Yazı Detayı
12 Ekim 2019 - Cumartesi 14:10
 
Adana’da Gelir Dağılımı
Doç. Dr. Haşim AKÇA
 
 

Değerli dostlar geçen haftaki yazımızda Adana’nın ekonomik profili başlıklı yazımızda Adana ekonomisinin fotoğrafını çekmeye çalıştık. Bugün haftaki yazımızda ekonomi ile ilgili Adana için önemli gördüğüm bir başka konuyu sizlere aktaracağım. Adana diğer ekonomik göstergelerde olduğu gibi gelir dağılımı ile ilgili olumsuz göstergelerde ilk sıralarda yer almaktadır.

Adana Gelir Dağılımı Adaletsizliğinde 2. Sırada

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması 2018 yılı sonuçlarını yayınlandı.

TÜİK’in açıkladığı verilere göre 2018 yılında 2017’ye göre Türkiye’de yoksullar daha çok yoksullaşırken, zenginler ise daha da zenginleşti. Ekonomi literatüründe, bu durum GINI katsayısı ile açıklanmaktadır. GINI katsayısı, bir ekonomide milli gelirin dağılımının eşit olup olmadığını ölçen bir katsayıdır. 0 ile 1 arasında değer alan bu katsayı, 0’a yaklaştıkça gelir dağılımında adaletsizliğin az olduğu, 1’e doğru yükseldikçe gelir dağılımında adaletsizliğin arttığını ifade etmektedir.

TUİK’in yaptığı bölgeler sınıflandırmasına göre Türkiye’de gelir dağılımlarındaki adaletsizliği gösteren GINI katsayısı temel alınarak TUIK tarafından hazırlanan aşağıdaki haritada, bölgeler adaletsizlik düzeyine göre renklendirilmiştir. Haritada koyu renkte olan bölgeler yüksek düzeyde gelir dağılımı adaletsizliğini yani GINI katsayısının yüksekliğini temsil ederken, açık renkte olan bölgeler görece düşük düzeyde gelir dağılımı adaletsizliğini yani GINI katsayısının düşüklüğünü temsil etmektedir.

 

 

Not. TUİK’ten alınmıştır, 2019.

Gelir Dağılımı Eşitsizliğinin En Yüksek Olduğu Bölge İstanbul Bölgesi

Yayınlanan son verilere göre, gelir dağılımı eşitsizliğinin en yüksek olduğu il ilk olarak 0,44 katsayı ile İstanbul bölgesi iken, İstanbul’u 0,402 katsayı ile TR62 (Adana, Mersin) ve 0,401 katsayı ile TR21 (Tekirdağ, Edirne, Kırklareli) takip ediyor.

Gelir dağılımı eşitsizliğinin en düşük olduğu bölge 0,305 katsayısı ile TRB1 (Malatya, Elazığ, Bingöl, Tunceli) geliyor.

Adana-Mersin'de Gelir Adaletsizliği Giderek Artıyor

Grafikte Türkiye ve Adana- Mersin bölgesi için GINI katsayısı değerleri yer almaktadır.  2014 yılından bu yana Türkiye’de gelir dağılımında adaletsizliğin giderek arttığı dikkat çekmektedir. Adana- Mersin bölgesi ise 2014 yılından 2016 yılına kadar gelir dağılımında ciddi bir artış olduğu dikkat çekerken, 2016 yılında,  Adana- Mersin bölgesinde gelir dağılımı adaletsizliğinin Türkiye’de yaşanan gelir dağılımı adaletsizliğinden bile yüksek olması önemli bir ayrıntıdır. 2017 yılında bu bölgede gelir dağılımı adaletsizliğinde azalan bir ivme görülse de 2018 yılında tekrar artan bir seyir izlemesi önemli bir problemin göstergesi olarak ifade edilebilir.

 

 

Not. TUİK’ten alınan veriler ile düzenlenmiştir.

Gerek işsizlik göstergelerindeki olumsuzluklar gerekse gelir dağılımındaki olumsuzluklar Adana için çözümlenmesi gereken en önemli konulardır. Bugün bu sorunlara çözüm üretilmeyecek olursa ilerleyen zaman içerisinde sorunun boyutları daha da büyüyecek ve çözülmesi daha da zorlaşacaktır.

Türkçemizde güzel bir deyim vardır: “Aç it fırın yıkar”...

 
Etiketler: Adana’da, Gelir, Dağılımı,
Yorumlar
Haber Yazılımı Adana Temizlik Şirketleri