Haber Detayı
04 Ocak 2018 - Perşembe 12:10
 
Yıldıray Şener'den 5 Ocak Mesajı...
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Yüreğir İlçe Başkanı Yıldıray Şener, 5 Ocak Kurtuluş Günü dolayısıyla yönetim kurulu adına bir mesaj yayımladı.
Gündem Haberi
Yıldıray Şener'den 5 Ocak Mesajı...

Yıldıray Şener, mesajında şu görüşlere yer verdi:

"Birinci Dünya Savaşından yenilgi ile çıkan Osmanlı İmparatorluğunun, dünya egemen güçleri tarafından paylaşım alanı haline dönüşerek, Anadolu toprağı işgal edilmiştir.

31 Ekim 1918'de komutayı devralmak için Adana'ya gelen Mustafa Kemal'e Alman General Liman Von Sanders "Yenildik, bizim için her şey bitti." derken Mustafa Kemal cevaben "Müttefikler için bitmiş olabilir ama bizi ilgilendiren savaş, İstiklalimizin savaşı ancak şimdi başlıyor" cümlesiyle karşılık vermiştir.

Ulusal Kurtuluş Savaşı, her cephede yenilerek Anadolu toprağına sıkışıp kalan bir ulusun, bağımsızlık yolunda, bizi yutmak isteyen emperyalizme ve mahvetmek isteyen kapitalizme karşı mazlum devletlere de örnek olacak bir dayanışmanın ve mücadelenin sergilendiği büyük bir Zaferdir. Harap ve bitap düşmüş, yoksul bir ulusun milli birlik ve beraberlik içerisinde inandığı lideri Mustafa Kemal ile her türlü zorluğu aştığı günün adıdır, 5 Ocak.

15 Mart 1923 tarihinde Adana'yı ziyaret eden Mustafa Kemal şu sözleri beyan etmiştir: "Acı günlere ait olmakla beraber, bu memlekete ait kıymetli bir hatırayı yad etmek isterim. Efendiler! Bende bu vekaiyiin ilk hissi teşebbüsü, bu memlekette, bu güzel Adana'da vücud bulmuştur.

" Böylelikle Mustafa Kemal, Adana'nın ulusal kurtuluş mücadelesinde kendisine ilham kaynağı olduğunu belirtmiştir. Mustafa Kemal, tüm yokluklar içerisinde dahi Türk Ulusu'na olan inancını asla yitirmemiş, Milleti, yine milletin azim ve iradesinin kurtaracağına inanmıştır.

Milli Birlik ve Beraberliğe büyük önem veren Mustafa Kemal, "Eğer, aynı başarıları ve zaferleri ileride de kazanmak istiyor isek, aynı esasa dayanalım. Memleket, dayanışmaya bağlı bir birliğe muhtaçtır.

Alelade politikacılıkla milleti parçalamak hıyanettir" demiştir.5 Ocak 1922 günü Adanalının bağımsızlıktan asla vazgeçmeyeceğini bir kez daha tüm dünyaya kanıtladığı ve Kurtuluş Savaşı destanında üzerine düşen görevi en iyi örnekleriyle yerine getirdiği gündür. Bu nedenle, bugün sahip olduğumuz Cumhuriyetimizin ve demokrasimizin kıymetini bilmeliyiz. Elde ettiğimiz tüm kazanımları daha çağdaş ve müreffeh, insan hak ve özgürlüklerinin alabildiğince yaşandığı bir Türkiye için harcamalıyız. Ulusal Kurtuluş Savaşını, cumhuriyeti, kazanımlarını ve devrimlerini yok sayanlara, unutturmak isteyenlere karşı Mustafa Kemal Atatürk'e akıl ve bilimselliğe, cumhuriyetin kazanımlarına daha da sahip çıkmalıyız.

Kimsenin ötelenmediği, ayrıştırılmadığı, görüş ve düşünceleri ne olursa olsun kimsenin yok sayılmadığı günler özlemiyle, güzel Adana'mızın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. Yıldönümünde başta Mustafa Kemal Atatürk, onun düşünce ve eylem arkadaşlarını, tüm ulusal kurtuluş savaşı şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyoruz."

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yıldıray, Şener'den, 5, Ocak, Mesajı...,
Yorumlar
Haber Yazılımı Adana Temizlik Şirketleri