Haber Detayı
15 Mayıs 2017 - Pazartesi 10:31
 
TÜRSAB BYK üyesi Şirin'den önemli uyarı...
Ekonomi Haberi
TÜRSAB BYK üyesi Şirin'den önemli uyarı...

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Adana Bölgesel Yürütme Kurulu (BYK) Başkanı Murat Şirin, Türkiye'de her yıl yaklaşık 500 bin kişinin kaçak tura katıldığını belirterek, 'kaçak turlar'ın tatilcinin canını ve parasını tehdit ettiğini söyledi.
Şirin, yaptığı açıklamada, Selanik Türkleri ve Buca Yaylacıklılar Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği kadın üyelerini taşıyan midibüsün uçuruma yuvarlanması sonucu 24 kişinin ölmesi, 10 kişinin yaralanmasının herkesi derinden üzdüğünü belirtti.
Kazanın, bu tür etkinliklerin tur düzenleme ehliyetine sahip olmayan kişilerce yapılmasının oluşturduğu zararları bir kez daha kamuoyunun gündemine taşıdığını belirten Şirin, 1618 Sayılı Kanun gereği tur düzenleme yetkisinin sadece Türkiye Seyahat Acentaları Birliğine üye seyahat acentelerine tanınan bir yetki olduğunu bildirdi.
Şirin, kanun gereği; tur düzenleyen seyahat acentelerinin zorunlu seyahat sigortası yaptırması, transferde kullanılan araçların da, karayolu mevzuatına uygun özelliklere haiz ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından araç standartlarına uygun yetki belgesine kayıtlı olması gerektiğini ifade etti.
"Her yıl yaklaşık 500 bin kişi kaçak tura katılıyor" diyen Şirin, şunları kaydetti: 
"Kaçak turlar tatilcinin parasını ve canını tehdit ediyor. Acenteler ile kaçak turların rakamları karşılaştığında günde 50-100 lirayı bulan bu rakam için vatandaşlar farkında olmadan kendilerini tehlikeye atıyorlar. Tüm kurum ve kuruluşlarımızın yanı sıra vatandaşlarımızdan gezi etkinlikleri için yasal düzenlemelerin öngördüğü şekilde TÜRSAB üyesi seyahat acentelerden hizmet almaları gerektiğini kendilerine bir kez daha hatırlatıyoruz."

Kaynak: Editör:
Etiketler: TÜRSAB, BYK, üyesi, Şirin'den, önemli, uyarı..., ,
Yorumlar
Haber Yazılımı Adana Temizlik Şirketleri