Haber Detayı
31 Ekim 2017 - Salı 00:55
 
TAŞERON işçilere müjdeli haber!
Maliye Bakanı Naci Ağbal, milyonların merakla beklediği taşeron işçilere kadro verilmesine ilişkin soruya, "Yılbaşına kadar çıkarmayı planlıyoruz" şeklinde cevap vererek haberi bekleyen taşeron işçileri umutlandırdı.
Ekonomi Haberi
TAŞERON işçilere müjdeli haber!

Maliye Bakanı Naci Ağbal, taşeron işçilere kadro verilmesine ilişkin çalışmaların devam ettiğini belirterek, "Sayın Başbakanımızın ifade ettiği çerçevede, yılbaşından önce bu yasayı Meclis'ten geçirmeyi planlıyoruz. Burada Bakanlar Kurulu bir model noktasında karar verdiği anda da hükümet olarak bunu paylaşacağız." dedi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda 2018 yılına ilişkin Bütçe ve Kesin Hesap Kanunu Tasarılarının Geneli ile Sayıştay Tezkerelerinin görüşmelerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Özellikle 2015 yılından itibaren kamu maliyesinin büyümeye destek verdiğini belirten Ağbal, bundan rahatsız olunmamasını istedi.

Daha önce birçok uluslararası kuruluşun, yatırımcı şirketin 2017 yılı büyümesinin yüzde 2-3 aralığında olacağı tahmininde bulunduğunu hatırlatan Ağbal, 2017 yılında büyümeyi, istihdamı artırmak amacıyla çok sayıda vergi, harcama programı ve Kredi Garanti Fonunu (KGF) devreye koyduklarını bildirdi.

Bakan Ağbal, büyüme için gerekli adımları attıklarına işaret ederek, 2016'nın son çeyreğinden itibaren bütün beklentilerin aksine büyümede çok hızlı bir toparlanma yaşadıklarını, bu yılın ilk iki çeyreğinde büyümede yakalanan ivmenin artarak devam ettiğini belirtti.

Birçok göstergenin 2017 yılının üçüncü çeyreğinde de geçen senenin aynı dönemine kıyasla büyümede yukarı yönlü bir gelişme olacağına işaret ettiğine değinen Ağbal, şöyle devam etti:

"Biz Orta Vadeli Programda (OVP) 2017 yılı için büyüme hedefini yüzde 5,5 olarak belirledik. Ama bizim açıkladığımız tarihten sonra ortaya çıkan yeni göstergeler, bu büyümenin daha da yukarı yönlü olduğuna işaret ediyorsa ve hükümet yetkilileri de bu göstergelerden hareketle büyümenin hedeflenenden daha da yukarı olacağına işaret ediyorsa, burada bir yanlışlık yok. Son dönemde açıklanan göstergelere bakıldığında gerçekten 2017'de inşallah bir aksilik olmazsa, büyüme oranının yüzde 5,5'ten daha yüksek olması daha fazla ihtimalle beklenen bir olasılık." 

Ağbal, Türkiye'nin borçluluk oranlarının ekonominin bugün hala güçlü bir performans gösterdiğine işaret ettiğini belirterek, kamunun kullandığı kredi oranının da toplam portföy içerisinde düşük olduğunu ifade etti.

TAŞERON İŞÇİLERİN DURUMU

Ağbal, taşeron işçilere kadro verilmesine yönelik çalışmaların sorulması üzerine, "Taşeron işçilerle ilgili çalışmalar devam ediyor. Sayın Başbakanımızın ifade ettiği çerçevede yılbaşından önce bu yasayı Meclisten geçirmeyi planlıyoruz. Burada Bakanlar Kurulu bir model noktasında karar verdiği anda da hükümet olarak bunu sizlerle paylaşacağız." açıklamasında bulundu.

Hazine borçlanması ve faizlere yönelik sorular karşısında da Ağbal, "Bugün Hazine borçlanması ve faiz bakımından son dönemde belki bir konjonktür olarak yukarıya gidiş söz konusu ama genel olarak kamu borcunun milli gelire oranının hala sürdürülebilir seviyelerde olduğunu görüyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Hazine garantileriyle ilgili orta vadede gerek şehir hastaneleri, gerekse garanti ödemeleriyle ilgili bütçeden gerekli ödenekleri öngördüklerini hatırlatan Ağbal, bütün hesapları bütçe disiplini üzerine yaptıklarını ve daha çok sağlık ve ulaşım alanında uygulanan bu projelerin ülkenin kalkınmasına önemli hizmetler sunacağını söyledi.

Bakan Ağbal, kamu-özel işbirliği projelerinin ülkenin ihtiyaç duyduğu temel alanlarda, yatırımların çok hızlı bir şekilde yapılması, vatandaşların kaliteli hizmet alması, Türkiye'nin büyüme potansiyelini yukarı çekecek, önemli stratejik yatırımların hayata geçirilmesi amacıyla yapıldığını ifade etti.

ŞEKER FABRİKALARINDAKİ İŞÇİLERİN KADROYA ALINMASI

Özelleştirme uygulamalarında 2018'de 10 milyar liralık hedefe yönelik olarak Ağbal, bunun 6-7 milyar lirasının geçmiş yıl özelleştirmeleri ile bu yılki özelleştirmelerin taksitlerinden geldiğini söyledi.

Ağbal, şeker fabrikalarındaki kadrosuz işçilerin durumuna ilişkin olarak, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Şeker fabrikaları benim gözbebeğim. Şeker fabrikalarındaki işçilerimiz büyük bir özveriyle o fabrikalarını ayakta tutuyorlar. Bununla ilgili hükümet olarak, hem şeker piyasasının hem şeker fabrikalarının hassasiyetini biliyoruz. Bu konuda mutlaka gerek işçilerimiz, gerek sendikalarımız, gerek yerel paydaşlarımız hep beraber istişare ederek, şeker fabrikalarının daha da büyümesi, yatırım imkanının artırılması için gerekli çalışmaları yapacağız. Tabii özelleştirme de yapacağız ama burada bütün hassasiyetleri dikkate alarak çalışma yapacağız. (Kadrosuz işçiler) O konuda beraber çalışıyoruz zaten. Şeker Fabrikaları Genel Müdürlüğümüz bir çalışma yaptı, işçi arkadaşlarımızla da sendikadaki arkadaşlarımızla da görüşüyoruz. Zamanı gelince arkadaşlarımızın beklentileriyle ilgili olumlu adımları atacağız."

Kaynak: Editör:
Etiketler: TAŞERON, işçilere, müjdeli, haber!,
Yorumlar
Haber Yazılımı Adana Temizlik Şirketleri