Haber Detayı
26 Eylül 2017 - Salı 11:01
 
Türkiye'nin en yoksul kenti Adana!
Türkiye'de geçen yıl itibarıyla en yüksek gelire sahip şehir Ankara’da oldu. Gelir eşitsizliğinin en düşük tespit edildiği il Zonguldak olurken, göreli yoksulluk oranının en yüksek belirlendiği bölge ise Adana olarak açıklandı.
Yaşam Haberi
Türkiye'nin en yoksul kenti Adana!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2016 yılı gelir ve yaşam koşulları araştırması bölgesel sonuçlarını açıkladı. Buna göre, Türkiye'de ortalama yıllık eşdeğer hanehalkı kullanılabilir fert geliri 2016'da 19 bin 139 lira olarak hesaplandı. İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflaması (İBBS) 2. Düzey Bölgeleri itibarıyla söz konusu geliri en yüksek olan bölge, 26 bin 486 lirayla Ankara oldu. Ankara, 2015'te de listede ilk sırada yer alıyordu. Bu bölgeyi, 26 bin 41 lirayla İstanbul ve 23 bin 612 lirayla İzmir izledi. Ortalama yıllık eşdeğer hanehalkı kullanılabilir fert gelirinin en düşük olduğu bölgeler ise 8 bin 679 lirayla Mardin, Batman, Şırnak, Siirt; 8 bin 794 lirayla Şanlıurfa, Diyarbakır; 11 bin 88 lirayla Van, Muş, Bitlis, Hakkari olarak sıralandı. Gelir dağılımı eşitsizliği ölçütlerinden olan, sıfıra yaklaştıkça "gelir dağılımında eşitliği", 1'e yaklaştıkça 'gelir dağılımında bozulmayı' ifade eden 'Gini katsayısı' Türkiye'de 2016 itibarıyla 0,404 iken bu değerin en düşük olduğu bölgeler 0,315 ile Zonguldak, Karabük, Bartın ve Erzurum, Erzincan, Bayburt; 0,317 ile Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu, Yalova olarak belirlendi. Gini katsayısının en yüksek olduğu bölgeler ise 0,414 ile Adana, Mersin; 0,413 ile İstanbul ve 0,412 ile Van, Muş, Bitlis, Hakkari oldu. En yüksek gelire sahip yüzde 20'lik grubun gelirinin, en düşük gelire sahip yüzde 20'lik grubun gelirine oranı şeklinde hesaplanan P80/P20 oranı Türkiye genelinde 7,7 iken bu değerin en düşük olduğu bölgeler 4,5 ile Zonguldak, Karabük, Bartın; 4,8 ile Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu, Yalova; 4,9 ile Gaziantep, Adıyaman, Kilis olarak kayıtlara geçti. Bu oranın en yüksek olduğu bölgeler ise 8,1 ile Adana, Mersin; 7,7 ile Van, Muş, Bitlis, Hakkari; 7,4 ile İstanbul olarak sıralandı. 

SEKTÖREL GÜVEN ENDEKSLERİNDE KAYIP VAR

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), eylül ayına ilişkin sektörel güven endekslerini yayımlandı. Buna göre, mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi ağustosta 105,4 iken eylülde yüzde 2 azalışla, 103,3'e düştü. Hizmet sektörü güven endeksindeki bu azalış, son 3 aylık dönemde iş durumunun iyileştiğini, hizmetlere olan talebin arttığını değerlendiren ve gelecek 3 aylık dönemde hizmetlere olan talebin artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı. Perakende ticaret sektörü güven endeksi, eylülde yüzde 2,3 oranında azalarak 105,9 değerine geriledi. Yaşanan gerileme, son 3 aylık dönemde iş hacmi ve satışların arttığını, mevcut mal stok seviyesinin mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren ve gelecek 3 aylık dönemde iş hacmi ve satışların artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı. İnşaat sektörü güven endeksi ise ağustosta 88,3 iken bu ay yüzde 5,5 azalarak, 83,5 değerine düştü. İnşaat sektörü güven endeksindeki bu azalış, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyini mevsim normalinin üzerinde değerlendiren ve gelecek 3 aylık dönemde toplam çalışan sayısında artış bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı.  

EN YOKSUL BÖLGE ADANA

Her bölge için eşdeğer hanehalkı kullanılabilir fert medyan gelirin yüzde 50'si temelinde hesaplanan yoksulluk sınırına göre, gelire dayalı göreli yoksulluk oranının en yüksek olduğu bölgeler yüzde 15,9 ile Adana, Mersin; yüzde 14,7 ile Antalya, Isparta, Burdur; yüzde 14,2 ile Tekirdağ, Edirne, Kırklareli olarak gerçekleşti. Göreli yoksulluk oranının en düşük olduğu bölgeler ise yüzde 5,1 ile Zonguldak, Karabük, Bartın; yüzde 7,7 ile Manisa, Afyonkarahisar, Kütahya, Uşak; yüzde 7,8 ile Trabzon, Ordu, Giresun, Rize, Artvin, Gümüşhane bölgeleri oldu. Bir diğer yoksulluk sınırı olan medyan gelirin yüzde 60'ı dikkate alınarak hesaplanan gelire dayalı göreli yoksulluk oranının en yüksek olduğu bölgeler ise yüzde 22,6 ile Tekirdağ, Edirne, Kırklareli; yüzde 21,8 ile Adana, Mersin; yüzde 20,3 ile Antalya, Isparta, Burdur olarak kayıtlara geçti. Bu oranın en düşük olduğu bölgeler ise yüzde 10,5 ile Zonguldak ve Karabük olarak sıralandı.  

Kaynak: Editör:
Etiketler: Türkiye'nin, en, yoksul, kenti, Adana!,
Yorumlar
Haber Yazılımı Adana Temizlik Şirketleri