Yazı Detayı
02 Temmuz 2020 - Perşembe 19:43
 
05 Ağustos'ta Atatürk Pozantı'da!
İsmail NERİMANOĞLU
 
 

          Adana tarihin ara sokaklarında yitik şehir. Tarihin tozlu raflarında kazılar yapsanız neler çıkacaktır bilinmez... Meselâ; 05 Ağustos 1920 tarihi... Ya da meşhur vecize "Bende bu vekayiin ilk hissi teşebbüsü bu memlekette, bu güzel Adana’da doğmuştur." 05 Ocak'tan 05 Ocak'a hatırlanan ama nerede nasıl ve söylenirken kimler vardı? Adana'da söylendi ama bu konuşmanın geçmesi için neler konuşuldu, yaşandı? Bilen var mı? Adana üzerine tarih araştırması yapalar dahi bu sözün peşinden gitmedi. Düşünceli Atatürkçü Düşünce Derneği bile akledemedi...
          Sanki bir el Adana'nın yazılı, sözlü ve mimari tarihini törpülüyor. İstediği kıvama getirmeye çalışıyor gibi... Değil son 200 yılı son 100 yılının dahi mimarisini bulmanız pek mümkün görünmüyor. Ramazanoğlu Beğliğinden kalan 3-5 eserden öteye geçemiyorsunuz. Şehir envanterinde mimari olarak Osmanlıdan kalan kaç ev, konak, köşk ve yalı var?
          Birileri sanki bu şehrin hafızasıyla oynuyor. Gelelim yazımızın peşrev kısmındaki 05 Ağustos 1920 tarihine; 100 yıl evvel Mustafa Kemal Paşa görevli olarak Adana'yı ziyaretleri oluyor. O ziyaretlerinden birinde tarihe not düşülen şu meşhur sözü diyor: "Bende bu vekayiin ilk hissi teşebbüsü bu memlekette, bu güzel Adana’da doğmuştur." Ne Adanalı bu sözün peşine düşüyor ne de bünyesinde bulunan üniversitelerdeki akademisyenler. Sorsanız hepsi üniversite mezunudur, ilkokulu okumamışlardır.
          05 Ağustos 2020 tarihinde Mustafa Kemal Paşa'nın Adana'yı ziyaretinin 100 yılı olacak. Millî mücadelede büyük yeri olan Pozantı'da gerçekleşen bir kongre var. Erzurum ve Sivas kongrelerinin sonrasında Pozantı kongresi... Sivas kongresi CHP'nin ilk kongresi olarak dillendirilir ama partinin kuruluş tarihi itibariyle resmi olarak kayıtlara geçmez... Buradan hareketle CHP'li Adanalılar ve ilk yıllardan bugüne mebusluk yapmış insanların dahi tarihin bu gerçeğinin sümen altı edilirken gözden kaçırması çok manidardır.
          100 yıl evvel emperyalizme karşı direnişin merkezi haline gelen Pozantı'nın Adana'nın vilayet merkezi edildiğini bilen çok insan yoktur. Var olanlar da dost sohbetlerinde dile getiriyor. Bölgeden gelen askerden halka kanaat liderlerinin, dönemin TBMM Başkanı Mustafa Kemal Paşa ve Mustafa Fevzi Paşa'yla birlikte mücadelenin güney cephesinin yönetim kararlarının alındığı yer Pozantı.
          Pozantı Kongresinin 100. yılında Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay, bu anlamlı günde anma programı hazırlayacağını duyurdu. Bu etkinlikte benim görmeyi arzu ettiğim fotoğraf şu: Adana Valisinden emniyet müdürüne Adana Büyükşehir Belediye başkanından merkez ilçe başkanlarında, bütün milletvekillerinin ve belediye encümenlerinin mesleki odaların ve STK'ların katılımı...
          Kültür Turizm Bakan Yardımcısı Nâdir Alpaslan'ın desteğiyle Mustafa Kemal Paşa'yı ve Mustafa Fevzi Paşa'yı canlandıracak tiyatro sanatçıları olacak. 100 yıl evvelki Pozantı Kongresi canlandırılıp o atmosfer yaşatılacak.
          Bugün  "Kemalistim" "Atatürkçüyüm" diyenler, CHP'nin ilk genel başkanı ve partili cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk temsili olarak tıpkı 100 yıl önce olduğu gibi buharlı bir trenle Pozantı'ya girişince hazır bulunacaklar mı merak ediyorum. CHP'li belediye başkanlarından kaçı teşrif edecekler bu da ayrı bir konu. Sanırım kotarmak için telgraf çekerler...
          Şu saatten sonra Adanalı tarihçilerin ve Adana tarihi üzerine araştırma yapanların 05 Ağustos 1920 ve "Bende bu vekayiin ilk hissi teşebbüsü bu memlekette, bu güzel Adana’da doğmuştur." sözünün peşine düşerler. Hatta Adana'daki üniversitelerin de bu meseleyi aydınlatmaları millî borçlarıdır.
          Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay'ı tarihin ara sokaklarında dahi kaybolan verileri gün yüzüne çıkararak bunları gelecek nesillere aktararak büyük bir hizmet yaptığının farkındayız. Akademisyenlerin bu kıvılcımları aleve çevirerek Adana ve Türk tarihine katkı koymalarını bekliyoruz.

 
Etiketler: 05, Ağustos'ta, Atatürk, Pozantı'da!, , , , , ,
Yorumlar
Haber Yazılımı Adana Temizlik Şirketleri