Haber Detayı
05 Ağustos 2015 - Çarşamba 11:50
 
Türkiyedeki Talasemililer ‘Avrupalı’ oluyor
Türkiye Talasemi Federasyonu Genel Başkanı Ali Kılıç, Avrupa Birliği Bakanlığı’nın Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı’nın düzenlediği toplantıya katıldı. Kılıç, “Federasyonumuzun uluslararası projelerde yer alması için tüm gayreti gösteriyoruz” dedi
Yaşam Haberi
Türkiyedeki Talasemililer ‘Avrupalı’ oluyor

Türkiye Talasemi Federasyonu ve ATODER Genel Başkanı Ali Kılıç, Avrupa Birliği Bakanlığı’nın Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığınca 22-24 Temmuz 2015 tarihinde İstanbul Point Otel’de düzenlenen değerlendirme toplantısına katıldı. 

100 TEMSİLCİ KATILDI

Kılıç, Avrupa Birliği Bakanlığı Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı Avrupa Gönüllü Hizmeti Uzmanı Emirhan Aslan’ın tertip ettiği ve Avrupa gönüllü hizmeti kapsamında akredite edilmiş 75 farklı kamu kurum ve kuruluşunun yanı sıra sivil toplum kuruluşlarından oluşan toplam 100 temsilciyle birlikte 6 eğitmenin katılımıyla yapılan toplantının verimli geçtiğini söyledi. Toplantıda Avrupa gönüllü hizmeti sürecindeki başarılı çalışmalar ve uygulamalar hakkında bilgilerin paylaşıldığını kaydeden Kılıç, “Avrupa gönüllü hizmeti sürecine yeni katılan kuruşların yanı sıra bu konuda deneyimli birçok kuruluş arasında deneyim paylaşımına yer verilirken, kuruluşlar arasında işbirliğinin güçlendirilmesi ve Erasmus Plus programı kapsamında değişikliklerin paylaşılması üzerine bilgiler de aktarıldı” dedi. 

ÜLKELER ARASI ORTAKLIK

Avrupa gönüllü hizmeti kapsamında akreditasyon komitesinin 06.08.2013 tarih ve 2013/4 sayılı kararıyla gönderdiği, koordinatör ve ev sahibi akredite olan Talasemi Federasyonunun bugüne kadar Fransa, Slovakya, İzlanda ve Finlandiya ülkeleri ile ortak projeler gerçekleştirerek 3 gönüllüsünü proje kapsamında Avrupa ülkelerine gitmelerini sağladığını belirten Kılıç, şöyle devam etti: “Gittikleri kuruluşlarda gönüllülük sürecini, ülkenin kültürünü ve farklı dilleri öğrenerek kapasitelerini arttırmalarına da katkı sağlanmıştır. Merkezi Finlandiya’da olan Kotkan Kaupunki isimli kuruluştan da federasyonumuza gelen gönüllümüz Nea Karaloto bu ay sonu itibariyle bir yılı tamamlayarak ülkesine dönecek ve ülkemizde öğrenmiş olduğu bilgi ve tecrübelerini ülkesinde çevresiyle paylaşacaktır. Bu program çerçevesinde gönüllümüze ülkemizin gelenek, görenek, kültürünü ve dilini bununla birlikte bulunduğu süreç içerisinde dernek çalışmalarımızı öğreterek ülkemizde ve şehrimizde en iyi şekilde ağırlamanın mutluluğunu yaşadık. Öyle ki önümüzdeki aylarda Bakanlık tarafından sonuçları açıklanacak olan proje başvurularımızda ise iki ayrı ülkeyle ortaklık kurarak çalışmalarımıza devam edeceğiz. Kaldı ki bu çalışmalardan dolayı 6 ay süreyle toplamda 4 gönüllüyü ülkemizde misafir etmeyi planlamaktayız.” 

SÜREÇTEN MEMNUNUZ

Aynı zamanda Talasemi Federasyonu çatısı altındaki 26 dernekten bu işle ilgilenecek derneklere süreç hakkında bilgilendirme toplantıları düzenleyeceklerini ifade eden Kılıç, Avrupa Gönüllü Hizmeti kapsamında projeler ve yapılan çalışmalardan bu amaca hizmet etmekten duydukları memnuniyeti de dile getirdi.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı Adana Temizlik Şirketleri