google-site-verification=9o-PCanu17uNkRFRXfnrpvdGm4PqEkdFSkECFs4oyw4
Haber Detayı
30 Mayıs 2021 - Pazar 14:31
 
Zincir marketlere yasak geliyor!
Ekonomi Haberi
Zincir marketlere yasak geliyor!

Alışveriş merkezleri (AVM) ve zincir marketlerle ilgili yeni yasa çalışması Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla hızlandı. Zincir marketler için bir dizi yasak getirilirken, mahalle bakkalını koruyucu düzenlemeler de yolda. İşte yeni yasa tasarısından ilk bilgiler...

 


Zincir marketlere yasak geliyor! BİM, A101, Migros, Şok, Carfursa pazar günleri kapalı olacak.

 


Alışveriş merkezleri (AVM) ve zincir marketlerle ilgili yeni yasa tasarısı hızlandırıldı. Bakanlık temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, ilgili milletvekilleri önümüzdeki hafta Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın başkanlığında bir toplantı yapacak. Konu tüm detaylarıyla masaya yatırılacak. Düzenlemenin daha sonra Meclis gündemine taşınması ve AK Parti grubunda ele alınıp yasalaştırılması bekleniyor.  Hazırlanan ve toplantıda üstünden geçilecek taslakta bulunan bazı düzenlemeler şöyle:


Zincir marketler pazar günü kapatılıyor

 

Küçük esnafın ve çalışanların korunması açısından zincir marketler pazar günleri saat 11'den önce açılamayacak. Pazar günleri zincir marketlerin tamamen kapalı olması formülü de gündemde. Haftanın bir günü AVM'lerin kapalı olması formülünün pandemide yaşanan sıkıntılar nedeniyle bir süre ertelenebileceği üzerinde duruluyor.

 

Zincir marketlerin arası en az 2 kilometre olacak

 

Teklifte, mahalle bakkalları ve küçük esnafın korunması için bazı düzenlemeler yer alacak. Bunlardan biri mahalle bakkallarının 200 metre yakınında zincir market açılamaması olacak.Aynı sokakta aynı zincirin birden fazla şubesi olamayacak. Market bulvar üzerinde ise iki yer arasında 2 kilometre mesafe kuralı uygulanacak.


Nüfusu 2 binin altında olan yerlerde yasak

 

Nüfusu 2 binin altında olan yerlerde zincir market açılamayacak. Böylece köy bakkallarının kapanmasının önüne geçilecek. Nüfus kriterine göre zincir marketlerin açılmasının sınırlandırılması da tartışılıyor. 

 

5 bin nüfusa bir market

 

Örneğin, bir zincirin her 5 bin nüfusta bir market açabilmesi gibi. Böylece bazı yerlerde 100 metre ara ile aynı zincirin marketlerinin açılması önlenecek.


Sigara, beyaz eşya, cep telefonu yasak

 

Zincir marketlerde tütün mamulü, mobilya, cep telefonu, elektronik eşya ve beyaz eşya satışı yapılamayacak. Ancak alanı bin 500 metre karenin üstünde ise bunların satışına izin verilebilecek.


AVM'ler arası en az 5 kilometre olacak

 

Yeni açılacak AVM'ler arasında 5 kilometre mesafe konulacak.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı Adana Temizlik Şirketleri