Haber Detayı
28 Mayıs 2015 - Perşembe 17:41
 
Uzunlular'dan Fetih mesajı
Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Adana İl Başkanı Yunus UZUNLULAR,İstanbul’un Fethi’nin 562.yıldönümü nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı.
Gündem Haberi
Uzunlular'dan Fetih mesajı

Türk ve Dünya tarihinde çağ açan ve çağ kapatan dönüm noktası olan İstanbul’un Fethi’nin 562.yılını büyük bir gurur ve heyecanla göğsümüz kabararak kutluyoruz.

Yeniden Diriliş Destanı Yazılmıştır.

Kutlu fetih, yalnızca bir dünya kentinin el değiştirmesi gibi basit bir olay olarak görülemez., Zira ortaya çıkardığı neticeleri bakımından devrin ve sonraki yüzyılların küresel dengelerini bozarak, Türk milletine yeni bir ufuk açacak stratejik ve muhteşem bir silkiniştir. Fatih Sultan Mehmet Han gibi başarılı bir komutanın liderliğinde yeniden diriliş destanı yazılmıştır.

Söğütten besmele ve dualarla yola çıkan Kayı boyunun ilerleyişi 154 yıl sonra İstanbul’da İmparatorluk dönemine geçilmesine vesile olmuştur.

53 günlük süren kuşatma sonucu İstanbul Türk topraklarına katılmış,Türk’ün adaleti,hoşgörüsü ve misafirperverliği İstanbul’a nüfus etmiştir.Peygamber Efendimizin yüzyıllar öncesinden övgüsüne mazhar olmuş bu fetih hareketi ile Osmanlı İmparatorluğu yeni bir başkente kavuşmuştur.

Hedefe Ulaşılmıştır.

1058 yıllık Doğu Roma İmparatorluğu son nefesini böylelikle vermiş, ; Aziz milletimizin yüzyılları aşan milli hedeflerinin, inancının, imanının ve sabrının kılavuzluğunda hedefe ulaşılmıştır.

Bu kentin Türklerce sahiplenilmesi aynı zamanda, Büyük Türk Hakanı ikinci Mehmet’i “Fatih” yapan tarihi bir ülkünün ve milli şuurun da ifadesi ve sonucudur.

Fedakârlığın ve cesaretin zirvesine ulaşam ceddimiz, karadan yürütüp Haliç’te suya indirdikleri umutlarıyla Bizans burçlarına Üç Hilal’i asmışlar ve İstanbul’un sonsuza kadar Dünya’nın en büyük Türk kenti olduğunu herkese göstermişlerdir.

İnanıyorum ki, 562 yıl önceki fetih ruhu gün gelecek yeniden dirilecek, Türk milleti Türk düşmanlarına hak ettiği dersi hiç çekinmeden bir kez daha verecektir.

Bu düşüncelerle İstanbul’u bir Türk-İslam kenti yaparak çağı değiştiren,Başta Ulu hakan Fatih Sultan Mehmet olmak üzere fetihte yer alan ecdadımızın hatıralarını minnet ve şükran ile anıyor hepsine Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyoruz.
Yunus UZUNLULAR
Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Adana İl Başkanı

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı Adana Temizlik Şirketleri