Yazı Detayı
11 Şubat 2017 - Cumartesi 20:08
 
Askerlik üniformadan ibaret değildir.
 
 

El Bab’la ilgili haberler ardı ardına gelmeye devam ediyor. El Bab’ın ele geçirildiği veya kuşatıldığı gibi yazılar sonuç beklenmeden söyleniyor ve yazılıyor. Harekatla ilgili haberler geçilirken operasyonda sıklıkla Özel Kuvvet ismi öne çıkarılıyor.

İşte bu iki yazılan konu bile Fırat Kalkan’ı Harekatı’nın ve askerlik mesleğinin ne kadar anlaşılamadığını ortaya koyuyor.

Fırat Kalkan’ı Harekatı bir hibrit operasyondur. Bir tarafta MİT’in dış operasyon dairesi tarafından ÖSO yönlendirilmekte, diğer tarafta ise Özel Kuvvet Komutanlığı sorumluluğunda karma birlikler koordine edilmektedir. Askerlik mesleği en basit anlatımı ile bir takım oyunudur.  Topluca kazanılır veya kaybedilir. En uçtaki adam ile en geride yemek yapan, aynı takımın bir parçası olduğunu unutmadığında yenilmez olduklarını bilirler. Kimse kimsenin rolüne talip olmaz ve rol çalmaz.

Bir gün öyle bir zaman gelir ki hiç adını duymadığınız birisi gelir ve herkes onun adını duyar. Fırat Kalkan’ı Harekatı’nda da aynen bunlar yaşanmaktadır. Bir gün bir bordo berelinin, bir gün mavi berelinin, bir gün siyah berelinin kahramanlık hikayesini duyarız. Meydanda kahramanlık için bere değil yürek gereklidir. Önemli olan aldığın eğitimi yüreğini koyarak sahada icra etmektir.

Bu meslekte insanlar birbirlerinin bilgisine hürmet ederse sahada başarılı olurlar. Rütbeler bilgiye hürmet etmemeye başladığında iş zaten baştan kaybedilir.

***

Cephe hattında insanların üniformalarının üzerinde rütbe işaretleri olmaz. Bu bir istihbarat ve güvenlik uygulamasıdır. Bunun yanında bir de gerçek durum vardır. Silah arkadaşlığı ve ikili destek grubu rütbeyi zaten içinde barındırmaz. Rütbe emir komuta birliğinin sürdürülmesi için gereklidir. Asıl önemli olan sırtının kollanacağının ve geride bırakılmayacağının bilinmesidir.

El Bab’da ve her yerde yanındakini korumak için kurulan saygı ve sevgi zinciri en etkin silahtan daha önemlidir. Sahada herkes birbirinin sırtını kollar, o yüzden de herkesin gözü cephe hattında olur. Bunu başaramayan ordular ise cephe hattında çok gerideki grubun ve komuta kademesinin kendilerini satıp satmayacağını düşünür. O nedenle de geriye kaçan ilk askerin ardından ordu çözülür. Musul’un teslimi sırasında yaşanan sahneyi göz önüne getirdiğinizde ne söylemek istediğimi net olarak algılarsınız.

Askerlik mesleğinde herkes bütün kimliklerini bırakarak cephede yer almak zorundadır. Kimsenin hangi etnisiteden veya mezhepten geldiğinin hiçbir önemi yoktur. Onlar kardeşler takımıdır ve kardeşler bu soruları birbirlerine sormazlar. Soranlar varsa da onlara zaten asker denmez. Askerlik El Bab’da keşfedilmedi ama bazı şahıslar El Bab üzerinden askerliği tanımlamaya çalışıyor. El Bab operasyonunun neden bu kadar uzun sürdüğünü veya ÖSO’nun neden bu operasyonun içinde yer aldığını sorgulamaya çalışıyorlar. TSK’nın bu operasyon içindeki kayıplarını abartarak mutlak bir yenilgi görüntüsü yaymaya çalışanlar bile oldu.

Yurt dışında hibrit bir operasyonun kimin kim olduğunu bilmeden nasıl yapılacağı konusunda tek bir satır bilgisi olmayanlar başımıza El Bab uzmanı kesildiler. ABD ve AB destekli PYD’yi göklere çıkaranlar, TSK ve ÖSO’yu yerin dibine soktular. İki grubu aynı kefeye koyarak tartmaya çalıştılar. Üzgünüm, ne insanlık çapımız ne de vicdanımız aynı tartıda olmayı bile kaldıramaz.

Biz onlar gibi yarın sabah bu coğrafyayı bırakıp gitmeyeceğiz, biz her daim burada olacağız. Olmak için de insanlıktan vazgeçmememiz gerektiğini biliyor ve aklımızdan çıkarmıyoruz.

Askerlik üniformadan ibaret değildir.

Allah yar ve yardımcınız olsun. 

 
Etiketler: Askerlik, üniformadan, ibaret, değildir.,
Yorumlar
Diğer Yazılar
Burası Amazon ormanları değil...
Kıssadan Hisse
Siyaset zaten bu değil mi?
Adım adım kandil...
Yettiniz artık!
Ne verdiğiniz değil, ne istendiği de önemlidir...
Ben onu tanıyorum
Elim Kaleme gitmiyor...
Müdenası olmamak ne güzelmiş!
İsmin arkasında ki gizem : ZEYTİN DALI!
Hesap kapatılmalı!
Dedikodunun olduğu yerde ot bitmez!
Türk siyasetinin etik kurulu...
Bir adım geri atmak...
Sorunu S-400 sananlara bir çift lafım var...
15 Ayın gizemi...
Filler tepişir... Karıncalar ezilir...
Referandum Çıkmazı...
Zaman Kaybetme Lüksümüz yok...
Tarih değil , hatalar tekerrür eder...
Sahi büyük oyun neydi?
Geride adam bırakmamak...
Almanya gerildi mi? Yoksa geriyor mu?
Bir kerede bu ülkeden yana olun!
Bir denemenin çok ötesinde...
Emeğe saygı...
Asimetrik savaş : MÜNBİÇ!
Bu yazıyı yazmak boynumun borcu...
Küçük dokunuşlar büyük değişimler...
El Bab
Sizce asıl Kandil neresi ?
Çevreye rahatsızlık verdik... ÖZÜR DİLEMİYORUZ!
Şehitlerimizin ardından...
Gurbette Türk olmak...
Söyleyecek sözümde yok, yazacak yazımda...
Anadolu Kaplanları
Bir ekonomi tetikçisinin itirafları...
El Bab nerenin kapısı ?
Mümbiç'te ne oluyor?
İnce Kırmızı çizgili hat...
ABD Başkanı...
Karar anı...
Her günü 29 Ekim
Seçilmişler...
Musul savaşı...
Sessiz güç...
Yeni Kapı Ruhu neydi?
Musul Yeni Kerbela Olcak mı?
Yıktıkları Yuvalar...
Safları sıkı tutun..
Sırtını Türkiye'ye dayayanlar...
Yeni 4 Temmuz tuzağı...
NCIS Türkiye...
Menbiç-El Bab
Kadere inan bir adamı ölümle korkutamazsınız...
Adı Fırat Kalkanı... Ruhu Ömer Halisdemir...
Küçük dev adam...
Bir adım geri çekilip bakalım
Fabrika Ayarları...
Adana Temizlik Şirketleri