Haber Detayı
23 Ocak 2015 - Cuma 10:40
 
Türk Eğitim Sen'den eylem
Türk Eğitim Sen MEB'e bağlı tüm okul ve kurumlarda her ayın ilk haftasında (9-10-11-12-13 Şubat, 2-3-4-5-6 Mart, 6-7-8-9-10 Nisan, 4-5-6-7-8 Mayıs, 1-2-3-4-5 Haziran) "Nöbet Tutmama" eylemi yapılmasına kararı alındı
Eğitim Haberi
Türk Eğitim Sen'den eylem

Konuyla ilgili açıklama yapan Türk Eğitim Sen Adana 1 Nolu Şube Başkanı Selahattin Dolgun,nöbet tutma işinin neredeyse her meslekte bir karşılığı olduğunu ancak öğretmenlikte nöbet tutmanın karşılığının olmadığı dile getirdi.Öğretmenlerin nöbet ücretinden mahrum bırakıldığını ve bu mahrumiyetin vicdanen de hukuken de geçerli olmadığını ifade eden Başkan Dolgun,Nöbet tutmanın karşılığının ek ücret olarak verilmemesinin anayasada bulunan angarya kanununa aykırı olduğunu ve İLO sözleşmelerine de aykırı olduğunu söyledi.

Türk Eğitim-Sen olarak hakka uygun olmayan bu durumun çözülmesi için nöbetlerde ek ücret konusunu her türlü mercie taşıdıklarını vurgulayan Dolgun, ülke genelinde yapmış oldukları çalışmalarla bütün öğretmenler için imza kampanyası başlattıklarını bildirdi. Konuyu 19. Eğitim Şurası’na taşıdıklarını ve nöbetlerin ücretlendirilmesine katkı sağladıklarını açıklayan Başkan Dolgun,Şimdiye kadar yapılan çalışmalara rağmen hala Milli Eğitim Bakanlığı’nın bir çalışmada bulunmadığına da dikkat çekti. Türk Eğitim- Sen, 2014-2015 eğitim ve öğretim yılının 2. yarısında Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olan okullarda nöbet tutmayacaklarını kaydeden Dolgun,. Şubattan Hazirana kadar her ay bir haftalık nöbet tutmama eylemi kararı aldıkalrını söyledi.. 

SENDİKAMIZ NÖBET TUTMAMA EYLEMİ KARARI ALDI 

Dolgun; konuşmalarına şöyle devam etti; Meslek gruplarının hemen hepsi nöbet görevinin karşılığı olarak ek ücret almaktadır. Bu durumun istisnası öğretmenlerdir. Öğretmenler tuttukları nöbet için ek ücret alamamaktadır. Bu ise vicdani olarak kabul edilemeyeceği gibi hukuken de kabul edilebilir değildir. 

Öğretmenlerin tuttukları nöbet karşılığı ek ücret alamaması Anayasamızda yer alan angarya yasağına aykırılık arz ettiği gibi; İLO Sözleşmelerine de aykırı bir durum mevcuttur. 

Türk Eğitim Sen olarak, hakka ve hakkaniyete aykırı olan söz konusu problemin çözümü için konuyu her türlü platforma taşımış ve ülke genelinde nöbet görevinin ücretli hale gelerek angaryanın önlenmesi hususunda dilekçe kampanyası başlatmıştık. 

En nihayetinde söz konusu talebi en son yapılan 19.Milli Eğitim Şurası'na taşıyarak; şurada nöbet görevinin ücretlendirilmesinin kabul edilmesine katkı sağladık. 

Ancak bugüne kadar konuyla ilgili Milli Eğitim Bakanlığınca bir çalışma başlatılmamıştır. Bu nedenle Türk Eğitim Sen Yönetim Kurulunca sorunun daha hızlı çözüme kavuşabilmesi adına 2014-2015 öğretim yılı II. Döneminden itibaren MEB'e bağlı tüm okul ve kurumlarda her ayın ilk haftasında (9-10-11-12-13 Şubat, 2-3-4-5-6 Mart, 6-7-8-9-10 Nisan, 4-5-6-7-8 Mayıs, 1-2-3-4-5 Haziran) "Nöbet Tutmama" eylemi yapılmasına karar verilmiştir. Açıklamasında bulundu

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı Adana Temizlik Şirketleri