Haber Detayı
13 Şubat 2015 - Cuma 10:05
 
Uyuşturucu ile mücadele kurulu Ünüvar başkanlığında toplandı
Türkiye Halk Sağlığı Kurumu toplantı salonunda, Üniversiteler Bünyesinde çalışan Bağımlılık Araştırma Merkezi Yöneticileri ve Uyuşturucu ile Mücadele Kurulu Üyeleri ile 2. toplantısını gerçekleştirildi.
Gündem Haberi
Uyuşturucu ile mücadele kurulu Ünüvar başkanlığında toplandı

İlki 23 Ocak 2015 tarihinde gerçekleştirdiğimiz toplantının ikincisi TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Necdet Ünüvar’ın başkanlığında, Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Hüseyin Çelik, Başbakanlık Danışmanı Hüseyin Kök, Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Selahattin Menteş, İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Aziz Yıldırım, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Serhat Ayrım ve TÜBİM Başkanı Cengiz Erişir de Kurul Üyesi sıfatıyla olarak katıldılar. 
Üniversite Araştırma Merkezi Yöneticilerinden ise Üsküdar Üniversitesi’nden Prof. Dr. Nesrin Dilbaz,   Hacettepe Üniversitesi’den Prof. Dr. Ali Rıza Tümer, Doç. Dr. Mukaddes Gürler, Dr. Ayşe Derya Kaynak,  Ege Üniversitesi’nden Prof. Dr. Hakan Coşkunol (BATI) ve Akdeniz Üniversitesi’nden Prof. Dr. Murat Kuloğlu (AMBAUM) katıldı. Bir önceki toplantıda alınan karar gereği ise Yüksek Öğretim Kurulundan ilgili Şube Müdürü Osman Nuri Çeçen toplantıya katıldılar.
Toplantıda bağımlılık alanında çalışan Sağlık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Basın, Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü bürokratları da yer aldılar.
26 kişilik katılımcı ile 11.02.2015 Çarşamba günü gerçekleşen toplantıda;
İlk toplantıda alınan kararların kısa bir değerlendirilmesi,
Üniversiteler bünyesinde Enstitülerin kurulması ya da TÜSEB içerisine Araştırma
Merkezlerinin Koordinatörü olacak bir Enstitünün kurulum çalışmalarının yapılması,
Eğitim, Araştırma ve Uygulamanın önemi ve belirli bir senkronizasyon içinde çalışmasının gerekliliği,
Bağımlılık Psikiyatrisi Uzmanlığı konusunda yan dal çalışmaları,
Bağımlılık ile ilgili bir çerçeve yönetmelik konusunda çalışmaların YÖK tarafından başlatılması,
Bağımlılık alanında çalışmalara yönlendirme anlamında psikiyatristlerin teşvik edilmesi gerekliliği,
Bağımlılık Danışmanı yetiştirilmesi,  
gibi önemli konularda çalışmaların yapılması görüşüldü.
Sağlık Bakanlığı’nın Antalya’da Uygulama Merkezi ihtiyacının 2015 yatırım programına alındığı bilgisi de katılımcılar ile paylaşıldı.
Uyuşturucu ile Mücadelede Araştırma Merkezlerinin çalışmalarının önemi ve bu alanda kurumların işbirliği ve iletişiminin önemi toplantıda özellikle vurgulandı.
Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı Adana Temizlik Şirketleri