Haber Detayı
02 Ocak 2020 - Perşembe 19:22
 
Yine HALİL AVCI... Yine Skandal bir haber!
Gündem Haberi
Yine HALİL AVCI... Yine Skandal bir haber!

Adana’da ünlü müteahhit Halil Avcı’nın göle nazır yaptırdığı Billuryalı Vilları’nda; iş adamı Turgut Parlak ve eşi işkadını Esin Parlak’a ait villanın çatı katında, çatı içerisine döşenmiş elektrik kablolarının şase yapması sonucu yangın çıktı. 600 bin Euro’luk akıllı binadaki yangın sırasında, ne duman ne de yangın alarmı çalıştı. Adana’nın ünlü isimlerinden iş kadını Esin Parlak, “Bu işin peşini bırakmam mümkün değil, yangın ya biz uyurken çıksaydı, ne yan komşumuz ne de biz sağ kurtulamazdık!” diye endişelerini dile getirdi. 

 KULLANILMAYAN ÇATI KATI YANDI 

 Turgut ve Esin Parlak çiftçi, ünlü müteahhit Halil Avcı’nın Seyhan Baraj Gölü kıyısında yaptırdığı Billuryalı olarak bilinen 19 villadan birini satın aldı.  Ancak geçtiğimiz günlerde, villanın ardiye olarak kullanılan ve kıymetli eşyaların konulduğu çatı katında, çatının asma tavanının içerisinde, elektrik kontağından yangın çıktı. Haber verilmesi üzerine olay yerine gelen Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekipleri, göz gözü görmeyen çatı katına dumandan etkilenmemek için oksijen tüpleri takarak müdahale etti. Güçlükle kontrol altına alınan yangında çatı katı kullanılmaz hale gelirken villanın ve eşyaların neredeyse tamamında hasar oluştu. 

 “AKILLI EV SATIN ALDIK ANCAK”

İş kadını ve sosyal sorumluluk projelerine verdiği desteklerle bilinen Esin Parlak, olayın olduğu gün evde ikinci üniversite eğitimine ilişkin vize sınavları için hazırlık yaptığını söyledi. Parlak, o gün ev işlerinde kendisine yardımcı olan kadının izin günü olduğunu ve evde gün boyu kendinden başka kimse olmadığını anlattı. Parlak, ders çalıştığı için yardımcı kadından erken gelmesini istemiş olmasını ise en büyük şans olarak ifade etti. Kadın geldikten kısa süre sonra çatı katından iki adet patlama sesi ve sonrasında duman geldiğini gördüğünü anlatan Esin Parlak, “İşin en acı tarafı Halil Avcı İnşaat firmasına güvenip, dünya kadar para ödeyip aldığımız akıllı ev sistemli villada, ne yangın alarmı çaldı, ne de evdeki sistem kendiliğinden kapandı. Müteahhit firmanın gizli ayıbını çok acı bir tecrübeyle öğrenmiş olduk” dedi.

 

 “İTFAİYE ERLERİ OKSİJEN TÜPÜYLE İÇERİ GİREBİLDİ” 

 

Parlak, yaşadıklarını ise şöyle anlattı: “Yangın söndürmeyle birebir ilgilenen bir firmaya sahibiz. Evin her tarafında yangın söndürme tüpü var, dumanı görünce yangın söndürme tüpleri ile yukarıya doğru koştuk. Fakat 5 dakikadan az sürede göz gözü görmez oldu. Tüpleri uzaktan sıkabildik. Bu arada itfaiyeye bilgi verdim, eşime söyledim, yan komşumuz ve güvenlik bizlerin feryadını duyup koştu. Alarm çalmadığından onlar da dumanı görüp itfaiyeyi aramışlar. İtfaiyenin gelmesi sanırım 15 dakika sürdü. Ben son bir gayretle yan komşunun getirdiği yangın tüpünü de sıkmak istedim, ama sonrasını hatırlamıyorum. Site güvenliği ve yardımcı kadın beni dışarı çıkarmış. Herhalde beni dumanın içinden çekip almasalardı ölürdüm, çünkü çok ağır bir dumandı. İtfaiye erleri dahi ancak oksijen tüpü ile girebildiler içeriye. Çatı katındaki oda 4 yıldır İstanbul’da okuyan kızımın odası. O odada değil elektrikli alet, telefon prizi dahi takılı değil. Bu sırada fiili bir alev bile görünmezken kaynağın tespit edilmesi zor oldu. İtfaiyeciler saatlerce eve su bastı ve nihayetinde yangının çatı içerisinde olduğu anlaşılınca çatıyı yıkarak yangını ve o korkunç dumanı kontrol altına aldılar.”

 

KULLANILAN MALZEMEYE BAK!

 

Villayı Halil Avcı İnşaat’tan sözleşmeyle anahtar teslimi aldıklarını ve ilk yerleşen aile olduklarını kaydeden Parlak, diğer taşınanlarla aralarında en az 1,5-2 yıl fark olduğunu hatırlattı. Parlak, konuşmasını şöyle sürdürdü: ‘’Kimse her şeyi ile hazır aldığı bir villada, acaba müteahhit asma tavanın içine elektrik kablolarını nasıl döşemiş, ne tür bir ucuz malzeme kullanmış ya da su borularını nerden geçirmiş diye bakmaz. Ev satın alırken insanlar karşı tarafın işini layığıyla yaptığını düşünür. Maalesef bizlerin göremeyeceği yerlerde ne kadar kalitesiz malzeme kullandıklarını ancak çatımız yıkılınca ve bu vahim olay yaşanınca gördük.  Çatının içerisine ısı yalıtımı için döşedikleri elyaf ve elektrik kablolarını yalıtım olmaksızın iç içe döşemişler. Resmen insan hayatı ile dalga geçmişler.”


“İTFAİYE RAPORU VE BİLİRKİŞİ TESPİT RAPORLARI ORTADA”


Başarılı iş kadını Esin Parlak, itfaiye raporunda; çatının içinden geçen elektrik kablolarının ek yerlerinde şase olması sonucu yangının çıktığının belirlendiğini söyledi. Parlak, şöyle devam etti: “Hem biz hem de bizden habersiz Halil Avcı evimize mahkeme kanalı ile bilirkişi göndererek tespit yaptırdı. Kendisi gelip bir gün ziyaret etmeyip mahkeme kanalı ile tespit yaptırsa da netice onun için hayal kırıklığı. Çünkü ortada bir tek gerçek var. Sözleşme harici 08 Temmuz 2010 tarihinde kendi el yazısı ile yazıp bize verdiği belgede görüldüğü gibi, tüm elektrik kablolarının döşenmesi işi müteahhit firmanın sorumluluğundaydı ve 3 raporun da ortak tespiti bu yangının çatı katındaki asma tavan içerisinden geçen kabloların kısa devre yapması sonucu oluştuğu yönünde çıktı.”


“SORUMLULARIN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIM”


Parlak, yangının yaşandığı günden bu yana uyuyamadığına dikkat çekerek, sözlerini şöyle tamamladı: “Uykuda yakalansaydık hepimiz ölürdük fikri aklımdan çıkmıyor. Tüm hayatımız altüst oldu, evimiz kullanılmaz halde ve bu sebeple başka eve kiraya çıkmak zorunda kaldık. Başta okula giden oğlum olmak üzere hepimizin düzeni bozuldu. İnsan hayatı bu kadar ucuz olmamalı, bu kadar yüksek fiyatlara ev satan müteahhitler daha sıkı denetlenmeli. Ben bana yaşatılan can pazarının sorumlularının peşini bırakmayacağım. Türk hukukuna güvenim sonsuz, maddi ve manevi yönden uğradığım bu eziyetle ilgili zararlarımın giderilmesi için sonuna kadar çaba sarf edeceğim.”

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı Adana Temizlik Şirketleri