Haber Detayı
05 Şubat 2015 - Perşembe 12:48
 
Yüreğir'de isyan!
Adana'nın Yüreğir ilçesinde bir binanın yıllardır kullanılan sokağın üzerine yapılması vatandaşları isyan ettirdi.
Gündem Haberi
Yüreğir'de isyan!

Edinilen bilgiye göre, bir inşaat firması, mahalle halkını 'Yolu kapatmayacağız' diye ikna ederek, Güneşli Mahallesi'nde yılardır kullanılan 509 numaralı sokağın bitişiğinde 2 yıl önce inşaata başladı. Firma tarafından sokak bitişiğine 11 katlı bir bina dikildi ancak binanın giriş merdivenleri ve örülen duvar, 509 numaralı sokağı kullanılamaz hale getirdi.
Duruma tepki gösteren mahalle halkı, evlerinin bulunduğu alana giren başka sokak olmadığını, binanın diğer tarafında yer alan sokağın ise çıkmaz olduğunu kaydetti. Evine gidebilmek için caddeden 300 metre dolaşmak zorunda olduğunu anlatan Saadet Büyüközer isimli bir vatandaş, bu şartlar altında mahalleye itfaiye ve ambulansın giremediğinden yakındı.
Nimet Barbaros isimli vatandaş ise mahallelerindeki çalışanların gece geç saatlerde eve döndüğünü ve sokağın kapalı olması nedeniyle küçük katlı evlerin damlarından atladıklarını dile getirdi. Barbaros, kendi çocuklarının evlerine gidebilme için geçtiğimiz gece duvardan atlamaları nedeniyle diğer komşular tarafından hırsız zannedilerek kovalandığını öne sürdü.
Şuanda çıkmaz durumunda olan 508 ve 510 sokaklarının açılıp ondan sonra inşaatın yapılması halinde vatandaşların zor duruma düşmeyeceğini vurgulayan Güneşli Mahallesi Muhtarı Murat Küçükaltun da, binanın kapattığı sokağa geçici olarak 2 metrelik bir yol bırakılmasını istedi. Küçükaltun, çıkmaz sokakların açılması için Yüreğir Belediyesi'ne dilekçe verdiklerini ifade eti.

yuregirde-sokaga-yapilan-bina-vatandaslari-isyan-ettirdi.jpg

“İMARDAN GEÇTİ, KEYFİMİZDEN YAPMADIK”
İnşaat firması yetkilisi Mustafa Dardan ise, “Burası imardan geçmiş bir yer, keyfimizden kapamadık” dedi. 
Tapu ve Kadastro'nun ölçüm yapıp, kullanacakları alanı tespit ederek kendilerine izin verdiklerini savunan Dardan, topu belediyeye attı. İnşaat başladığı sırada çıkmaz sokakların açılmış olması gerektiğini vurgulayan Dardan, şöyle konuştu: 
“Hemen binanın yanındaki çıkmaz yol buraya kaydırıldı, yol oraya açılacak. Vatandaş haklı olarak tepki gösteriyor, yol istiyor ancak bizimle alakalı bir şey değil. Dilekçeler verildi, görüşmeler yapıldı, 'Hallolacak' dediler ancak hala bir adım atılmadı. Bizim inşaat da son aşamaya geldi artık tamamen kapatmamız gerekiyor iskan alabilmemiz için. Belediye orayı açmadı, halkımız haklı olarak 'yol' diyor, ne yapalım?”

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı Adana Temizlik Şirketleri