Haber Detayı
20 Kasım 2017 - Pazartesi 18:42
 
Suriyeli çocukların aşıları yapıldı...
Adana İl Sağlık Müdürlüğü, Suriyeli Çocuklara “Aşı Hızlandırma ve Eksik Aşı Tamamlama Çalışmaları Hakkında Açıklamada Bulundu.
Yaşam Haberi
Suriyeli çocukların aşıları yapıldı...

Yapılan açıklamada, Suriyedeki iç savaş nedeniyle Türkiye'ye sığınan “Geçici Koruma Altındaki Nüfus” yoğunluğu bakımından ilk sıralarda bulunan illerden birinin de Adana olduğu belirtildi.
 
İl Sağlık Müdürlüğü tarafında yapılan açıklamada şu görüşlere yer verdi;
 
"İlimizde Seyhan ve Yüreğir ilçelerinde bulunan 6 Göçmen Sağlığını Merkezi tarafından göçmen nüfusa bağışıklama hizmetleri de dahil olmak üzere birinci basamak sağlık hizmeti verildi.
 
Göçmen nüfusa sağlık hizmeti sunumunda yaşanan en önemli problem çocuk aşılamalarıdır. Bu çocukların Suriye’den aşısız veya eksik aşılı gelmeleri, bir kısmının kayıtsız olması, ülkemiz içerisinde hareketli olmaları, yerleşim alanlarının ve adreslerinin sabit olmaması gibi nedenlerle aşılama hizmetlerinde beklenen düzeye ulaşılamamaktadır. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı tarafından hastalıklara en hassas grup olan 1-5 yaş gruba “Aşı Hızlandırma ve Eksik Aşı Tamamlama Çalışmaları” 3 tur halinde yapıldı. Uygulamanın 1. turu 15 Şubat-3 Mart, 2. turu 3-18 Mayıs 2017 tarihleri arasında yapılmış olup, kampanyanın 3. Turu 1-17 Kasım 2017 tarihleri arasında gerçekleştirildi.
 
İlimizde sayıları 20 bin üzerinde olan 1-5 yaş grubu çocuklara DaBT-İPA-Hib (Beşli Karma) : Difteri, Boğmaca, Tetanoz, İnaktif Polio, Hemofilus İnfluenza Tip B; KKK: Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak ve Hepatit B ve 3. Turda Oral Polio aşısı da yapıldı. Bu kampanya Göçmen Sağlığı Merkezlerinde ve daha çok saha çalışması şeklinde gezici ekipler tarafından sokak sokak, kapı kapı dolaşılarak yapıldı."
 
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Suriyeli, çocukların, aşıları, yapıldı...,
Yorumlar
Haber Yazılımı Adana Temizlik Şirketleri