmail, Kocayusuf’un harap olan evinin müze haline getirilmesi çalışmalarının mimarının Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü olduğunu söyledi. Başkan Hüseyin Sözlü de, müzenin bu yıl bitirilerek, geleneksel güreş şenliğine yetiştirilmesi için çalıştıklarını açıkladı.

Bulgaristan’da Türklerin yoğun olarak yaşadığı Deliorman Bölgesi Şumnu Şeytancık Belediye Başkanı Nuriddin Basri İsmail, Şumnu Şeytancık Belediye Başkan Yardımcısı İlhan Mustafa Ahmed, Şumnu Şeytancık Belediye Meclis Başkanı Mustafa Mehmed Ahmed ve Akdeniz Balkan Türkleri Federasyonu Başkanı Mükremin Duygun ile Bulgaristan’dan gelen çok sayıda konuk, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün konuğu oldu. Bulgaristan Heyeti onuruna Park Zirve’de verilen yemeğe, Başkan Hüseyin Sözlü’nün yanı sıra İmamoğlu, Saimbeyli, Karaisalı, Sarıçam, Yumurtalık Belediye Başkanları, MHP İl Başkanı Yusuf Baş, Büyükşehir Belediyesi Bürokratları katıldı.

ADANA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN İLGİSİNDEN ÇOK MUTLU OLDUM

Şeytancık Belediye Başkanı Nureddin Basri İsmail, Adana’da kendi sorunlarına böylesine hakim ve ilgili bir toplulukla birlikte oldukları için inanılmaz heyecanlı ve mutlu olduğunu belirtti.  Nureddin Basri İsmail, “Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü Bey’e çok teşekkür ediyorum 3. dönemdir Şeytancık Belediye Başkanıyım, Hak ve Özgürlük Partimizin Şumnu İl Başkanıyım. Çeşitli seçimlerde başarıya ulaştık ama bu akşamki gibi, Adana’da gördüğümüz ilgi karşısındaki gibi hiç bir zaman heyecan duymadım” dedi.

KOCAYUSUF’UN ANISINA HÜSEYİN SÖZLÜ BEY SAHİP ÇIKTI

Şeytancık olarak büyük bir belediye olmadıklarını, çoğunluğu Türk’lerden oluşan Şumnu’ya bağlı bulunduklarını ifade eden Nureddin Basri İsmail, “Deliorman’da Türkülüğün yaşaması için ben ve arkadaşlarım çaba harcamaktayız. Ortak nüansımız Kocayusuf Pehlivanımız çok konuşulmuştur ama son döneme kadar onun hatırasının yaşatılması için gerekenler yapılamamıştı. Biz kendi imkanlarımızla onun doğduğu köyde bir anıt yazısı yaptık. Ertesi yıl Şeytancık Merkezi’ne heykelini diktik. Elbette yeterli değildi. Bir gün kapım çalındı ve Hüseyin Sözlü Başkanımız’dan haber geldi. Kocayusuf’un anısının, doğduğu Şeytancık Karalar Köyü’nde yaşatılması için gerekenin birlikte yapılacağı haberini iletmişti bize. Bundan büyük sevinç olamazdı bizim için. Biz böylece bu işe giriştik ve önce belediyenin elinde olmayan arsayı satın aldık. Sağolsun Hüseyin Bey geçen yıl geldi ve Kocayusuf Müzesi’nin temelini attık. Deliorman Halkının önünde sözümüzdü ki; 1 yıl içinde, 2015’in 9. ayında 4. Yağlı Güreş etkinliğinde evinin de açılışını yaparak, müze halinde konuklarımıza açacaktık. Sunduğumuz projenin temelleri atıldı, ilerleme var ve sizin ve bizim çabamızla, halkımızın önünde, açılışı birlikte, zamanında gerçekleştireceğimizi umuyorum. Bu gerçekleştiğinde en çok katkı şühphesiz Hüseyin Sözlü Bey’in olacaktır” diye konuştu.

KOCAYUSUF MÜZESİ İNŞALLAH BU YIL BİTECEK

Başkan Sözlü, Bulgaristan’da yaşayan Türklerin yöneticilerinden oluşan heyetin yanı sıra, ünü dünyaya yayılan Cihan Pehlivanı Kocayusuf’un köyü Karalar’dan misafirleri ağırlamanın gururunu yaşadıklarını ifade etti. Başkan Hüseyin Sözlü, şöyle konuştu: “Kocayusuf’un Karalar Köyü’ndeki evinin sahipsizlikten nasıl yıkıldığını öğrenirken büyük üzüntü yaşamıştık. Geçen yıl güreşlere gittik ve müze evin temelini attık. Bu yılki güreşlere yetiştirmeyi ve açılış yapmayı Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyoruz. Balkanlar bizim anavatanımız. Orada var olan kıymetlerimizi korumalıyız. Şeytancık’la ilişkimiz sadece Kocayusuf’un evinin restore edilip müze haline getirilmesinden öte, Deliorman Bölgesi’yle, Balkanlarla aramızda sağlam köprüler kurup, ilişkileri daha da geliştirmek için bir fırsat olacaktır. Varlığını sürdüren Bulgaristan Türkleri, Avrupa’daki tek parçada en büyük Türk topluluğudur. Siyaseten de hakkını koruyabilen, kurulduğu ülkenin anayasasına saygılı ve sadece kendi etnik yapılanmalarıyla ilgili değil, ülkeyi kucaklayan tarzlarıyla dünyada eşi benzeri bulunmayan bir topluluk.”

ATATÜRK BİZE BALKAN TÜRKLERİNİN ARMAĞANIDIR

Başkan Sözlü, sözlerini şöyle sonlardırdı: “Sadece Bulgaristan’dan değil, Balkanların bir çok bölgesinden insan Adana’da yaşamaktadır. Kardeşlerimizin oralardan buraya gelmesinin ardından, kökleriyle bağlarını kaybetmemeleri için birlikte çaba gösteriyoruz. Balkanlardaki kardeşlerimizin hepsi bizim için aynı değerdedir. Adana’nın zenginleşmesinde ve Türkiye kurulduktan sonra ülkenin kalkınmasında Balkanların koyduğu katkıyı biliyoruz ve  bunu daima dile getiriyoruz. Balkan Türklüğü, çağdaş Türkiye Cumhuriyetini güçlendirmek açısından önemli katkılar koymuştur. Avrupalılık yolunda önemli katkı verilmiştir. Esarete boyun eğmeyerek Kurtuluş Savaşı’nın liderliğini yapan, Türkiye Cumhuriyetini kuran Mustafa Kemal Atatürk, Balkanların bize armağanıdır. Sadece Atatürk için bile onlara ne kadar teşekkür etsek azdır.”

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı Adana Temizlik Şirketleri